Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for październik, 2023.

Archive for październik, 2023

PostHeaderIcon akcja klasowa

„Ubieramy się w jesienne barwy”

Pięk­na jest pol­ska je­sień w li­ściach zło­tych,
W uśmie­chach słoń­ca bla­dych i ła­god­nych.
Liść spa­da ci­cho jak zło­ci­sty mo­tyl:
Wie­czór gwiaź­dzi­sty jest rzeź­wią­co chłod­ny
Do lasu te­raz iść bie­rze ocho­ta:
Ileż tam te­raz z li­ści żół­tych zło­ta.
                                   Konstanty Ćwierk

27 października 2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję z cyklu Zgrana klasa. Tego dnia uczniowie ubrali się w jesienne barwy. Zaroiło się od brązów i czerwieni. Nie zabrakło też koloru pomarańczowego, żółtego i zielonego.
Najbardziej zgranymi klasami okazała się klasa 1a, 1b, 4a oraz 6b, gdzie było 100% osób przebranych lub z elementem jesieni. Gratulujemy

Mamy nadzieję, że ta piękna, złota polska jesień pozostanie
z nami na długo.

Opiekunki SU
p. Joanna Biernat,

p. Magdalena Kaczkowska,
p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon akcja czytelnicza

PRZERWA NA CZYTANIE

W czwartek 26 października 2023 społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie – #przerwanaczytanie. Inicjatorem wydarzenia była bibliotekarka szkolna.
Podczas długiej przerwy o godzinie 11.30 uczniowie, nauczyciele, panie woźne, pani sekretarka – słowem cała społeczność szkolna – wzięła do ręki swoje ulubione książki
i zagłębiła się w świat przygód. Szkolna bibliotekarka natomiast udała się do klasy 1, gdzie zapoznała uczniów
z baśnią Charlesa Perraulte’a „Ośla skórka”. Czytaną bajkę urozmaicała prezentacja, ukazująca bohaterów utworu.
Na koniec uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści baśni i okazało się, że wszyscy bardzo uważnie słuchali
i zapamiętali nawet najdrobniejsze szczegóły.
Zarówno uczniom, jak i nauczycielom spodobał się taki sposób spędzania przerw, więc na pewno wkrótce go powtórzymy.
A że warto to robić najlepiej podkreślają słowa włoskiego pisarza Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Przygotowała – p. Beata Galant,
bibliotekarka szkolna

PostHeaderIcon informacja

Konsultacje dla rodziców w ramach wspierania rozwoju psychicznego

www.freepik.pl

Szanowni Rodzice,

pragniemy poinformować, że przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kaliszu oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, panią Eweliną Dudek w naszej szkole odbędą się konsultacje dla rodziców/prawnych opiekunów dotyczące wspierania rozwoju psychicznego.

Zapraszam zainteresowanych rodziców do skorzystania z powyższej możliwości:

W naszej szkole konsultacje odbędą się 20 listopada 2023 w godzinach 16.00-18.00.

PostHeaderIcon relacja

Lekcja z alpakami

19 października klasy  3a i 3b były na wycieczce w Zadowicach.  Nasi gospodarze Państwo K.S. Lebioda przywitali nas razem ze swoimi podopiecznymi – alpakami. Podczas spaceru po lesie, dzieci prowadziły zwierzęta. Po drodze uczniowie zbierali także dary lasu – liście, żołędzie, obserwowali budowę warstwową lasu oraz podziwiali piękno jesiennej przyrody. Po spacerze gospodarze przygotowali dla nas słodki poczęstunek – drożdżówki , ciepłą herbatę i inne napoje.

Trzecioklasiści wzięli też udział w warsztatach. Własnoręcznie wykonali lampiony, które ozdobili wcześniej zebranymi darami lasu. Dzieci miały możliwość karmienia alpak, zdobyły również ciekawe informacje na temat budowy oraz trybu życia tych uroczych zwierzątek. 

Ta „żywa” lekcja w terenie pozwoliła uczniom zweryfikować wiadomości o lesie i umiejętności, jakie opanowali podczas zajęć w szkole. Bardzo dziękujemy Państwu K.S. Lebioda za gościnę i przekazaną wiedzę o przesympatycznych alpakach.

Przygotowała – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon relacja

Stypendyści z nagrodami

17 października 2023 w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów św. Jana Pawła II. W tym roku nagrody odebrało ponad 260 uczniów z kaliskich szkół, w tym czworo uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu oraz jej absolwenci. Wyróżnienia za wybitne wyniki w nauce wręczyli prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wraz z przedstawicielami kapituły stypendialnej.
Wszystkim nagrodzonym z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

PostHeaderIcon lekcja w terenie

Lekcja przyrody
w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

13 października uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Celem wyjazdu były m.in. integracja uczniów, zwiedzanie muzeum Leśnictwa oraz udział w lekcji terenowej polegającej na zabawie z użyciem planu parku i kart pracy pt. „Szukamy dendrologicznych skarbów”. W trakcie lekcji uczniowie zdobyli nową wiedzę
o drzewach oraz zaprezentowali informacje, które zdobyli. Następnie udaliśmy się do Muzeum Leśnictwa, w którym mogliśmy zobaczyć różnorodne gatunki roślin i zwierząt,
które zagrożone są wyginięciem w środowisku przyrodniczym Polski.

Przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska

PostHeaderIcon relacja

Kręgle, bile, pizza… pełna Amnezja 😉

13 października 2023 r. klasa 8a udała się z okazji Dnia Chłopca na kręgle do Centrum Rozrywki „Amnezja” w Kaliszu. Celem wycieczki było również: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołu uczniowskiego, zacieśnianie relacji koleżeńskich. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych uczniów. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów.
Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu wrażeń i emocji. Skorzystali również z możliwości nauki gry w bilard. Wspólne wyjście okazało się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej i zabawy. Było super!!!

Przygotowała – p. Ewa Zegler

PostHeaderIcon relacja

Życie belfra w ujęciu kabaretowym

Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli,
ale całej społeczności szkolnej. W tym dniu zapominamy o tym, co trudne i bolesne. W dniu Święta Edukacji Narodowej wszyscy starają się być wobec siebie życzliwi. Uczniowie składają nauczycielom życzenia wytrwałości  i cierpliwości do dalszej,
nie zawsze łatwej pracy.
Realia tej wyjątkowej pracy-misji przedstawili w krótkich scenkach kabaretowych uczniowie klasy 8b pod opieką
p. Agnieszki Giernalczyk i p. Roberta Kapitaniaka. Występ kabaretowy wzbogacił występ szkolnego chóru Duodecimus pod kierownictwem pani Krystyny Witasiak. Uczniowie zaprezentowali dwa utwory – „Bratnie dusze” i „Sambę dla pani i pana”. Młodzież z klasy ósmej wcieliła się w role nauczycieli, którzy o procesie nauczania myślą nie tylko w szkole, nie tylko na lekcjach. Oprócz prowadzenia lekcji martwią się przygotowaniem uczniów do egzaminów, podnoszą swoje kwalifikacje na kolejnych studiach i kursach, robią stopnie awansu zawodowego itd.

Ale przychodzi ten jeden dzień w roku, kiedy za swoje szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, nauczyciele otrzymują wyróżnienia. Co roku Prezydent Miasta Kalisza zaprasza dyrektorów i pedagogów, którym dziękuje w sposób szczególny. W tym roku wyróżnienie z rąk lokalnych prezydentów – Krystiana Kinastowskiego i Grzegorza Kulawinka otrzymały: pani Małgorzata Gałczyńska i pani Katarzyna Pawlak.
Serdecznie gratulujemy, a wszystkim pracownikom naszej szkoły życzymy cierpliwości i wytrwałości, ale także wielu radosnych chwil w codziennej pracy.

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk

Zdjęcia z gali wręczenia nagród – www.calisia.pl

PostHeaderIcon relacja

UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

W piątek, 13 października 2023 roku, odbyła się w szkole ważna uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 12. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości pod okiem swoich wychowawczyń: pani Elżbiety Pasik i pani Dagmary Tyl. Uczyły się hymnu państwowego, piosenek, wierszy.
Wraz z dziećmi w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawili się rodzice, rodzeństwo oraz zaproszeni wyjątkowi goście: Prezydent Miasta Kalisza – pan Krystian Kinastowski, wiceprezydent – pan Grzegorz Kulawinek, Dyrektor Szkoły – pani Małgorzata Gałczyńska, wicedyrektor – pan Marcin Urbaniak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Róża Krawczyk-Wendlant.
Uroczystość rozpoczęła p. Dyrektor Małgorzata Gałczyńska, która powitała gości i przybliżyła dzieciom tego wyjątkowego ceremoniału. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
Część artystyczną stanowiło przedstawienie na podstawie jednej z kaliskich legend pod tytułem „Serce ratuszowego zegara”, przygotowane przez uczniów klas siódmych pod kierunkiem
p. Beaty Galant i p. Krystyny Witasiak. Pierwszoklasiści z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie. Wywarło na nich ogromne wrażenie, widać to było po ich buziach.
Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie uczniów. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania dokonał Prezydent Miasta Kalisza – pan Krystian Kinastowski i pani Dyrektor Małgorzata Gałczyńska.
W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły.
Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały dyplomy i prezenty ufundowane przez Radę Rodziców, a w salach czekał na uczniów słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Pozostało nam więc życzyć wszystkim samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności. Wytrwałości w dążeniu do bycia dobrym uczniem. Aby każdy dzień Waszego pobytu w naszej szkole był radosny i szczęśliwy.

Przygotowała – p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon wydarzenie

Piątoklasiści na uniwersytecie

10 października 2023 r. na Uniwersytecie Kaliskim
im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego. W tym doniosłym wydarzeniu udział wzięli uczniowie klas piątych, którzy na początku złożyli ślubowanie oraz otrzymali indeksy. Następnie wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu inauguracyjnego Wybieram zdrowie,
który wygłosiła prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Katarzyna Sygit. Na zakończenie wszyscy uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze zajęcia,
które odbędą się już w listopadzie 2023 r.

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility