Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for grudzień, 2019.

Archive for grudzień, 2019

PostHeaderIcon edukacja prozdrowotna

Ile jest cukru w…? 

Ile jest cukru w…? Taki temat towarzyszył klasie 1b w poniedziałek, 20.01.2020. Pierwszoklasiści mieli okazję gościć u siebie panią dietetyk, Lidię Fojt. Dowiedzieliśmy się, co to jest piramida żywienia, zdecydowaliśmy jakie posiłki są zdrowe, sprawdziliśmy swoją znajomość warzyw i owoców.
I co najważniejsze, zobaczyliśmy ile jest cukru w różnych produktach spożywczych. Nikt się nie spodziewał, że półlitrowa butelka Coca-Coli ma aż 11 łyżeczek cukru! Już chyba żaden z uczniów 1b nie napije się tego jakże dobrego, ale słodkiego napoju.
Czas na zajęciach minął bardzo szybko i wszyscy się świetnie bawili, a przy okazji zdobyli dużo ciekawych informacji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Przygotowała – p. Marta Hanys

PostHeaderIcon wycieczka

Piernikowe łakocie

Uczniowie klasy 3a i 3b pod opieką swoich wychowawczyń p. Elżbiety Pasik  i p. Renaty Ossowskiej uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Piekarstwa w Pleszewie.
Dzieci mogły poszerzyć wiedzę o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie.  Poznali historię rodu państwa Vogt, właścicieli piekarni i założycieli muzeum, a później przystąpili do  własnoręcznego robienia pierników. Przeróżne kształty,  zapach słodkich pierników oraz niesamowita radość z samodzielnie wykonanych łakoci, wprawiły dzieci w niezwykły świąteczny nastrój. Upieczone pierniczki dzieci zabrały do domu.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu pokazującego proces wypieku chleba, a także obejrzeli rozmaite maszyny i narzędzia, którymi dawniej posługiwali się piekarze.
Na koniec pobytu dzieci odwiedziły sklep i dokonały zakupu przepysznych „pamiątek” np. pierniczków, bułeczek, chleba, babeczek, a nawet małych torcików.

Przygotowała – p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon wolontariat

Nauka niesienia pomocy

Szkolne koło wolontariatu oraz świetlica zorganizowały zbiórkę karmy, koców, misek dla zwierząt. Celem akcji było kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez rozwijanie empatii, uwrażliwienie na krzywdę zwierząt. 
Zebrano wiele kilogramów karmy  i akcesoriów niezbędnych do opieki, które odebrali pracownicy kaliskiego schroniska wraz ze swoim podopiecznym – Murzynkiem.
Uczniowie mieli okazję  wysłuchać rad dotyczących opiekowania się zwierzętami oraz pogłaskać i pobawić się z Murzynkiem.
Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej pomocy na rzecz bezdomnych zwierząt.


Przygotowała – p. Anna Jarmuszczak

PostHeaderIcon informacja

Rada Rodziców

Kiermasz bożonarodzeniowy

Wzorem lat ubiegłych także w tym roku odbędzie się w naszej szkole Kiermasz bożonarodzeniowy.
Tym razem sprzedaż ozdób świątecznych potrwa trzy dni – 18-20 grudnia 2019 r. Serdecznie zapraszamy.
Rada Rodziców.

PostHeaderIcon akcja charytatywna

Świątecznie i charytatywnie

Już od trzech lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji Caritasu „Tytka charytatywna”. Od 11 do 17 grudnia będziemy kontynuować tę akcję. Wśród produktów, które mogą wypełnić „tytkę” znajdują się:
– cukier, kawa, herbata, ryż, kasza, konserwy, masło, margaryna, olej, słodycze, bakalie oraz środki piorące i środki czystości.
Liczymy na jeszcze większe zaangażowanie niż w ubiegłych latach. Pomóżmy ubogim, aby te święta były dla nich symbolem wiary w dobroć drugiego człowieka. Ktoś pięknie powiedział „Kto bierze napełnia ręce, kto daje napełnia serce”. Dajmy serce tym, którzy są bardziej potrzebujący od nas. Dziękujemy za każdy dar serca.

Przygotowała – p. Krystyna Witasiak

PostHeaderIcon informacja

UWAGA! WAŻNE ZMIANY W PROCEDURACH STYPENDIUM JPII

Celem zapoznania się ze zmianami w procedurach przyznawania Stypendium Miasta Kalisza im. św. Jana Pawła II, aktualny wniosek i regulamin publikujemy także w zakładce „O szkole -Pedagog”.
Zmiany (są na kolorowo) i dotyczą:
· rozszerzenia definicji uprawnionego ucznia,
· podwyższenia progu dochodowego do 1800 zł netto na osobę,
· podwyższenia średniej ocen osiągniętej w semestrze poprzedzającym semestr, na który składa się wniosek,
· połączenia kryteriów w § 3 pkt 3.
· modyfikacji wzoru wniosku.

PostHeaderIcon wycieczka

Jak powstaje chleb?

Dnia 5 grudnia klasy 2a i 2b pojechały wraz ze swoimi wychowawcami p. B. Foluszną i p. E. Pisulą na wycieczkę do Pleszewa, do Muzeum Piekarstwa.
Celem wycieczki było promowanie oraz szerzenie wiedzy o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie.  Najpierw uczniowie poznali historię rodu państwa Vogt, właścicieli piekarni i założycieli muzeum. Następnie własnoręcznie nadawali przeróżne kształty bułeczkom, które po upieczeniu zabierali do domu.
W czasie, kiedy bułeczki piekły się w piecu dzieci obejrzały film ukazujący proces wypieku chleba i jak należy z szacunkiem odnosić się do spożywanego każdego dnia pieczywa. Na koniec uczniowie obejrzeli przeróżne maszyny i narzędzia, którymi dawniej posługiwali się piekarze.
Ostatnim elementem naszej wycieczki była wizyta w sklepie i zakup przepysznych „ pamiątek” – pierniczków, bułeczek i chleba. Nasza wyprawa nauczyła uczniów szacunku do chleba oraz uzmysłowiła dzieciom jego znaczenia w życiu człowieka.

Przygotowała – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon relacje

Tak świętowaliśmy tegoroczne mikołajki

6 grudnia obchodziliśmy nie tylko „mikołajki”,  ale także świętowaliśmy Dzień Dobrego Serca!
Z tej okazji  uczniowie klasy 3A ubrali się na czerwono.
Cały dzień minął nam w miłej, serdecznej, pełnej życzliwości atmosferze! Na koniec dnia dzieci wspólnie świętowały smakując pyszne słodkości przygotowane przez rodziców.

Z okazji mikołajek nasi najmłodsi uczniowie od samego rana roztaczali w szkole piernikowe zapachy. Pod czujnym okiem swoich nauczycielek pierwszaki upiekły pyszne pierniczki, które później samodzielnie ozdabiały lukrem i posypkami.

Przygotowały panie z edukacji wczesnoszkolnej
– p. Elżbieta Pasik i p. Marta Purzyc

PostHeaderIcon relacja

Mikołajkowe
Warsztaty Twórczości Dziecięcej

Mikołajki to doskonały czas, aby wszystkich wprowadzić w świąteczny nastrój. Z tą myślą odbyły się Mikołajkowe Warsztaty Twórczości Dziecięcej, zorganizowanej przez jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego: Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
6 grudnia 2019r. dzieci zawładnęły na kilka godzin przestrzenią Uniwersytetu A. Mickiewicza, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Uczniowie klasy 2b naszej szkoły wraz z innymi szkołami wybrali się w magiczną podróż po różnych tradycjach i obyczajach świątecznych. Wspólnie z Marszałek Województwa Wielkopolskiego panią Marzeną Wodzińską udekorowali pierniki, wykonali bardzo długi łańcuch choinkowy, ozdobili kartki świąteczne. Dodatkowymi atrakcjami było wspólne czytanie bajek przy kominku oraz zabawa z Elzą i Olafem.
Nie zabrakło oczywiście wizyty świętego Mikołaja, który dotarł na miejsce z upominkami, co wprawiło wszystkich w bardzo miły nastrój.

Przygotowała – p. Ewa Pisula

PostHeaderIcon konkurs

Wyróżnienie za talent plastyczny

4 grudnia 2019r.  w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu odbyło się podsumowanie  XIX edycji Konkursu Plastycznego WOLNOŚĆ BEZ NAŁOGÓW, której organizatorami byli: Miasto Kalisz i  Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu.
Z roku na rok uczestnicy prezentują coraz wyższy poziom swoich umiejętności plastycznych.
Na konkurs wpłynęło około 230 prac plastycznych, w tym 9 z naszej szkoły. 
W tej edycji konkursu wyróżnienie zdobył uczeń klasy 5a – Mateusz Rzepka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przygotowała – p. Izabela Jaśkiewicz

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility