Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for maj, 2017.

Archive for maj, 2017

PostHeaderIcon wycieczka

W mieście Mikołaja Kopernika

W dniu 17 maja 2017 roku klasa 2a z wychowawcą p. Bogną Foluszną oraz kilkorgiem rodziców była na wycieczce w Toruniu.


W Toruniu spędziliśmy cały dzień. Pan przewodnik, który oprowadzał nas po grodzie Mikołaja Kopernika zaprowadził nas do starej części miasta i pokazał nam wiele ciekawych zabytków. Mieliśmy okazję podziwiać mury obronne miasta, poznać historię krzywej wieży, oglądać dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, toruński ratusz, katedrę toruńską, dawne łaźnie oraz spacerować zabytkowymi uliczkami Torunia.

Byliśmy także w Planetarium, gdzie podczas bardzo ciekawego seansu przybliżyliśmy sobie wiedzę na temat planet Układu Słonecznego. Pan przewodnik opowiedział nam również kilka legend związanych z miastem. Najbardziej spodobała się nam legenda o żabkach, które dziś na pamiątkę tej legendy umieszczone są na fontannie obok toruńskiego ratusza. Każdy kto je pogłaska będzie miał szczęście. Oczywiście i my również je pogłaskaliśmy!


Do Kalisza wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Nie zapomnieliśmy przywieźć z Torunia pysznych pierników i pamiątek, które zawsze będą nam przypominały chwile spędzone w tym starym, ale pięknym mieście.
Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy byli razem z nami na wycieczce i wspólnie ze mną czuwali nad bezpieczeństwem uczniów.  

Relację przygotowała: wychowawca kl. 2a – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon świetlica

Przedstawiciele białoruskiej uczelni w naszej szkole

W czwartek 18 maja br naszą szkołę odwiedziła delegacja Wydziału Komunikacji Społecznej i Kulturowej Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, która zapoznała się ze sposobami realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych w polskiej szkole. Białoruski uniwersytet reprezentowali: dziekan – Iwan Januszkiewicz, prodziekani – prof. Irina Pantiuk i doc. Aleksiej Femencow, którym towarzyszyła dr Anita Stefańska z Zakładu Arteterapii WPA w Kaliszu.

Goście poznali funkcjonowanie świetlicy w szkole i obejrzeli program artystyczny w wykonaniu świetlików na temat historii Kalisza.  Dowiedzieli się też o pochodzeniu nazwy naszego miasta oraz Prosny. Mali aktorzy przekazali informację dotyczącą genezy herbu, a także legendy i fakty historyczne o baszcie Dorotce w formie inscenizacji teatralnej. Przedstawiciele białoruskiego uniwersytetu byli zauroczeni grą aktorską uczniów, ich swobodą wypowiedzi i ruchu scenicznego. Goście zwrócili  uwagę na wystrój świetlicy, na który składają się efekty codziennej pracy uczniów, a dodatkowo tego dnia scenografia przygotowana na tę okazję, prezentująca postać patrona naszej szkoły księcia Bolesława Pobożnego i herb Kalisza. Białorusini podziwiali także prace naszych uczniów na korytarzach szkoły i uznali, że są one przejawem przyjaznej atmosfery w naszej szkole.

Na zakończenie prezentacji dzieci wykonały hymn świetlicowy – piosenkę „Podajmy sobie ręce”, w śpiewanie której z wielką ochotą włączyli się nasi goście. Dziękując za odwiedziny dostojnym gościom uczniowie naszej szkoły wręczyli pamiątkowe i ręcznie wykonane obrazki.

PostHeaderIcon wycieczka

Skąd się bierze prąd?

11.05.2017 r. uczniowie klasy 4b odwiedzili Regionalną Dyspozyję Mocy ENERGA w Kaliszu. W trakcie wizyty uczniowie poznali podstawowe zasady funkcjonowania Energa-Operator. Ponadto dzieci dowiedziały się sposobach dostarczania energii elektrycznej oraz zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktu z prądem elektrycznym. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty 🙂

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

PostHeaderIcon SZPZ

Konkurs na ?Mistrza kulturalnego zachowania? rozstrzygnięty

W marcu i kwietniu uczniowie szczegółowo analizowali treść Kodeksu Grzecznościowego naszej szkoły, następnie w wyniku wspólnego głosowania uczniów i wychowawcy danej klasy zostali wybrani ?Mistrzowie kulturalnego zachowania?.
Oto zwycięzcy:

IVa: Zuzanna Wiśniewska,
Va: Dawid Piechocki,
Vb: Julia Gałach,
VIa: Igor Sobczak,
VIb: Klaudia Pabin.

Opracowała: Małgorzata Kamińska

PostHeaderIcon relacja

Spotkanie z Bolesławem Pobożnym
– patronem naszej szkoły

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Lasek (nauczyciela historii) uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. Wraz z przewodnikiem z PTTK – panią Małgorzatą Walczak-Kubiak mieli możliwość zwiedzić Kalisz Szlakiem Piastowskim.
Pani przewodniczka ubrana była w strój nawiązujący stylistyką do epoki średniowiecza. Dalej na trasie zwiedzania uczestnicy spotykali inne ?duchy tamtych czasów?, które odgrywały zaaranżowane scenki opowiadając  historię z okresu panowania w Kaliszu patrona  naszej szkoły – Bolesława Pobożnego.


Pierwsza scenka miała miejsce w katedrze Św. Mikołaja. Dzieci spotkały tam księdza, jego pomocnika oraz gospodynię. Ze scenki dowiedziały się, dlaczego do Kalisza przybyli ojcowie kanonicy. Następnie w krypcie czekały na nich ?duchy dzieci?.
U ojców franciszkanów przywitał ich sam książę Bolesław Pobożny i jego małżonka księżna Jolanta. Opowiedział im dlaczego w Kaliszu zamieszkali Franciszkanie.
Następnie wszyscy uczestniczyli w scenie konsekracji arcybiskupa Jakuba Świnki.


Dziękujemy za dostarczenie nam niezwykłych wrażeń poprzez starannie przygotowane i pięknie opowiedziane historie wprost z najstarszych kronik naszego miasta.

Przygotowała – p. Katarzyna Lasek

 

PostHeaderIcon relacja

Ćwiczenia z asertywności

Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły gościli na różnych zajęciach przygotowanych przez studentów UAM w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu kierunku Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Uczniowie klas II i III bawili się w teatr, kl. IV – „Podchody z Harrym P.”, a kl. V ćwiczyły swoją asertywność.
Grupa uczestnicząca w zajęciach z asertywności mogła dowiedzieć się, czym jest sztuka przekazywania emocji oraz własnego zdania bez zachowań agresywnych, przy jednoczesnym osiągnięciu skutku. Spotkanie urozmaicone było wieloma zabawami i  ćwiczeniami, w których uczniowie pracowali wspólnie, co pozwoliło m.in. na lepsze poznanie się podczas przygotowywania scenek do odgrywania przed pozostałymi grupami, integracji międzyklasowej itp.
Uczniowie wrócili zadowoleni, a zajęcia uważają za ciekawe i w efektowny sposób przygotowany.

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk

PostHeaderIcon wycieczka

W muzeum Marii Dąbrowskiej

W piątek (5.05.2017r.) uczniowie klasy 4b mieli okazję zwiedzenia Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali ciekawe fakty z życia słynnej polskiej pisarki oraz mieli możliwość zobaczenia miejsc, gdzie Maria Dąbrowska żyła do czasu rozpoczęcia studiów.

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

PostHeaderIcon konkurs

Brązowe Pasmo chóru Duodecimus

28 kwietnia  w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Konkurs Chórów Regionu Wielkopolski Południowej Projektu Akademii Chóralnej ? Śpiewająca Polska. Szkolny chór Duodecimus  wystąpił z trzema utworami:  Wyczaruję Ci bajkę, Legenda o smoku oraz Zaczarowany ołówek.  Występ oceniało wykwalifikowane jury prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska profesor Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. dr hab. Jolanta Szybalska ? Matczak ? profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz mgr Małgorzata Sapiecha ? Muzioł ? kurator Projektu Śpiewająca Polska. Z Kalisza wzięły udział tylko dwa chóry szkół podstawowych Chór Gaudium ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz nasz chór. Byliśmy jednym z piętnastu chórów w naszej kategorii wiekowej. Chór został zakwalifikowany do Brązowego Pasma.

Przygotowała – p. Krystyna Witasiak
(opiekun chóru)

PostHeaderIcon relacja

Festyn Archeologiczny

28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu edukacyjnym. W Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu ? Zawodziu, rzemieślnicy ? rekonstruktorzy otworzyli swoje kramy i poprowadzili lekcje ?żywej historii”. Były przeróżne zajęcia do wyboru: kowalstwo, garncarstwo, niecenie ognia, serowarstwo, odlewnictwo, skórnictwo, sokolnictwo i wiele innych.

Wybraliśmy dwa warsztaty, każdy trwał około 30 minut. Pierwszy z nich – z rybactwa poprowadził pan Michał Ostrowski, który jest specjalistą od dawnych narzędzi połowowych. Wyjaśnił nam co to takiego wiersza, oścień oraz jak uszyć sieć z lnu, wełny i konopi.

Drugi warsztat – z ciesielstwa prowadził pan Jacek Tesławski. Rzemieślnik opowiedział nam jak posługiwać się siekierą, ciosłem i dłutem. Pokazał różne gatunki drewna i ich zastosowanie. Pokazał jak zrobić drewniana łyżkę.

Było to pierwsze w Kaliszu tego rodzaju wydarzenie edukacyjne popularyzujące historię.

Przygotowała – p. Katarzyna Lasek

PostHeaderIcon lekcja pokazowa

Uczyli się z rodzicami

„Jak uzdrowić chorą rzekę ” to tytuł lekcji pokazowej zorganizowanej dla rodziców klasy 1a. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z biegiem rzeki od źródła do morza, poznały skutki zanieczyszczeń  oraz sposoby ich oczyszczania przez filtrowanie. Efektem końcowym była wspólna praca plastyczna „Zdrowa rzeka”. W wykonywaniu zadań uczniom pomagali zaproszeni na lekcję rodzice.

Przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility