Archive for maj, 2017
wycieczka
W mieście Mikołaja Kopernika
W dniu 17 maja 2017 roku klasa 2a z wychowawcą p. Bogną Foluszną oraz kilkorgiem rodziców była na wycieczce w Toruniu.
W Toruniu spędziliśmy cały dzień. Pan przewodnik, który oprowadzał nas po grodzie Mikołaja Kopernika zaprowadził nas do starej części miasta i pokazał nam wiele ciekawych zabytków. Mieliśmy okazję podziwiać mury obronne miasta, poznać historię krzywej wieży, oglądać dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, toruński ratusz, katedrę toruńską, dawne łaźnie oraz spacerować zabytkowymi uliczkami Torunia.
Byliśmy także w Planetarium, gdzie podczas bardzo ciekawego seansu przybliżyliśmy sobie wiedzę na temat planet Układu Słonecznego. Pan przewodnik opowiedział nam również kilka legend związanych z miastem. Najbardziej spodobała się nam legenda o żabkach, które dziś na pamiątkę tej legendy umieszczone są na fontannie obok toruńskiego ratusza. Każdy kto je pogłaska będzie miał szczęście. Oczywiście i my również je pogłaskaliśmy!
Do Kalisza wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Nie zapomnieliśmy przywieźć z Torunia pysznych pierników i pamiątek, które zawsze będą nam przypominały chwile spędzone w tym starym, ale pięknym mieście.
Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy byli razem z nami na wycieczce i wspólnie ze mną czuwali nad bezpieczeństwem uczniów.
Relację przygotowała: wychowawca kl. 2a – p. Bogna Foluszna
świetlica
Przedstawiciele białoruskiej uczelni w naszej szkole
W czwartek 18 maja br naszą szkołę odwiedziła delegacja Wydziału Komunikacji Społecznej i Kulturowej Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, która zapoznała się ze sposobami realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych w polskiej szkole. Białoruski uniwersytet reprezentowali: dziekan – Iwan Januszkiewicz, prodziekani – prof. Irina Pantiuk i doc. Aleksiej Femencow, którym towarzyszyła dr Anita Stefańska z Zakładu Arteterapii WPA w Kaliszu.
Goście poznali funkcjonowanie świetlicy w szkole i obejrzeli program artystyczny w wykonaniu świetlików na temat historii Kalisza. Dowiedzieli się też o pochodzeniu nazwy naszego miasta oraz Prosny. Mali aktorzy przekazali informację dotyczącą genezy herbu, a także legendy i fakty historyczne o baszcie Dorotce w formie inscenizacji teatralnej. Przedstawiciele białoruskiego uniwersytetu byli zauroczeni grą aktorską uczniów, ich swobodą wypowiedzi i ruchu scenicznego. Goście zwrócili uwagę na wystrój świetlicy, na który składają się efekty codziennej pracy uczniów, a dodatkowo tego dnia scenografia przygotowana na tę okazję, prezentująca postać patrona naszej szkoły księcia Bolesława Pobożnego i herb Kalisza. Białorusini podziwiali także prace naszych uczniów na korytarzach szkoły i uznali, że są one przejawem przyjaznej atmosfery w naszej szkole.
Na zakończenie prezentacji dzieci wykonały hymn świetlicowy – piosenkę „Podajmy sobie ręce”, w śpiewanie której z wielką ochotą włączyli się nasi goście. Dziękując za odwiedziny dostojnym gościom uczniowie naszej szkoły wręczyli pamiątkowe i ręcznie wykonane obrazki.
wycieczka
Skąd się bierze prąd?
11.05.2017 r. uczniowie klasy 4b odwiedzili Regionalną Dyspozyję Mocy ENERGA w Kaliszu. W trakcie wizyty uczniowie poznali podstawowe zasady funkcjonowania Energa-Operator. Ponadto dzieci dowiedziały się sposobach dostarczania energii elektrycznej oraz zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktu z prądem elektrycznym. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wizyty 🙂
Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk
SZPZ
Konkurs na ?Mistrza kulturalnego zachowania? rozstrzygnięty
W marcu i kwietniu uczniowie szczegółowo analizowali treść Kodeksu Grzecznościowego naszej szkoły, następnie w wyniku wspólnego głosowania uczniów i wychowawcy danej klasy zostali wybrani ?Mistrzowie kulturalnego zachowania?.
Oto zwycięzcy:
IVa: Zuzanna Wiśniewska,
Va: Dawid Piechocki,
Vb: Julia Gałach,
VIa: Igor Sobczak,
VIb: Klaudia Pabin.
Opracowała: Małgorzata Kamińska
relacja
Spotkanie z Bolesławem Pobożnym
– patronem naszej szkoły
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Lasek (nauczyciela historii) uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu. Wraz z przewodnikiem z PTTK – panią Małgorzatą Walczak-Kubiak mieli możliwość zwiedzić Kalisz Szlakiem Piastowskim.
Pani przewodniczka ubrana była w strój nawiązujący stylistyką do epoki średniowiecza. Dalej na trasie zwiedzania uczestnicy spotykali inne ?duchy tamtych czasów?, które odgrywały zaaranżowane scenki opowiadając historię z okresu panowania w Kaliszu patrona naszej szkoły – Bolesława Pobożnego.
Pierwsza scenka miała miejsce w katedrze Św. Mikołaja. Dzieci spotkały tam księdza, jego pomocnika oraz gospodynię. Ze scenki dowiedziały się, dlaczego do Kalisza przybyli ojcowie kanonicy. Następnie w krypcie czekały na nich ?duchy dzieci?.
U ojców franciszkanów przywitał ich sam książę Bolesław Pobożny i jego małżonka księżna Jolanta. Opowiedział im dlaczego w Kaliszu zamieszkali Franciszkanie.
Następnie wszyscy uczestniczyli w scenie konsekracji arcybiskupa Jakuba Świnki.
Dziękujemy za dostarczenie nam niezwykłych wrażeń poprzez starannie przygotowane i pięknie opowiedziane historie wprost z najstarszych kronik naszego miasta.
Przygotowała – p. Katarzyna Lasek