Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for listopad, 2022.

Archive for listopad, 2022

PostHeaderIcon aktualności

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W NASZEJ SZKOLE 

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Właściciel sklepu z zabawkami po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.


Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie. W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia właśnie 25 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas młodszych i starszych wykonali pamiątkowe zdjęcia w poszczególnych klasach. W klasach 4-8 konkurowały klasy pod względem liczebności przyniesionych misiów. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!


”Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

Opiekunowie SU
p. Joanna Biernat
p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon relacja

W pamięci i w wierszach

We wtorek 22 listopada 2022 odbyła się w naszej szkole miła,
a zarazem wzruszająca uroczystość – przekazanie portretu kalis-kiego poety, Roberta Starosławskiego, jego żonie, p. Barbarze Starosławskiej. Autorem obrazu, a jednocześnie inicjatorem tej imprezy był pan Jakub Multan, znany już w naszej placówce artysta, który w ubiegłym, roku szkolnym podarował nam portret patrona szkoły – księcia Bolesława Pobożnego.

Dlaczego akurat w „dwunastce” i właśnie tego dnia?
Otóż 22 listopada 2022 przypadła 58. rocznica urodzin Roberta Starosławskiego, który był nie tylko poetą, ale również nauczycielem i swoją karierę pedagogiczną rozpoczął w naszej szkole
i tu poznał swoją żonę, panią Barbarę.

W uroczystości wzięli udział: wspomniana już p. Barbara Starosławska (na zdj. po lewej), rodzina poety, jego przyjaciółka z liceum, nauczycielka języka polskiego ze szkoły podstawowej, p. Bożena Krupa z mężem oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Podczas  spotkania wysłuchaliśmy pięknych interpretacji wybranych wierszy poety, wspomnień żony o Robercie Starosławskim oraz pięknej opowieści o przyjaźni z tym niezwykłym człowiekiem jego nauczycielki, p. Bożeny Krupy (na zdj. poniżej).

Na koniec p. Jakub Multan wręczył żonie pana Roberta Starosławskiego portret poety swojego autorstwa, co było najbardziej wzruszającym momentem tego spotkania.
Pani Barbara natomiast podarowała bibliotece szkolnej egzemplarz tomiku poezji z wierszami męża.

Poniżej zamieszczamy jeden z wierszy poety oraz zachęcamy
do wypożyczenia antologii poezji  „Kryształowe słowa”, w którym można znaleźć między innymi liryki autorstwa Roberta Starosławskiego.

Credo
A nuż coś niezwykłego się zdarzy…
Wciąż żywię taką nadzieję.
Jeśli okazja się nie nadarzy,
Zmarnieję i oszaleję!

I już mnie nikt nie złoży do kupy,
Pomimo usilnych starań.
Kto moją ciężką winę odkupi,
Kiedy przepełni się czara?

Ładny obrazek mnie nie frapuje,
Ja myślę o czymś ogromnym.
Bacznie uwagę swoją kieruję
Wprost ku rzeczom wiekopomnym.

„Myślę więc jestem” – powiedział mędrzec.
Inny zaś wyrzekł te słowa:
„Żyję i zawsze wątpić będę”.
Taka jest życia osnowa!

Sądzę, że czasu ja nie roztrwonię,
Gdy będę myśleć o cudzie.
Pozwolę sobie i na zwątpienie.
I nigdy się tym nie znudzę.

PostHeaderIcon relacja

UŚMIECHNIJ SIĘ I BĄDŹ ŻYCZLIWY

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – można spróbować okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

21-25 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Odbył się apel dla klas 1-3 pod kierunkiem
p. Elżbiety Pasik na którym przedstawiona została geneza tego święta podkreślając jak ważna dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

Uczniowie obdarowywani byli medalami nawiązującymi do tego święta , a także kuponami z hasłami, nawołującymi do życzliwości. Na korytarzach naszej szkoły Samorząd Uczniowski klas młodszych i starszych umieścił artykuły z sentencjami, cytatami , wierszykami na temat uśmiechu , dobroci i życzliwości. Największą frajdę dzieciom sprawiło karteczki, które mogły zerwać i ofiarować innej osobie. Dzieci klas młodszych otrzymały od Samorządu medale życzliwości, które nosiły cały tydzień, a dzieci z klas starszych przypinały swoje życzenia na listkach , które zawieszały na drzewku. 
PAMIĘTAJMY O UŚMIECHU I MIŁYCH SŁOWACH NIE TYLKO TEGO DNIA, ALE ZAWSZE!!! 


Opiekunowie SU
Joanna Biernat
Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon relacja

Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

16 listopada uczniowie klasy 1b odwiedzili siedzibę Straży Miejskiej w Kaliszu. Podczas spotkania dzieci miały okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda praca Strażnika Miejskiego. Pani Monika Kobryń pokazała dzieciom, jak wygląda monitoring miasta, sprzęt w który wyposażony jest pracownik Straży Miejskiej, przypomniała zasady bezpieczeństwa, przeprowadziła zabawy z wykorzystaniem autochodzików i znaków drogowych, a na koniec dzieci mogły zobaczyć z bliska samochody, którymi poruszają się Strażnicy.

Przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska

PostHeaderIcon informacja dla rodziców

Spotkania z rodzicami

Informujemy, że dn. 15 listopada o godz. 16.00 odbędzie się zebranie wychowawców z rodzicami uczniów kl. 1-3.
Dzień później – 16 listopada o godz. 16.00 zapraszamy rodziców uczniów kl. 4-8. Po spotkaniu z wychowawcami,
w godzinach 17.00-18.00, do Państwa dyspozycji będą wszyscy nauczyciele naszej szkoły (możliwość konsultacji).

PostHeaderIcon relacja

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

W czwartek, 10 listopada 2022 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości przypadające dzień później. Wchodząc do szkoły, czuło się wyjątkową, świąteczną atmosferę, gdyż uczniowie mieli na sobie stroje galowe.

Radość z życia w niepodległym kraju przepełniała wszystkich podczas uroczystego apelu, na którym zebrała się cała społeczność szkolna. Dyrekcję, nauczycieli i uczniów przywitała przewodnicząca szkoły  – Julia Majchrzak. W ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”, w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 4b i 8c pod kierunkiem pani Magdaleny Kaczkowskiej przygotowali przedstawienie patriotyczne. Pokazali w nim drogę Polaków od niewoli do wolności dzięki metaforze pociągu, który rusza ze stacji „Niewola”, podąża przez stacje „Powstanie” i „I wojna światowa”, by dotrzeć do upragnionej stacji „Wolność”. Całość uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez panią Krystynę Witasiak. Ciekawie zaaranżowane pieśni patriotyczne wplecione były w inscenizację, pięknie wykonaną przez szkolnych aktorów. Dekoracje przygotowała pani Katarzyna Lasek.

Dziękujemy także Muzeum im. G. J. Osiakowskich w Kaliszu za wypożyczenie zabytkowych walizek.

Ta niezwykła lekcja historii z pewnością uświadomiła uczniom, jakie mają szczęście, że przyszło im żyć w wolnym kraju. 

Przygotowała – p. Magdalena Kaczkowska

PostHeaderIcon informacja

Święto Niepodległości

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
przypominamy, że w najbliższy piątek przypada Święto Odzyskania Niepodległości – 11 listopada. Z tej okazji w czwartek 10 listopada odbędzie się uroczysta akademia dla uczniów naszej szkoły. W tym dniu obowiązuje strój galowy!
Piątek dzień wolny – święto.

PostHeaderIcon Samorząd 4-8

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w piątek 4 listopada 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym wyjątkowym dniu i przybyli do szkoły przebrani w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć, jak ważne są bajki oraz że warto do nich powracać.
Był to dzień piękny, kolorowy i bajkowy, a organizatorem tego dnia była p. Joanna Biernat- Opiekun SU 4-8

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility