Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for listopad, 2023.

Archive for listopad, 2023

PostHeaderIcon biblioteka

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

W szkolnej bibliotece odbyły się wróżby andrzejkowe. Zorganizowała je bibliotekarka szkolna, p. Beata Galant i aktyw biblioteczny, czyli uczennice kl. 6a: Maja Błasiak i Olga Rosiewicz; kl. 7a: Julia Andrzejczak, Ariana Horokhova i Ola Skurniak, 7b: Wiktoria Pytlińska i Alicia Kiszka oraz 8b: Antonina Grzelak, Magdalena Józefiak i Ewa Wdowczyk, którym należą się wielkie podziękowania.
Dziewczyny przebrały się w stroje romskich wróżbitek i przepo-wiadały przyszłość. Było aż 10 wróżb.

Dłuższą relację z wydarzenia przeczytacie w zakładce
„O szkole/biblioteka II”

PostHeaderIcon warsztaty

Glinofrajda

29 listopada klasa 3b wzięła udział w warsztatach lepienia
z gliny. Zajęcia, zorganizowane przez Informację Turystyczną w Kaliszu, poprowadziła pani Ewa Skarżyńska – ceramik oraz właścicielka Pracowni Ceramicznej Glinofrajada.
W trakcie warsztatów dzieci poznały właściwości gliny, narzędzia jakie można wykorzystać w trakcie pracy z gliną oraz co na dalszym etapie pracy dzieje się z ulepionymi pracami.
Następnie każdy uczeń dostał kawałek gliny i zaczął tworzyć swoją pracę.  Lepienie oraz dotyk miękkiej, wilgotnej masy pozwoliły uczniom rozładować napięcie, zrelaksować się oraz dać upust swoim emocjom i doskonalić umiejętności manualne, a prace, które powstały dzięki nieograniczonym pokładom wyobraźni dały dzieciom wiele radości.

Przygotowała – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon SU i biblioteka

Duże, małe, kolorowe,
puchate i mięciutkie

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik Washington Post w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Właściciel sklepu z zabawkami po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia. Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom. Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
W piątek, 24 listopada, Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy także w naszej szkole. Uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole oraz uchronił od odpytywania. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego wykonali pamiątkowe zdjęcia w poszczególnych klasach. Najbardziej zaangażowaną w akcję Przynieś misia do szkoły okazała się klasa 6b, gdyż każdy uczeń przyszedł ze swoim pluszakiem. W szkolnej bibliotece czekało na uczniów wiele atrakcji. Były m.in. kolorowanki, quizy oraz opowieści o misiach. Jak widać, mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

Opiekunowie SU
p. Joanna Biernat
p. Magdalena Kaczkowska
p. Elżbieta Pasik

oraz bibliotekarka szkolna – p. Beata Galant

PostHeaderIcon SU

Dzień życzliwości

21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To wyjątkowo miłe święto służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. By włączyć się w obchody tego święta, wystarczy się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych. Obecnie jest ono obchodzone w ponad 180 krajach na świecie.
W naszej szkole z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie mogli podjąć „uprzejme wyzwania” i wykonać różne „życzliwe zadania” dokumentując je podpisem obdarowanej uprzejmością osoby. Wypełnione karty wrzucano do specjalnej skrzynki życzliwości i uprzejmości. Korytarze szkolne zostały ozdobione cytatami i złotymi myślami o życzliwości, radości i uprzejmości.
21 listopada chętni uczniowie podczas przerw mogli napisać swoje miłe słowa, komplementy, pozdrowienia dla wybranej osoby. Chętnych było więcej niż kartek, które mogli zerwać i ofiarować innej osobie, dlatego powstał wachlarz życzliwości.


„Najbardziej straconym dniem jest ten, w którym się nie śmiałeś” – patrząc na uśmiechnięte twarze dzieci możemy powiedzieć, że ten dzień z pewnością nie był stracony. 

Opiekunowie SU:
p. Joanna Biernat,
p. Magdalena Kaczkowska,
p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon wydarzenie

SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM
PRAW DZIECKA

21 listopada 2023 przedstawiciele uczniów naszej szkoły udali się do SP19 na spotkanie z byłym rzecznikiem praw dziecka,
p. Markiem Michalakiem, obecnie zasiadającym w kapitule
ds. przyznawania Orderu Uśmiechu i autorem książek dla dzieci. Pan Michalak mówił o prawach dziecka, o najważniejszym polskim propagatorze tych praw, Januszu Korczaku i odpowiadał na zadawane pytania. Pokazał również wszystkim swój Order Uśmiechu, który każdy mógł wziąć do ręki i obejrzeć z bliska.
Na koniec prezydent miasta wręczył pisarzowi prezent,
w którym znalazły się m.in. kaliskie andruty, a dyrektorka SP19 podarowała mu jego portret autorstwa Jakuba Multana, znanego już uczniom naszej szkoły jako malarza, który darował Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu portret naszego patrona, Bolesława Pobożnego.
Po zakończonym spotkaniu kupiliśmy do naszej biblioteki książkę p. Michalaka pt. „Opowieści o prawach dziecka”, w której autor wpisał dedykację i złożył autograf.

Przygotowała – p. Beata Galant

PostHeaderIcon relacja

Obcowali z kulturą

20 listopada 2023 uczniowie kl. 4-8 Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu uczestniczyli w warsztatach i przedstawieniach kulturalno-literackich.

Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w warsztatach nt gatunków literackich, podczas których mogli dowiedzieć się, czym charakteryzuje się komedia, western, musical, film przygodowy i in. Po krótkich ciekawostkach teoretycznych uczestnicy warsztatów obejrzeli niezwykle przejmujący i wzruszający film o przygodach małego chłopca imieniem Remi.

Z kolei klasy 7-8 poszły na przedstawienie na podstawie komedii A. Fredry „Zemsta”.  Niezwykły był fakt, że inscenizacja nie była spektaklem, a musicalem! Uczniowie mieli możliwość zobaczenia bohaterów lektury obowiązkowej w wersji „śpiewanej”.  Musical został przygotowany przez Teatr Muzyczny Forte, a obejrzeliśmy go w sali koncertowej filharmonii kaliskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Kaliszu.


PostHeaderIcon relacja

Uczniowie na straży bezpieczeństwa

15 listopada uczniowie klas 2 odwiedzili siedzibę Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci miały okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda praca Strażnika Miejskiego. Pani Anita Bugajny pokazała dzieciom, jak wygląda monitoring miasta, a także sprzęt, w który wyposażony jest strażnik i przypomniała zasady bezpieczeństwa. Każdy uczeń mógł przymierzyć okulary VR, dzięki którym miały okazję przejechać się po ulicach naszego miasta, siedząc za kierownicą samochodu Straży Miejskiej.
Bardzo dziękujemy za spotkanie.

Przygotowała p. Anna Dobosz-Sadomska

PostHeaderIcon biblioteka

Selfie z książką

Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zorganizowana została akcja „Zrób sobie selfie/zdjęcie z książką”.

Do przeczytania relacji z przebiegu tej akcji zapraszamy
do zakładki O szkole/Biblioteka cz. II.

PostHeaderIcon relacja

Na Uniwersytecie Dziecięcym

W dniu 8.11.2023 r. uczniowie klas piątych wybrali się na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego na Uniwersytecie Kaliskim.


W trakcie spotkania młodzi studenci wzięli udział w wykładzie Jak powstały miasta? Od osady do metropolii, który wygłoszony został przez pana Marcina Mikołajczyka oraz w wykładzie
Jak zmienić miasto, aby żyło się w nim lepiej?, który wygłoszony został przez prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr Beatę Wenerską. Następnie po krótkiej przerwie uczniowie uczestniczyli
w trzech warsztatach: Promocja dla miasta (przeprowadzony przez dr Katarzynę Mikurendę), Dlaczego w mieście tworzą się korki? (przeprowadzony przez dr Leszka Szczupaka) oraz
Co dzieje się z naszymi śmieciami? (przeprowadzony przez panią Renatę Bieniek).

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia, które odbędą się 6 grudnia 2023 r.

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

PostHeaderIcon SU i biblioteka

Dzień Postaci z Bajek 2023

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada w rocznicę urodzin Walta Disneya.  
W naszej szkole uroczystość tę świętowaliśmy we wtorek 7 listopada 2023r. Tego dnia szkolny korytarz opanowały bajkowe postacie. Widzieliśmy biedronki, wróżki, księżniczki, Kubusia Puchatka, Tygryska, dalmatyńczyka i wiele innych bohaterów z literatury dziecięcej.  
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla uczniów klas 4-8 zadania związane z bajkami oraz wykonywali sesje zdjęciowe. 


Ten dzień był współorganizowany z biblioteką szkolną.
Quizowy wtorek odbył się pod hasłem Bajkowych Postaci – wszystkie pytania były z nimi związane, dodatkowo uczniowie którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania i byli przebrani za postać z bajki, otrzymywali słodką nagrodę (cukierek). Dla klas 2-3, pani bibliotekarka Beata Galant, przeprowadziła konkurs. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasłem była postać z bajki. Uczniowie, którzy rozwiązali ją poprawnie i nie zrobili ani jednego błędu ortograficznego otrzymali nagrody. 
Nad przebiegiem tego dnia czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: p. Joanna Biernat p. Magdalena Kaczkowska, p. Elżbieta Pasik

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility