Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for październik, 2022.

Archive for październik, 2022

PostHeaderIcon akcje

Szkoła pamięta

Dyplom za włączenie się do akcji „Szkoła pamięta” – Pszczela Wola – Zespół  Szkół Rolniczych – Centrum Kształcenia Zawodowego

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy
o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Dlatego uczniowie klasy 1a
i 1b postanowili przyłączyć się do akcji „Szkoła pamięta”.
26 października wybrali się do parku nad Krępicą, aby zapalić znicze na obelisku upamiętniającym poległych w czasie
II wojny światowej nauczycieli tajnego nauczania.

Uczniowie klasy 8a wybrali się do ogrójca przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, gdzie uczcili pamięć Polaków poległych z rąk rosyjskich najeźdźców.
W tym wyjątkowym miejscu przypomnieli sobie historię
z czasów II wojny światowej. W ciszy i skupieniu, oddając hołd bohaterom, zapalili znicze przy pomniku katyńskim oraz obelisku poświęconym pamięci żołnierzy AK i rodaków, którzy nie powrócili z zesłania.

Przygotowały – Anna Dobosz-Sadomska,
Agnieszka Giernalczyk

PostHeaderIcon Samorząd 4-8

„Zgrana klasa”

21 października 2022r. odbyła się akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pt. „Zgrana klasa”- ,,Ubieramy się
w jesienne barwy’’. Prawie wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i swym strojem nawiązali do jesieni. Niektóre dzieci wykazały się własną inwencją twórczą
i do odpowiedniego stroju dołączyły takie elementy jak: wianek z jesiennych liści, czerwone korale z owoców dzikiej róży, koszyczek z owocami itp. Podczas przerw tego dnia było naprawdę kolorowo i jesiennie.

Zachęcamy uczniów do kolejnych akcji ,,Zgrana klasa’’- Opiekun SU 4-8 Joanna Biernat

PostHeaderIcon informacja

Dni wolne od zajęć dydaktycznych

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
informujemy, że 31 października (poniedziałek)
oraz 2 listopada (środa) będą dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
Świetlica szkolna zapewnia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach swojej pracy.

PostHeaderIcon relacja

Powietrze – lekcja chemii w terenie

Październikowa pogoda sprzyja organizacji lekcji poza murami szkoły. Uczniowie naszej szkoły zdobywali wiedzę o powietrzu korzystając z jej walorów.

Przygotowała – p. Małgorzata Bączkiewicz

PostHeaderIcon konkurs szkolny w edycji jesiennej – chemia

Doświadczenia z życia wzięte

W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie chemicznym. Przeprowadzili szereg ciekawych doświadczeń. Zapraszam do konkursu pozostałe klasy 7 i 8.

Przygotowała – p. Małgorzata Bączkiewicz

PostHeaderIcon relacja

Wycieczka do miasteczka wodorowego

21 października klasy 1b i 3a odwiedziły miasteczko wodorowe „Wodór Roadshow 2022”. Celem imprezy było przybliżenie dzieciom, czym jest gospodarka wodorowa, jak wodór może odmienić transport, przemysł, magazynowanie i korzystanie
z energii przez nas wszystkich.
Uczniowie wzięli udział w zabawach interaktywnych, lepili z plasteliny modele cząsteczek oraz dowiedzieli się jak powstają lizaki oraz w jaki sposób łączą się kolory.

Przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska

PostHeaderIcon wycieczka

Z wizytą w Muzeum Piekarstwa Vogt

Z okazji Światowego Dnia Żywności w dniu 16 października klasy 2a i 2b a w dniu 18 października klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Pleszewa, do Muzeum Piekarstwa – prywatnego muzeum, którego właścicielami są Grażyna
i Tomasz Vogt.

Celem wycieczki było promowanie oraz szerzenie wiedzy
o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie w ramach realizacji orientacji zawodowej uczniów. Najpierw uczniowie poznali historię rodu państwa Vogt, właścicieli piekarni i założycieli muzeum. Następnie własnoręcznie nadawali przeróżne kształty bułeczkom, które po upieczeniu zabierali do domu.
W czasie, kiedy bułeczki piekły się w piecu dzieci obejrzały film ukazujący proces wypieku chleba i jak należy z szacunkiem odnosić się do spożywanego każdego dnia pieczywa. Na koniec uczniowie obejrzeli przeróżne maszyny i narzędzia, którymi dawniej posługiwali się piekarze.  Każdy uczeń na pamiątkę wizyty otrzymał dyplom. Ostatnim elementem naszej wycieczki była wizyta w sklepie i zakup przepysznych „pamiątek” – ciastek, bułeczek i chleba. Nasza wyprawa nauczyła uczniów szacunku do chleba oraz uzmysłowiła dzieciom jego znaczenia w życiu człowieka a motto „Bądź dobry jak chleb” zawieszone nad starą reklamą dawnej cukierni będzie nam towarzyszyło każdego dnia.

Przygotowała – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon relacja

Światowy Dzień Żywności

16 października 1979 roku ustanowiony został Światowy Dzień Żywności, celem obchodów tego dnia jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Uczniowie klas młodszych przyłączyli się do akcji i 17 października realizowali zajęcia na temat zdrowej żywności. Efektem zajęć było wspólne wykonanie sałatek owocowych.

Przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska

PostHeaderIcon DEN 2022

Wykształcenie to dobro…

To była nietypowa, bo przygotowana z dużą dawką humoru, inscenizacja z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Niespodziankę swoim pedagogom i innym pracownikom szkoły sprawili uczniowie klasy 8a i 8b. Na widowni dało się słyszeć co chwilę salwy śmiechu.
Oskarowe role odegrały Iga Cichocka i Marta Kubiak z klasy 8b, które wcieliły się w role pań woźnych dostarczając swoją grą wielu radosnych chwil, prowadząc zabawne dialogi z uczniami, ale przede wszystkim wymieniając między sobą poglądy nt życia szkolnego uczniów i nauczycieli. Duże uznanie i podziękowanie dla uczniów kl. 8a – Szymona Walczaka, Mateusza Umińskiego i Kamila Boratyńskiego, którzy ze względu na absencję kolegów, swoje „angaże” otrzymali kilka dni przed występem i stanęli na wysokości zadania.
Podczas uroczystej akademii uczniowie złożyli bardzo osobiste życzenia i podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, życząc im wielu sukcesów.
Okrasą popisów aktorskich był występ szkolnego chóru pod batutą p. Krystyny Witasiak, który wykonał kilka wspaniałych utworów. Na koniec nauczyciele mogli obejrzeć galerię swoich portretów wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Akademia została przygotowana przez p. Joannę Biernat oraz p. Agnieszkę Giernalczyk.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas 4-8 przygotowali piękne kartki/laurki. Natomiast uczennice z Samorządu Uczniowskiego klas 4-8 – Olga Rosiewicz i Maja Błasiak z klasy 5a, solidnie pracowały nad wklejeniem życzeń i rozdaniem kartek naszym nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły. 
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy brali udział
w tej akcji, składa Opiekun SU 4-8 p.Joanna Biernat. 

PostHeaderIcon informacja

Event z wodorem w roli głównej

Poznaj Wodór Roadshow 2022 to wydarzenie, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Event, który ma pokazać, że z wodorem i gospodarką wodorową dotrzeć można nie tylko do specjalistów, ekspertów z branży na Konferencjach czy Targach, ale także do zwykłych ludzi, mieszkańców miast, całych rodzin.
Czym jest Poznaj Wodór Roadshow? To organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego cykl sześciu imprez, które odbędą się w drugiej połowie października 2022 roku w całym Województwie Wielkopolskim. 20 października zawitamy do w Konina, 21 października do Kalisza, 22 października do Ostrowa Wielkopolskiego, 23 października do Leszna, 24 października do Piły, a cały nasz roadshow zakończymy wielkim finałem 25 października w Poznaniu.
Do każdego z tych miast zawita nasze wodorowe miasteczko, które ulokowane zostanie w samym centrum miasta. W jego gotowych, interaktywnych strefach, mieszkańcy miasta, którzy zdecydują się nas odwiedzić, dowiedzą się czym jest gospodarka wodorowa, jak wodór może odmienić nasz transport, przemysł, magazynowanie i korzystanie z energii przez nas wszystkich. Dowiedzą się dlaczego zielone, zero-emisyjne źródła energii są takie ważne. Zobaczą i poznają sprzęt, który korzysta z wodoru jako paliwa. Dodatkowo będą mogli wziąć udział w mnóstwie interaktywnych zabaw, konkursów, atrakcji dla najmłodszych ( w tym strefa niesamowitych eksperymentów!) Będą czekać na nich stoiska partnerskie, ciekawe prelekcje, spotkania z ludźmi, którzy działają i stawiają na rozwiązania wodorowe.
Technologie wodorowe, to nowa i innowacyjna gałąź gospodarki, a także odpowiedź naukowców i inżynierów na potrzebę budowy zeroemisyjnych rozwiązań. Gospodarka wodorowa jest integralną częścią długoterminowych strategii klimatycznych i rozwojowych. Prezentowane miasteczko wodorowe pokazuje zachodzące zmiany w szerokiej perspektywie i ma pomóc zrozumieć przyczyny i następstwa transformacji wodorowej. Dotarcie do osób, które stoją przed wyborem ścieżki zawodowej jest szczególnie ważne, gdyż rewolucja wodorowa staje się faktem, na który musimy się przygotować i dotyczy ona praktycznie wszystkich zawodów, nie tylko technicznych.
Jak już pisałem, nie było jeszcze w Polsce takiej imprezy. Tym bardziej cieszymy się, że mamy okazję ją współtworzyć i już wkrótce będziecie mogli odwiedzić ją w największych miastach Wielkopolski. Oczywiście WSTĘP WOLNY!
Już teraz zapraszam Was na nasze kanały Social Media, gdzie od teraz dzień po dniu będziecie poznawać wszelkie atrakcje, niespodzianki i strefy naszego wodorowego miasteczka, które dla Was przygotowaliśmy.

www.roadshow.meethydrogen.com/
www.facebook.com/Poznaj-Wod%C3%B3r-Roadshow-102846372576801
www.twitter.com/PoznajWodor
www.instagram.com/poznajwodor/

Mariusz Witczak
główny specjalista
Wydziału Edukacji
Urzędu Miasta Kalisza

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility