Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for marzec, 2023.

Archive for marzec, 2023

PostHeaderIcon relacja

POKAZ WIOSENNO GIMNASTYCZNY

24 marca grupa gimnastyczna „ Gumki” wraz z p. M. Kamińską przeprowadziła pokaz gimnastyczny dla klas I-III z okazji początku wiosny.

Celem było zachęcenie uczniów do większej aktywności sportowej wraz z nadejściem ciepłych dni.
Dzieci zaprezentowały piosenki o tematyce sportowej i wiosennej z choreografią oraz pokaz umiejętności gimnastycznych.  Apel spotkał się z dużym aplauzem wśród uczniów i nauczycieli.

Mamy nadzieję, że wraz z wiosną uczniowie zwiększą swoją aktywność ruchową na świeżym powietrzu. 

Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska

PostHeaderIcon WAŻNE

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
I PRÓBNE EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW

Rekolekcje wielkopostne 27-29 marca 2023
w kościele pw. św. Mikołaja ul. Kanonicka 5
Harmonogram:
27 i 28 marca – poniedziałek i wtorek:
8.30 – 9.30 – kl. 1 –2
10.00 – 11.00 – kl. 3 – 5
11.30 – 12.30 – kl. 6 – 8
29 marca – środa:
8.30 – 9.30 – kl. 1 – 4
10.30 – 11.30 – kl. 5 – 8

UWAGA! ÓSMOKLASIŚCI!
W dniach 27-29.03. 2023 (pon.-śr.) o godz. 8.00

w szkole przeprowadzony zostanie próbny egzamin klas ósmych.

PRZYPOMINAMY O: stroju galowym, legitymacji, długopisach
z czarnym wkładem i linijce (zwłaszcza na matematykę). Linijka przyda Wam się do rozcinania arkuszy, dlatego warto ją mieć każdego dnia egzaminu.
NIE PRZYNOSIMY – komórek (albo zostawiamy je w szafce ubraniowej), korektorów, ołówków, kalkulatorów, żadnych zbędnych gadżetów.
Możecie mieć swoją butelkę z wodą, którą ustawicie na czas egzaminu na podłodze, przy swoim stoliku.

Od 17 do 19 marca tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez  Centralną Komisję Egzaminacyjną - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal  Gov.pl

PostHeaderIcon Doradztwo zawodowe

Ósmoklasiści poznają oferty
szkół ponadpodstawowych

Jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych składają wnioski o przyjęcie do wybranych szkół. Mogą złożyć takie wnioski do trzech placówek.

Po egzaminie ósmoklasisty następuje liczenie punktów kwalifikujących kandydatów do przyjęcia do szkół ponadpodstawowych.

Po ogłoszeniu wyników uczniowie mają obowiązek uzupełnić wnioski o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jeżeli uczeń znalazł się na liście kandydatów przyjętych do więcej niż jednej szkoły, powinien donieść tzw. deklarację woli przyjęcia do szkoły, w której chce się uczyć.

Nasi ósmoklasiści mieli okazję poznać już oferty ZSTE, TEB Edukacja, III LO oraz V LO. Niektórzy dokonali już wyboru,
inni wciąż się wahają. Wszystkim życzymy udanej selekcji.

AG

PostHeaderIcon konkurs

Zabawa z Hobbitem

24 marca w naszej szkole odbyła się II edycja konkursu wiedzy o powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem. Do konkursu zakwalifikowało się ośmioro uczniów klas szóstych, ale z przyczyn losowych tylko czworo z nich wzięło udział w zmaganiach. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Hobbita. Doskonale poradzili sobie z przygotowanymi rebusami i zagadkami, a nawet wytropili ukryte w biografii Tolkiena błędy.
Na koniec wzięli udział w quizie, który dostarczył wszystkim wiele emocji. Okazało się, że szóstoklasiści nie zapomnieli o najważniejszych wydarzeniach i postaciach powieści.  Gratulujemy wszystkim!
Dziękujemy także uczniom klasy 8c, Joannie Banaszak, Julii Buczek, Franciszkowi Majdzie i Adamowi Wawrzonowskiemu, którzy doskonale poradzili sobie w roli jury.
Bogna Tomczak z klasy 6b – I miejsce
Weronika Perońska z klasy 6a – II miejsce
Wiktoria Pytlińska z klasy 6b – III miejsce

Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Magdalena Kaczkowska.

PostHeaderIcon relacja

Światowy Dzień Wody

Kolory wody niebieski, błękitny, granatowy, turkusowy…
W takich kolorach ubrań 22 marca przyszli do naszej szkoły uczniowie. Na lekcjach poruszaliśmy wiele zagadnień związanych z wodą w ramach programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.
Młodzież z Samorządu Uczniowskiego, przyozdobiła drzwi klas błękitnymi balonami z informacjami o wodzie. 


Uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego z klasy 3d, o profilu psychologiczno-pedagogicznym: Kamila Brodnicka, Joanna Cebulska, Anna Klepanda, Zofia Nogaj (opiekun p. Katarzyna Karolak), przeprowadziły zajęcia o wodzie w klasie I b. Pierwszoklasiści  bardzo aktywnie uczestniczyli w lekcji, na której dowiedzieli się m.in. jak należy oszczędzać wodę. 


Przygotowała – p. Monika Drac
Drużyna „Aktywni Błękitni”
SU
Zdjęcia:
Kamil Boratyński
Anna Dobosz- Sadomska
Monika Drac

PostHeaderIcon SU

Pierwszy Dzień Wiosny
i Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca odbył się ogłoszony przez Samorząd Uczniowski pierwszy dzień wiosny- jako radosny, kolorowy i kwiatowy. Najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami powitali kreatywnie, kolorowo i wesoło. Zgodnie z wcześniej zaproponowanymi zasadami przez Samorząd Uczniowski przyszli do szkoły w kolorowych strojach i fryzurach np. z akcentami kwiatowymi we włosach. Motywy wiosenne pojawiły się w klasach i na korytarzach szkolnych.

W tym dniu obchodziliśmy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to dzień skarpetek nie do pary, które symbolizują niedopasowane chromosomy. Zespół Downa posiadają osoby obdarzone dodatkowym chromosomem. To on modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W tym dniu wszyscy okazaliśmy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączając się w akcje społeczne pokazujemy akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Dziękujemy serdecznie wszystkim w szkole za te drobne gesty i świetną zabawę z okazji Dnia Wiosny.

Opiekunowie SU: p. Joanna Biernat, p. Elżbieta Pasik

PostHeaderIcon świetlica

Świetliki witają wiosnę

Pierwszy dzień wiosny świetliki przywitały tańcem i zabawą.
Z tej okazji Świetliki tańczyły Swing w uliczce na powitanie wiosny. W planach był taniec na dworze, jednak pogoda nie dopisała. Wraz z pierwszymi promieniami słońca zatańczymy go ponownie, ale tym razem na dworze.

Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska

PostHeaderIcon relacja

Dzień Muzyki i Wiosny

Pierwszy dzień wiosny za nami. Nie tylko wianki na głowach,
ale również taniec zwiastował ją na naszych przerwach.
„Motylki” – to taniec średniowieczny, którego uczyliśmy się na szkolnym korytarzu. Wielu było obserwatorów, ale byli i tacy, którzy „przebudzili się z zimowego snu” i chcieli to zademon-strować. A jaki jest tego efekt? Zobaczmy na zdjęciach.
Dlaczego średniowieczny taniec?
Dzisiaj jest Dzień Muzyki Dawnej, której delikatny akcent znalazł się i u nas.
Dobrego Pierwszego Dnia Wiosny!!!

Przygotowała – p. Krystyna Witasiak

PostHeaderIcon relacja

Dzień Świętego Patryka –
patrona Irlandii

17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii.

Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw.
W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady oraz koncerty. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego zachęciliśmy uczniów naszej szkoły do ubrania się w zielone rzeczy lub zielone elementy.
Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
Dzień rozpoczęliśmy od wysłuchania audycji o Irlandii
i św. Patryku. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie obejrzeli prezentację o św. Patryku. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny.
Ponadto uczniowie bawili się metodą stacji zadaniowych, rozwiązując różne zagadki związane z dniem św. Patryka.
Również nasi najmłodsi uczniowie mieli swój udział w tym święcie, mianowicie, wysłuchali ciekawostek o Irlandii, kolorowali Leprechauna – skrzata, trójlistne koniczynki oraz oglądali bajkę o Świętym Patryku w wersji angielskiej. Uczniowie wykonali również wspaniałe prace plastyczne związane z symbolami Irlandii. Na tablicach umieszczone zostały najważniejsze fakty o dniu św. Patryka.
A teraz zachęcamy do obejrzenia zdjęć z zielonego dnia w naszej szkole.
I jak to mówił Shrek – byliśmy szczęśliwi i było nam Zielono. 

Dziękujemy za wspólną zabawę – nauczyciele j. angielskiego: p. Joanna Biernat, p. Łukasz Strzelczyk oraz p. Izabela Siuda-Żądło.

PostHeaderIcon biblioteka

Pasowanie na rycerzy książek

Grono czytelników, należących do naszej szkolnej biblioteki, powiększyło się o kolejnych uczniów. 15 marca do grona rycerzy książek zostali przyjęci pierwszoklasiści.

Uczniowie kl. 1a i 1b uczestniczyli w uroczystym pasowaniu na czytelnika, które przygotowały panie bibliotekarki z pomocą uczniów klasy 6b. Starsi koledzy przygotowali dla pierwszoklasistów krótką inscenizację z wykorzystaniem postaci bajkowych. Młodzi adepci sztuki czytania musieli wykazać się znajomością bajek, z których pochodziły postacie, za które przebrani byli uczniowie kl. 6b. Nie zabrakło też pytań dotyczących regulaminu szkolnej biblioteki i zasad obchodzenia się z wypożyczonymi książkami.

Na pamiątkę uroczystego pasowania nowi członkowie szkolnej biblioteki otrzymali dyplomy i książeczki do wspólnego czytania z rodzicami.

Wszystkim rycerzom książek gratulujemy i zachęcamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki. Dziękujemy paniom wychowawczyniom za przygotowanie uczniów kl. 1 do roli czytelników. Serdeczne podziękowania kierujemy także do uczniów kl. 6b, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. DZIĘKUJEMY!

Bibliotekarki szkolne:
p. Agnieszka Giernalczyk
i p. Beata Galant

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility