Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for wrzesień, 2021.

Archive for wrzesień, 2021

PostHeaderIcon informacja

Nowy skład Samorządu Uczniowskiego

W piątek 24 września 2021r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej społeczności bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli.
Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania.
Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV – VIII mógł oddać jeden głos na specjalnie przygotowanych kartkach.

Wyniki głosowania do samorządu uczniowskiego:

  1. Olga Rosiewicz kl. 4a (ilość głosów – 23)
  2. Gabriela Mucharska kl. 4b (ilość głosów – 17)
  3. Franciszek Zdanowski kl. 5a (ilość głosów – 29)
  4. Weronika Perońska kl. 5a (ilość głosów – 5)
  5. Julia Lebioda kl. 6a (ilość głosów – 25)
  6. Agata Fijałkowska kl. 7b (ilość głosów – 69)

SAMORZĄD UCZNIOWSKI W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

Przewodnicząca – Agata Fijałkowska

Vice – przewodniczący:
Franciszek Zdanowski
Julia Lebioda

Członkowie samorządu:
Olga Rosiewicz
Gabriela Mucharska
Weronika Perońska

Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności.

Opiekun SU: p. Joanna Biernat

PostHeaderIcon informacja

NOC NAUKOWCÓW

24 września 2021 r. mieliśmy okazję wziąć udział w Małopolskiej Nocy Naukowców w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W czasie transmisji on-line można było obejrzeć materiały wideo. W tegorocznej edycji znalazły się m. in.: pokazy „Triki Fizyki doktor Dominiki”, interaktywna „Kanapa Fizyków”, wykład „Gdzie jest granica poważnej fizyki?”. 
Wszystkie materiały dostępne były on-line na stronie www.ifj.edu.pl/popularyzacja/mnn2021/program.html

Przygotowała – p. Grażyna Dereń-Jamnicka

PostHeaderIcon ogłoszenie

Zbiórka dla seniorów

PostHeaderIcon relacja

Myślimy, więc nie śmiecimy

17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”. W tym roku jej hasło przewodnie brzmiało – „Myślę, więc nie śmiecę”.
Głównym celem akcji organizowanej już po raz 28. jest rozbudzanie świadomości ekologicznej uczniów i branie odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Tegoroczny plakat akcji autorstwa Andrzeja Pągowskiego przedstawia Ekologicznego Człowieka Myślącego. Postać  na plakacie ukazana została we wszystkich obowiązujących kolorach recyklingu i zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami.

Udział naszych uczniów w piątkowej akcji, choć na chwilę uświadomił im ogrom produkowanych przez człowieka odpadów oraz pozwolił zastanowić się nad konsekwencjami takiego nieodpowiedzialnego postępowania ze środowiskiem. Bądźmy świadomymi użytkownikami planety Ziemi i zgodnie z tegorocznym hasłem – myślmy i nie zaśmiecajmy jej.

Relację przygotowały –
p. Anna Dobosz-Sadomska
i p. Agnieszka Giernalczyk

PostHeaderIcon wydarzenie

Z wizytą
na dworze księcia Bolesława Pobożnego

W sobotę 11 września 2021 w naszym mieście odbyły się II Dni Księstwa Kaliskiego. Uczniowie naszej szkoły uświetnili go swoimi występami – ok. godz. 13.00 pokazaliśmy przedstawienie zatytułowane „Na dworze księcia Bolesława”, chór pod kierunkiem p. Krystyny Witasiak zaśpiewał kilka piosenek, a na jednym ze stanowisk zaprezentowaliśmy swoje prace, które od wielu lat wykonujemy podczas realizacji projektu Gwieździstym Szlakiem Kaliskich Legend.

Uczniowie i nauczyciele spotkali się już o godz. 12.00, aby wziąć udział w pochodzie rycerskim ulicami Kalisza. Największe wrażenie zrobili ubrani w stroje średniowieczne książę Bolesław (w tej roli wystąpił nauczyciel języka niemieckiego, pan Robert Kapitaniak) i jego żona księżna Jolenta (nauczycielka klasy III, pani Marta Kaczmarek). Oprócz nich uwagę zwracali uczniowie przebrani w stroje: mieszczanina (Adam Wawrzonowski, z kl. 7c), franciszkanina (Bartek Kramarz, z kl. 7a) i rabina (Oliwier Kowalski, z kl. 8a). Parze książęcej towarzyszyła świta złożona z herolda (Kacper Sobczak, z kl. 8c), czterech chorągwiarzy (Kacper Mencweld z 8b, Fabian Zydorek z 8c, Mateusz Rzepka z 7a i Kacper Pazera z 7a) oraz sześciu dwórek (Weronika Heliasz, Wiktoria Heliasz, Julia Jarosik, Sofia Martyniuk, Marta Kołata, Lena Jackowska z klasy 3a). Pięknie prezentował się również nasz szkolny chór DUODECIMUS, którego członkowie także byli ubrani w stroje stylizowane na epokę średniowieczną.

Po powitaniach i walkach rycerskich nadszedł czas na nasze występy. Jako pierwszy zaspiewał chór, który wykonał trzy utwory: „Kokoleoko”, „Do życia mnie budzi muzyka” – piosenkę autorstwa Piotra Selima i Hanny Lewandowskiej oraz pieśń żaków krakowskich z okresu średniowiecza pt. „BREVE REGNUM”.

Po chórze uczniowie pokazali przedstawienie pt „Na dworze księcia Bolesława”. Ukazywało ono księcia Bolesława z żoną Jolentą, którzy na swoim kaliskim zamku przyjmowali wdzięcznych poddanych. Mieszczanin dziękował im za nadanie lokacji Kaliszowi, franciszkanin za przekazanie ziem zakonowi, a rabin za przywileje nadane Żydom w postaci Statutu Kaliskiego. Dziewczęta z klasy 3a zaprezentowały piękny taniec z okresu średniowiecza, wzbogacając go grą na tamburynach. W trakcie inscenizacji szkolny kwartet (Agata Fijałkowska z 7b, Julia Buczek z 7c, Małgorzata Krzywoźniak z 7a i Kamil Boratyński z 7a) wykonał dwa utwory – „Piosenkę o Kaliszu” autorstwa Józefa Samelczaka, dyrektora Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz hymn naszej szkoły, autorstwa Krystyny Witasiak, nauczycielki SP12, sławiący dokonania księcia Bolesława Pobożnego. Przed obliczem księcia pojawił się również szewczyk Marcinek z kaliskiej legendy (Antek Jopek z 8c) oraz jego ukochana, kasztelanka Dorotka (Iga Cichocka, z 7b), prosząc władcę o wstawiennictwo u okrutnego ojca dziewczyny. Wszystko to obserwowali i komentowali uczniowie „Dwunastki” (Wiktoria Pytlińska z 5b i Mikołaj Krzykacz z 8a), którzy przenieśli się do roku ok. 1265. Na koniec poprosili oni księcia o wskazówki dla kaliskich żaków i uroczyście przyrzekli się do nich stosować.

Oba występy bardzo podobały się licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła aktorów i chór gromkimi brawami. Inscenizacja została pokazana również następnego dnia, 12 września 2021, w kościele oo. Franciszkanów przed mszą o godzinie 15.45. Dodatkowo chór wykonał oprawę muzyczną całej mszy o godzinie 16.00, która kończyła obchody tegorocznych II Dni Księstwa Kaliskiego.

Zapraszamy także do lektury artykułu opublikowanego na portalu internetowym tygodnika „7 Dni Kalisza” – https://www.7dnikalisza.com/artykul/z-wizyta-na-dworze-ksiecia-boleslawa-poboznego

Relację przygotowała: p. Beata Galant
Zdjęcia: p. Agnieszka Giernalczyk, p. Daria Gorzkiewicz, p. Monika Drac

PostHeaderIcon zaproszenie

Dni Księstwa Kaliskiego
z naszym udziałem

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

W sobotę 11 września 2021 w naszym mieście organizowany jest miejski festyn z okazji Dni Księstwa Kaliskiego.
Uczniowie naszej szkoły uświetnią go swoimi występami –
ok. godz. 13.00 pokażemy przedstawienie „Na dworze księcia Bolesława”, a chór zaprezentuje kilka piosenek.

Źródło: https://boleslawpobozny.pl/dni-ksiestwa-kaliskiego/

Zachęcamy wszystkich uczniów do pochodu rycerskiego
ulicami Kalisza. Zapraszamy do dołączenia do wychowawców w sobotę o godz. 12.00 na placu Kilińskiego (obok Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka na przystanku autobu-sowym), skąd przejdziemy wspólnym korowodem do placu
św. Stanisława (obok kościoła oo. franciszkanów), gdzie odbędzie się festyn, w tym nasze występy. Nauczyciele będą sprawować opiekę nad uczniami do końca przedstawienia naszej szkoły (ok. 13.30-13.45), potem można brać udział
w zabawie samodzielnie lub z Rodzicami.

Szczegółowy harmonogram obchodów znaleźć można
na plakatach (jeden znajduje się na parterze w szkole)
oraz na stronie internetowej Fundacji im. Bolesława Pobożnego https://boleslawpobozny.pl/ii-dni-ksiestwa-kaliskiego/ .
Zachęcamy do zapoznania się z zasobami strony internetowej Fundacji im. Bolesława Pobożnego, gdzie znaleźć można informacje o naszym patronie (https://boleslawpobozny.pl/aktualnosci/ii-dni-ksiestwa-kaliskiego-kogo-upamietniamy/), jego małżonce oraz dziejach księstwa kaliskiego (https://boleslawpobozny.pl/category/sredniowiecze/),
jak również fotorelację z poprzednich obchodów Dni Księstwa Kaliskiego (https://boleslawpobozny.pl/dni-ksiestwa-kaliskiego/).

Źródło: https://boleslawpobozny.pl/i-dni-ksiestwa-kaliskiego/

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

PostHeaderIcon akcje

Narodowe Czytanie –
„Moralność pani Dulskiej”

3 września 2021 roku nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, objętej patronatem Pary Prezydenckiej. Celem akcji społecznej jest propagowanie znajomości literatury narodowej, poprzez publiczne odczytywanie obszernych  fragmentów dzieł polskich twórców. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym ważnym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas IV-VIII.

Wspólne czytanie miało miejsce w salach lekcyjnych. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania poświęcona została „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Przygotowała – p. Magdalena Kaczkowska

PostHeaderIcon informacja dla rodziców

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

Szanowni Rodzice,
poniżej publikujemy informacje dot. możliwości szczepienia dzieci w placówkach oświatowych oraz załączamy deklarację zgody niezbędną do przeprowadzenia szczepienia.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi szczepień przeciwko SARS-CoV-2 znajdującymi się w załącznikach. Zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu szkoły.

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility