Szukaj
Archiwum

PostHeaderIcon wydarzenie

Z wizytą
na dworze księcia Bolesława Pobożnego

W sobotę 11 września 2021 w naszym mieście odbyły się II Dni Księstwa Kaliskiego. Uczniowie naszej szkoły uświetnili go swoimi występami – ok. godz. 13.00 pokazaliśmy przedstawienie zatytułowane „Na dworze księcia Bolesława”, chór pod kierunkiem p. Krystyny Witasiak zaśpiewał kilka piosenek, a na jednym ze stanowisk zaprezentowaliśmy swoje prace, które od wielu lat wykonujemy podczas realizacji projektu Gwieździstym Szlakiem Kaliskich Legend.

Uczniowie i nauczyciele spotkali się już o godz. 12.00, aby wziąć udział w pochodzie rycerskim ulicami Kalisza. Największe wrażenie zrobili ubrani w stroje średniowieczne książę Bolesław (w tej roli wystąpił nauczyciel języka niemieckiego, pan Robert Kapitaniak) i jego żona księżna Jolenta (nauczycielka klasy III, pani Marta Kaczmarek). Oprócz nich uwagę zwracali uczniowie przebrani w stroje: mieszczanina (Adam Wawrzonowski, z kl. 7c), franciszkanina (Bartek Kramarz, z kl. 7a) i rabina (Oliwier Kowalski, z kl. 8a). Parze książęcej towarzyszyła świta złożona z herolda (Kacper Sobczak, z kl. 8c), czterech chorągwiarzy (Kacper Mencweld z 8b, Fabian Zydorek z 8c, Mateusz Rzepka z 7a i Kacper Pazera z 7a) oraz sześciu dwórek (Weronika Heliasz, Wiktoria Heliasz, Julia Jarosik, Sofia Martyniuk, Marta Kołata, Lena Jackowska z klasy 3a). Pięknie prezentował się również nasz szkolny chór DUODECIMUS, którego członkowie także byli ubrani w stroje stylizowane na epokę średniowieczną.

Po powitaniach i walkach rycerskich nadszedł czas na nasze występy. Jako pierwszy zaspiewał chór, który wykonał trzy utwory: „Kokoleoko”, „Do życia mnie budzi muzyka” – piosenkę autorstwa Piotra Selima i Hanny Lewandowskiej oraz pieśń żaków krakowskich z okresu średniowiecza pt. „BREVE REGNUM”.

Po chórze uczniowie pokazali przedstawienie pt „Na dworze księcia Bolesława”. Ukazywało ono księcia Bolesława z żoną Jolentą, którzy na swoim kaliskim zamku przyjmowali wdzięcznych poddanych. Mieszczanin dziękował im za nadanie lokacji Kaliszowi, franciszkanin za przekazanie ziem zakonowi, a rabin za przywileje nadane Żydom w postaci Statutu Kaliskiego. Dziewczęta z klasy 3a zaprezentowały piękny taniec z okresu średniowiecza, wzbogacając go grą na tamburynach. W trakcie inscenizacji szkolny kwartet (Agata Fijałkowska z 7b, Julia Buczek z 7c, Małgorzata Krzywoźniak z 7a i Kamil Boratyński z 7a) wykonał dwa utwory – „Piosenkę o Kaliszu” autorstwa Józefa Samelczaka, dyrektora Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz hymn naszej szkoły, autorstwa Krystyny Witasiak, nauczycielki SP12, sławiący dokonania księcia Bolesława Pobożnego. Przed obliczem księcia pojawił się również szewczyk Marcinek z kaliskiej legendy (Antek Jopek z 8c) oraz jego ukochana, kasztelanka Dorotka (Iga Cichocka, z 7b), prosząc władcę o wstawiennictwo u okrutnego ojca dziewczyny. Wszystko to obserwowali i komentowali uczniowie „Dwunastki” (Wiktoria Pytlińska z 5b i Mikołaj Krzykacz z 8a), którzy przenieśli się do roku ok. 1265. Na koniec poprosili oni księcia o wskazówki dla kaliskich żaków i uroczyście przyrzekli się do nich stosować.

Oba występy bardzo podobały się licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła aktorów i chór gromkimi brawami. Inscenizacja została pokazana również następnego dnia, 12 września 2021, w kościele oo. Franciszkanów przed mszą o godzinie 15.45. Dodatkowo chór wykonał oprawę muzyczną całej mszy o godzinie 16.00, która kończyła obchody tegorocznych II Dni Księstwa Kaliskiego.

Zapraszamy także do lektury artykułu opublikowanego na portalu internetowym tygodnika „7 Dni Kalisza” – https://www.7dnikalisza.com/artykul/z-wizyta-na-dworze-ksiecia-boleslawa-poboznego

Relację przygotowała: p. Beata Galant
Zdjęcia: p. Agnieszka Giernalczyk, p. Daria Gorzkiewicz, p. Monika Drac

Leave a Reply

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility