Biblioteka cz. II
Witajcie w nowym roku szkolnym 2023/2024!
Czy wszyscy jesteście gotowi na wielką przygodę, wyprawę
w nieznane miejsca…
Zapamiętajcie, każdego dnia wielu przyjaciół czeka na Was
w bibliotece.
Czekam na Was codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach:
Trening kreatywnego myślenia
w bibliotece
4 i 9 kwietnia w Bibliotece Skarbów Pirata odbyły się zajęcia dla klas drugich i trzecich rozwijające kreatywne myślenie i pamięć. Bibliotekarka, pani Beata Galant zaprosiła wszystkich do zabawy słowami. Uczniowie układali wyrazy z rozsypanki literowej, szukali słów niepasujących do danej grupy, a także łączyli
w całość pomieszane słowa ze znanych polskich przysłów
i powiedzeń. Wszyscy świetnie sobie poradzili, wykazując się nie tylko logicznym myśleniem, ale i dużą wiedzą. A przy okazji świetnie się bawili!
Lekcje biblioteczne
W szkolnej Bibliotece Skarbów Pirata odbyły się w tym tygodniu lekcje biblioteczne dla klas 2-3. Bibliotekarka zaprosiła uczniów na zajęcia do czytelni, gdzie mogli oni zapoznać się z czasopismami prenumerowanymi przez naszą szkołę.
Na zajęciach czytaliśmy w „Kumplu” ciekawostki o zwierzętach, polskich zabytkach, znaczeniach różnych powiedzeń (np. tanie jak barszcz czy kupować kota w worku).
Na koniec zaśmiewaliśmy się wszyscy z dowcipów, jakie można było znaleźć w każdym numerze pisma.
Uczniom bardzo spodobały się czasopisma i obiecali, że będą przychodzić na przerwach, żeby „sobie poczytać”.
Pani Beata Galant serdecznie zaprasza nie tylko dzieci
z klas 2 i 3, ale wszystkich uczniów naszej szkoły.
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
W szkolnej bibliotece odbyły się wróżby andrzejkowe. Zorganizowała je bibliotekarka szkolna, p. Beata Galant i aktyw biblioteczny, czyli uczennice kl. 6a, Maja Błasiak i Olga Rosiewicz; kl. 7a, Julia Andrzejczak, Ariana Horokhova i Ola Skurniak, 7b, Wiktoria Pytlińska i Alicia Kiszka oraz 8b, Antonina Grzelak, Magdalena Józefiak i Ewa Wdowczyk, którym należą się wielkie podziękowania.
Dziewczyny przebrały się w stroje romskich wróżbitek i przepowiadały przyszłość. Było aż 10 wróżb. Uczniowie rzucali kośćmi, aby poznać swoją przyszłość. Losowali serduszka z imionami swoich przyszłych małżonków. Wyciągali sznureczki z cyferkami, które wskazywały na przyszłe wydarzenia. Mogli też wybrać kubeczek, pod którymi kryły się symbole związane z ich dorosłym życiem – moneta oznaczała bogactwo, pierścionek – ślub we wczesnej młodości, a cukierek szczęście w miłości. Można też było zakręcić kwiatowym kołem. Wybrany kwiat wskazywał na cechy losującego. Jeśli ktoś znał swoją datę urodzin, dziewczyny sprawdzały jaką jest się cyfrą i co to oznacza. Wystarczyło trafić monetą do miseczki – i już było wiadomo, czy spełni się pomyślane wcześniej życzenie. I wreszcie była wróżka, która widziała przyszłość w magicznej kuli. Na koniec uczniowie sprawdzali, kto z ich klasy pierwszy weźmie ślub. Wszyscy zdejmowali lewy but, a dziewczyny „wychodziły” z butami z czytelni. Czyj pierwszy but „wyszedł” za próg, ten pierwszy wejdzie w związek
małżeński.
Wszyscy świetnie się bawili, dziękowali wróżbiarkom i obiecywali, że za rok też przyjdą na zabawę.
Selfie z książką
Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zorganizowana została akcja „Zrób sobie selfie/zdjęcie
z książką”. Jest to pierwsza takie działanie w naszej szkole
i mimo wielu czytelników Biblioteki Skarbów Pirata niewielu zechciało ujawnić, co najchętniej czytają.
Nauczycielki języka polskiego przysłały swoje zdjęcia:
p. Agnieszka Giernalczyk zagłębiła się w lekturze „Mikołajka”, p. Magdalena Kaczkowska zdradziła, że uwielbia „Sto lat samotności” Gabriela Marqueza, a p. Beata Galant nie mogła się zdecydować, więc sfotografowała się z całą swoją domową biblioteczką.
Spośród uczniów chcemy pochwalić sześcioro uczestników, którzy pokazali się z książkami. Są to:
– Alicja Kościelniak z 1a z książkami „O mały wąs” oraz „Zosia
i jej zoo”
– Hania Przybył z 2b z książką „Baletnice. Przyjaciółki i rywalki”
– Iga Kwiatkowska z 3b z tajemniczą książeczką,
– Marzenka Petrykowska z 1a z książką „o kurza twarz”,
– Magdalena Józefiak z 8b z pozycją w języku angielskim „My beloved monster”,
– Piotr Wawrzyniak z 8b z trudną książką „Byłem asystentem doktora Mengele”.
Gratulujemy uczestnikom, zapewniamy, że wkrótce zostaną rozdanie nagrody. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej, wiosennej edycji tego wydarzenia.
PRZERWA NA CZYTANIE
W czwartek 26 października 2023 społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie. Inicjatorem wydarzenia była bibliotekarka szkolna.
Podczas długiej przerwy o godzinie 11.30 uczniowie, nauczyciele, panie woźne, pani sekretarka – słowem cała społeczność szkolna – wzięła do ręki swoje ulubione książki
i zagłębiła się w świat przygód. Szkolna bibliotekarka natomiast udała się do klasy 1, gdzie zapoznała uczniów
z baśnią Charlesa Perraulte’a „Ośla skórka”. Czytaną bajkę urozmaicała prezentacja, ukazująca bohaterów utworu.
Na koniec uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści baśni i okazało się, że wszyscy bardzo uważnie słuchali
i zapamiętali nawet najdrobniejsze szczegóły.
Zarówno uczniom, jak i nauczycielom spodobał się taki sposób spędzania przerw, więc na pewno wkrótce go powtórzymy.
A że warto to robić najlepiej podkreślają słowa włoskiego pisarza Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Ładnie czytam
– konkurs czytelniczy dla uczniów kl. 4
12 października 2023 w ramach akcji „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych” został zorganizowany konkurs dla klas 4 „Ładnie czytam„.
Zgłosiło się 11 uczniów z klas 4a i 4b. Podczas eliminacji dzieci czytały test, sprawdzający technikę czytania. Musiały przeczytać jak najwięcej wyrazów w ciągu 1 minuty.
W II etapie trzeba było zaprezentować fragment swojej ulubionej książki. Uczniowie przynieśli je ze sobą do biblioteki.
Ostatnia część konkursy polegała na przeczytaniu urywka nieznanej dzieciom powieści – był to Dzień czekolady Anny Onichimowskiej.
Jury, składające się z nauczycielki p. Bogny Folusznej oraz uczennic kl. 7b (Alicia Kiszka, Maria Morek, Wiktoria Pytlińska, Bogna Tomczak i Marta Witkowska) wysłuchało wszystkich prezentacji i wydało następujący werdykt:
Wyróżnienie – Klaudia Marucha,
III miejsce – Wiktor Heliasz
II miejsce – Filip Radajak
I miejsce – Ada Rawska
Nagrody zostaną wręczone podczas apelu z okazji Święta Niepodległości w dn. 10 listopada 2023.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Pasowanie na rycerzy książek
Grono czytelników, należących do naszej szkolnej biblioteki, powiększyło się o kolejnych uczniów. 15 marca do grona rycerzy książek zostali przyjęci pierwszoklasiści.
Uczniowie kl. 1a i 1b uczestniczyli w uroczystym pasowaniu na czytelnika, które przygotowały panie bibliotekarki z pomocą uczniów klasy 6b. Starsi koledzy przygotowali dla pierwszoklasistów krótką inscenizację z wykorzystaniem postaci bajkowych. Młodzi adepci sztuki czytania musieli wykazać się znajomością bajek, z których pochodziły postacie, za które przebrani byli uczniowie kl. 6b. Nie zabrakło też pytań dotyczących regulaminu szkolnej biblioteki i zasad obchodzenia się z wypożyczonymi książkami.
Na pamiątkę uroczystego pasowania nowi członkowie szkolnej biblioteki otrzymali dyplomy i książeczki do wspólnego czytania z rodzicami.
Wszystkim rycerzom książek gratulujemy i zachęcamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki. Dziękujemy paniom wychowawczyniom za przygotowanie uczniów kl. 1 do roli czytelników. Serdeczne podziękowania kierujemy także do uczniów kl. 6b, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. DZIĘKUJEMY!
Bibliotekarki szkolne:
p. Agnieszka Giernalczyk
i p. Beata Galant
ANDRZEJKI
30 listopada przypada dzień wróżb, czyli ANDRZEJKI. Uczennice klasy 5a – Olga Rosiewicz i Maja Błasiak, 6b – Wiktoria Pytlińska
i Bogna Tomczak oraz 8a – Lena Nowak przebrały się za Cyganki
i w szkolnej bibliotece przepowiadały swoim młodszym kolegom
i koleżankom przyszłość.
Dziewczyny prowadziły różnorodne wróżby. Dzieci rzucały kostkami, a liczba od 3 do 18 mówiła im, czego powinny unikać. Z daty urodzin mogły dowiedzieć się, jaką są cyfrą i co ona oznacza. Losowały też literki, a kołem fortuny kręciły, aby sprawdzić, jakim są kwiatem. Mogły też przekonać się, kim zostaną w przyszłości i jak będzie miała na imię ich ukochana osoba. Jedna z wróżek sprawdzała w magicznej kuli, jaka czeka ich przyszłość. Rzucając monetę do miseczki, można było przekonać się, czy spełnią się nasze najskrytsze życzenia. Na koniec dzieci ściągały lewego buta, które ustawiały w kierunku wyjścia i dowiadywały się, kto z ich klasy jako pierwszy będzie miał ślub.
Zabawa wszystkim się bardzo podobała. Mamy nadzieję, że wróżby i życzenia się sprawdzą.
*************
Dzień Kota
17 lutego 2022r. obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”. Wszyscy kochamy nasze
zwierzątka, dają one nam miłość bezgraniczną a oczekują tak niewiele. Każdego dnia uczymy się lepiej o nie dbać, by były szczęśliwe.
W tym roku, myślą przewodnią dnia zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski było: „Kocham mojego kotka i dbam o jego szczęście”. Może dzięki naszym zwierzątkom poznamy co to: miłość, odpowiedzialność, systematyczność, obowiązek.
Podczas pogadanek w klasie, uczniowie dowiedzieli się czego potrzebuje kot, aby był zdrowy i szczęśliwy. Uczniowie wykonywali ozdoby na drzwi, prace plastyczne, kocie maski oraz przebrali się za bohaterów tego dnia. Wszyscy bawili się bardzo wesoło, sprawdzali swoją wiedzę, umiejętności plastyczne oraz próbowali zachowywać się i wyglądać jak koty.
W wielu domach kot jest członkiem rodziny i domowym ulubieńcem. Musimy jednak
pamiętać o tym, że to nie zabawka i trzeba się nim zajmować odpowiedzialnie.
Przygotowała:
p. Dorota Kasprzycka- biblioteka
oraz p. Joanna Biernat – opiekun SU
*************
Mikołajkowe
pasowanie na czytelnika
Pod koniec roku 2021, naszą bibliotekę odwiedził sam święty Mikołaj.
Przyniósł niecodzienne prezenty dla naszych pierwszaków.
Były to piękne książki do czytania i zabawy razem z rodzicami.
Mikołaj spotkał się z dziećmi, podarował im słodycze i z dużym zainteresowaniem wysłuchał dzieci, które czekały na prezenty.
Pociechy przywitały Mikołaja uśmiechami i z radością przedstawiły swoje umiejętności recytując wiersze, odpowiadając na pytania Mikołaja.
Na koniec pierwszaki, w obecności Mikołaja, zostały pasowane na czytelników naszej biblioteki.
Mikołaj był bardzo zadowolony i podarował małym czytelnikom książki. Już się nie martwił, wiedział, że zadbają o nie w odpowiedni sposób.
Dzieci pożegnały Mikołaja słowami: Obiecujemy, że książeczki przeczytamy i zawsze o nie dbać będziemy.
*************
W dniu 29 października odbył się konkurs dla klas 4 „Pięknie czytam”.
Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami czytelniczymi. Pięknie oddali sens czytanych tekstów, prawidłowo modulowali głos i nawet gestami akcentowali treść wylosowanych fragmentów.
Komisja po burzliwych obradach zdecydowała o wynikach konkursu.
1 miejsce zajęła – Maja Pasternak z klasy 4b
2 miejsce zajął – Filip Felisiak z klasy 4a
3 miejsce zajęła – Olga Cichocka z klasy 4b
*************
Jesień u przedszkolaków
Jesień już w kalendarzu i u naszych przedszkolaków. Dobrze bawiliśmy się czytając o jesieni.
Z „drzew” zamiast liści spadały książki.
Robiliśmy zapasy na zimę podglądając zwierzęta szykujące się do zimy.
*************
Swoją największą przygodę czytelniczą rozpoczęły klasy 2, które wraz z wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę.
Okazało się, że uczniowie tych klas znają już wielu bohaterów mieszkających na naszych regałach pełnych książek.
Pytaniom nie było końca: kto?, co?, gdzie?, dlaczego?…
Na koniec tych bajkowych chwil, zrobiliśmy sobie zdjęcia. Chyba małym gościom wizyta się podobała, bo wszyscy do fotografii szczerze się uśmiechali.
*************
Już od wtorku (21.09.) wracamy z akcjami:
– Quizowe wtorki, pełne zagadek i pytań,
– Piątki z bonusem, z możliwością wygrania nagród.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcjach.
*************
REGULAMIN BIBLIOTEKI I CZYTELNI
– Regulamin biblioteki i czytelni Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu
Zgodnie z regulaminem uczeń, który wypożyczył książkę może ją czytać 2 tygodnie. Po upływie tego terminu musi ją oddać do biblioteki, albo przedłużyć na kolejne 2 tygodnie. Wyjątek stanowią lektury, których nie przedłużamy, z racji ich poczytności i dostępności dla każdego czytelnika. Zgodnie z regulaminem za 7 dni przetrzymania lektury uczeń zobowiązany jest wykonać 1 zakładkę do książki. I tak: uczeń przetrzymał 14 dni – wykonuje 2 itd.
***************
Światowy Dzień Książki
Drodzy Czytelnicy,
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Na pewno każdy z Was ma ulubionego pisarza lub książkę, do której lubi wracać. Zachęcamy zatem do miłej lektury!
Dla osób ciekawych historii powstania książki oraz innych informacji z nią związanych zapraszamy do zapoznania się z treścią zamieszczoną w linkach:
https://view.genial.ly/6076b1ef1944d60d2295e1fd/interactive-content-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
https://view.genial.ly/6076b1ef1944d60d2295e1fd/interactive-content-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
https://wordwall.net/pl/resource/14740084/dzie%C5%84-ksi%C4%85%C5%BCki
***************
Kochani Uczniowie,
choć za oknem tego nie widać (zwłaszcza rano), wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna 🙂
Ta kalendarzowa zawita u nas 21 marca, ale my już dzisiaj zapraszamy Was do przeniesienia się w nieco cieplejsze klimaty 🙂
Miłej zabawy!
Uzupełnij przysłowia brakującymi wyrazami
W marcu, jak ………………..
Kwiecień plecień, bo przeplata trochę ………………, trochę …………………
Jedna ……………………. wiosny nie czyni.
Gdzie ……………………… na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy.
Kiedy się ……………………… zniża, deszcz się do nas zbliża.
Suchy kwiecień, mokry maj, będzie żyto jako …………..
W maju, jak …………….
Kto się w maju urodzi, dobrze mu się ……………………..
Chłodny maj – dobry ………………….
Źle się w marcu urodzić, bo trudno takiemu ………………………..
Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny …………………………
Z wiosną nadzieje ………………..
A tutaj znajdziecie krzyżóweczkę:
KRZYŻÓWKA NA WIOSNĘ
***************
Zaprzyjaźnij się z książką
Pierwsza książka jest jak pierwsza przyjaźń, pierwsze olśnienie światem i pierwsza z przygód w życiu młodego człowieka, którą dobrze byłoby przeżyć przy boku rodzica.
Zapraszamy dzieci i dorosłych do wzięcia udziału w akcji „Książką połączeni”.
11 i 12 marca uczniowie klas pierwszych odwiedziły szkolną bibliotekę, by podzielić się swoją wiedzą o książkach, bohaterach literackich oraz doświadczeniami czytelniczymi.
Podczas tej wizyty otrzymały swoją własną (niekiedy pierwszą) książeczkę. Książeczki są prezentem dla uczestników akcji „Książką połączeni”, która ma na celu wspólne czytanie dorosłego z dzieckiem. Zachęcamy do czytania, każdego dnia, choćby po 5 minut.
***************
KOLOROWY ŚWIAT
W piątek, 5 marca, rozpoczynamy akcję dla kl. 1 – „Kolorowy świat”.
Liczymy na zainteresowanie ze strony uczniów 🙂
***************
„Pakieciki czytelnika”
Nasza nowa akcja „Pakieciki czytelnika” cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczniowie kl. 2 i 3 otrzymali właśnie kolejny zestaw do zabawy na dni wolne od nauki. Tym razem tematem przewodnim są – muzyka, matematyka, wiersze, nie zabrakło także super kolorowanek.
***************
Czytaneczki dla zeróweczki
Spotkania czytelnicze z dziećmi z oddziału przedszkolnego wpisały się w tygodniowy plan pracy biblioteki.
W tym tygodniu (25.02.) do przedszkolaków polecieliśmy rakietą… Nie, nie taką kosmiczną, ale czytelniczą.
Spotkaliśmy się z chłopcami kosmonautami, poznaliśmy najwolniejszą i najszybszą planetę w kosmosie, a na koniec dzieci zrobiły wspaniałe „kosmiczne” korony.
Wizyta uczniów kl. 1a
w bibliotece szkolnej
Pod koniec lutego biblioteka szkolna gościła jednych z najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to pierwsza wizyta uczniów kl. 1a w naszej bibliotece.
Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką a księgarnią. Pierwszoklasiści podzielili się także swoja wiedzą nt znajomości rodzajów powieści, słowników czy komiksów.
Nabrali również przeświadczenia, że biblioteka – to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i, w którym mogą liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.
**************
„Piątek z bonusem”
Zasady:
1. Wypożyczając książkę w tym dniu (piątek), otrzymujecie kolorowe karteczki ze specjalnym stempelkiem i datą wypożyczenia.
2. Gdy zbierzecie 5 takich karteczek, będziecie mogli je wymienić na ciekawą nagrodę.
3. Aby otrzymać niespodziankę należy przynieść karteczki do biblioteki w piątek.
4. Na odebranie nagrody macie tylko tydzień.
5. Jeżeli przegapicie ten termin nagroda niestety przepada.
****************
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie klas pierwszych już wkrótce zakończą pierwszy rok edukacji, w trakcie którego poznali literki i nauczyli się czytać. Dzięki tej umiejętności będą mogły oddawać się lekturze ulubionym książkom. Tradycyjnie pod koniec pierwszej klasy uczniowie naszej szkoły zostają pasowani na „Czytelników Biblioteki Skarbów Pirata”. Podczas tego wydarzenia dzieci przechodzą mały egzamin wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z biblioteką, książkami i ich bohaterami, ale także dzielą się wiedzą o piratach, morzu i rzeczach im pokrewnych. Każdy uczeń składa przysięgę poszanowania książek oraz częstego czytania i z biblioteki korzystania. Na koniec bibliotekarz dotyka pierwszoklasistów książką w prawe ramię i pasuje ich wypowiadając formułkę:
„Na srebrne łyżki, złote dukaty i wszystkie skarby świata, pasuję Ciebie na Czytelniczego Pirata”.
Na pamiątkę spotkania uczniowie przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki otrzymali dyplomy i zakładki do książek wykonane przez kolegów oraz koleżanki z klas starszych.
************************
Wieża czytelnicza
****************
Poczytaj w Internecie!
Kiedy książki nie ma w bibliotece lub jesteś chory/a i nie możesz iść wypożyczyć lekturę, skorzystaj z wirtualnej czytelni. Skąd ściągnąć darmowe e-booki po polsku?
-
wolnelektury.pl
-
wikiźródła.pl
-
bookini.pl
-
ebooks43.pl
-
chmuraczytania.pl
-
pamięć.pl
****************
Październikowe promowanie czytania
23-27 października to tydzień, który w bibliotece szkolnej upłynął na licznych akcjach, konkursach i innych imprezach promujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. Przedstawiciele wszystkich klas uczestniczyli w zmaganiach konkursowych związanych z czytaniem i biblioteką. Ich wyniki poznamy niedługo. Dodatkowo kl. 4 wzięły udział w zorganizowanym konkursie „Pięknie czytam”. Zadaniem uczestników jest przeczytanie wylosowanego testu w sposób bezbłędny, z odpowiednią intonacją i dykcją. W tym roku największe wrażenie na komisji zrobiła interpretacja tekstu w wykonaniu Małgorzaty Bednarz, miejsce drugie zajęła Nadia Kujawska, a trzecie ew aequo – Marta Błażejczyk i Agnieszka Woźniak. Na wyróżnienie zasłużył także Mikołaj Krzykacz, któremu do „podium” zabrakło 1 punktu.
25 października miała miejsce też inna ciekawa akcja – czytanie baśni dzieciom przez wychowawców kl. 1-3 i innych nauczycieli naszej szkoły, w tym panią dyrektor Małgorzatę Gałczyńską.
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
Mamy nowych piratów / czytelników!
„Na srebrne łyżki i złote dukaty
pasuję cię na czytelniczego pirata”
Nasi pierwszacy/ żółtodzioby doczekały się hucznego Pasowania na Czytelnika naszej Biblioteki Skarbów Pirata. Ten wielki dzień odbył się w poniedziałek 22 maja 2017 r.
Każdy pierwszak zamienił się w pirata, aby być godnym pirackim czytelnikiem.
W świat książek wprowadziły naszych maluchów koleżanki z klasy 6a i 5a – Maja Gałązka, Natalia Sobkowska, Oliwia Gózdek i Oliwia Ugorna.
Dzieci musiały wykazać się odwagą, mądrością, spostrzegawczością oraz wiedzą związaną z poszanowaniem książek.
Zabawa była wspaniała. Pierwszaki wykonały pięknych piratów, zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersze i rozwiązały przygotowane dla nich zadania.
Byli gotowi na złożenie przysięgi (co dokonało się!), a potem przy pomocy książki zastali pasowani, na czytelników naszej biblioteki.
Na pamiątkę każdy mały czytelnik otrzymał zakładkę wykonaną przez starszych kolegów i koleżanki naszej szkoły.
Dyplomy, które dostała każda klasa mają przypominać dzieciom, że biblioteka w naszej szkole żyje i czeka na nich.
Przygotowała – p. Dorota Kasprzycka
****************
Wielkanoc w bibliotece szkolnej
Wprowadzając uczniów w klimat Świąt Wielkiej Nocy, biblioteka przygotowała dla nich kilka atrakcyjnych zadań. Na początku klasy przygotowały piękne dekoracje do biblioteki – kurczaczki i zajączki, najpiękniejsze ozdobiły regały z książkami. Każdy uczeń indywidualnie kolorował ilustracje o tematyce wielkanocnej oraz przystrajał „wielkanocne drzewko”, które zakwitło w bibliotece na początku kwietnia, samodzielnie pokolorowanymi pisankami. Także quizowe wtorki poświęcone były tematyce świątecznej. Dzięki tym wszystkim akcjom uczniowie powtórzyli wiadomości o tradycjach wielkanocnych, przyswoili nowe informacje oraz dobrze bawili przy tworzeniu ozdób świątecznych.
****************
Dzień Kota
17 lutego, w piątek, do szkoły przyszły dzieci – koty. A dlaczego i po co?
Wszystkie koty, kotki i kociaki miały wtedy swoje święto.
I te duże, i te małe, pręgowane, łyse czy kudłate. Wszystkie one są kochane.
Na dworze chłodno, pada deszcz ? pamiętajmy, że o zwierzęta trzeba dbać: ogrzać gdy zmarzną, nakarmić, gdy zgłodnieją, wyczesać, gdy są brudne. Będą nam wdzięczne do końca życia.
Przynieśliście do biblioteki 79 kotów, pięknie narysowanych i pokolorowanych. Każdy inny, ciekawy, bajkowy i podwórkowy. Wybranie najpiękniejszego było bardzo trudne, jednak zwycięzca został wyłoniony.
Zwycięzcą i ?Super Kotem? roku 2016/2017 została Agnieszka Woźniak.
W tym roku świętowano nie tylko w bibliotece, ale także na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy mieli szansę zabawić się w poszukiwanie ukrytych kotów i wymyślić imię dla kota.
W bibliotece każdy chętny mógł brać udział w zabawach w wycinanie, poszukiwanie ciągu dalszego, kolorowanie, liczenie, rozwiązywanie łamigłówek
Pani Ewelina Smuś, przez wszystkie przerwy w tym dniu, czytała dzieciom książki o kotach. Było dużo dzieci, nie spodziewałyśmy się takiej frekwencji. Bardzo dziękujemy p. Ewelinie oraz wszystkim, którzy pomagali, aby ten dzień był wesoły i ciekawy.
****************
CZYTELNICTWO PO I OKRESIE
Wróciliśmy po feriach do szkoły. Nastąpił czas podsumowania czytelnictwa za pierwszy okres.
Wszystkim nam zależy aby w szkole było jak najwięcej uczniów/ czytelników. Dane statystyczne nie powiedzą nam czy uczeń przeczytał książkę, ale że ją wypożyczył.
Rozpoczynając na początku roku szkolnego konkurs na ?Oczytaną klasę?, obiecałyśmy podsumowywać co miesiąc stan czytelnictwa w każdej klasie. Dzięki temu powstała ?żyrafa czytelnicza?, która pokazuje sześciu uczniów z klas 2-3 i 4-6, którzy zajęli najwyższe miejsca.
Wyniki czytelnictwa w klasach:
Klasa 2a -167 książek
Klasa 2b – 95 książek
Klasa 2c – 61 książek
Klasa 3a – 50 książek
Klasa 3b- 95 książek
Klasa 3c – 68 książek
Klasa 3d -73 książki
Klasa 4a -50 książek
Klasa 4b -77 książek
Klasa 5a – 138 książek
Klasa 5b – 69 książek
Klasa 6a- 57 książek
Klasa 6b – 46 książek
Oto najlepsi czytelnicy. W klasach 2-3:
I m. Nina Rosiewicz z kl. 2a
II m. Agata Fijałkowska z kl. 2b
III m. Adrianna Świderska z kl. 2b
IV m. Nikola Jabłońska z kl. 2a
V m. Nikola Melaniuk z kl. 3a
VI m. Małgosia Bednarek z kl. 3c
W klasach 4-6:
I m. Justyna Majchrzak z kl. 5a
II m. Zosia Bruś z kl. 5a
III m. Weronika Matuszak z kl. 4b
IV m. Daria Zajdel z kl. 5a
V m. Aleksandra Glapiak z kl. 4b
VI m. Oliwia Gózdek z kl. 5a i Oliwia Ugorna z kl. 5a
Gratulujemy Wam osiągnięć czytelniczych i oby tak dalej!
********************
Książki od św. Mikołaja
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i w dniu św. Mikołaja, pracownicy naszej szkoły oraz dwoje rodziców, postanowili zrobić niespodziankę naszym uczniom. W tym szczególnym dniu wszyscy zabawiliśmy się w św. Mikołaja. Przeprowadzona została dobrowolna zbiórka pieniędzy, za którą panie bibliotekarki zakupiły piękne i ciekawe książki do naszej biblioteki. Będzie je można wypożyczać już w styczniu 2017 r. Jest to przemiła inicjatywa naszych pracowników. Książka to uniwersalny prezent, nikogo nie wyróżnia i nikogo nie zawiedzie. Oby książki te sprawiły Wam (nasi czytelnicy) tyle radości, co Nam, którzy je ufundowaliśmy.
Oto tytuły zakupionych książek:
1. Matylda
2. Chłopak z Francji
3. Cudowna opowieść, czyli o świętach w różnych stronach świata
4. Lato tajemnic
5. Miłość, kłamstwa i Lizzie
6. Moja mama i zielonooki potwór
7. Opowieści z Camden Tow: Kompleks Pinokia, Mój sąsiad celebryta
8. Wielka przygoda. Burza na morzu i bezludna wyspa
9. Moja prawie siostra
10. Zaopiekuj się mną
– Biedna mała Luna
– Czaruś mały uciekinier
– Dzielny mały Karmel
– Gwiazdko, gdzie jesteś
– Mała Lotta i renifery
– Niedźwiadek polarny
– Smyk, uprowadzony szczeniak
11. Bajki z Krainy Mikołajów
12. Martynka. Mój królewicz
13. Martynka. W poszukiwanie skarbów
14. Martynka i kotki
15. Moja moda. T-shirty
16. Shrek. Magiczny eliksir
17. Wesołych świąt. Dreamworks
17. 3 dobre uczynki. Twardowski wraca na ziemnię
18. Turtles
– Początki: Michelangelo
– Początki: Leonardo
-Początki: Raphael
-Początki: Donatello
19.Paddington
20. Zakochany duch
21. Auta
22. Uśka w strefie około czasowej
23. Sekret Milly
24. Trzy miecze i inne bajki
25. Przygody rycerza Valdemara:
– Podskakujący zamek
– Worek pełen duchów
26. Hiszpańska baśń o kwiecie i kruku
27. Transport lądowy
28. W krainie elfów
29. Alvinnn!!! I wiewiórki. Raper Teo
30. Alvinnn!!! I wiewiórki. Zaginiony klejnot
31. Strażak Sam. Fajerwerki i pożar
32. Tomahawk Siedzącego Byka
33. Baśń o dwunastu miesiącach
34. Magiczne opowieści misia Teodora
35. Jora. Mały jaskiniowiec
Życzymy mile spędzonego czasu z książką.
Korzystając z okazji zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy kochają czytać, czytają i bawią się czytaniem razem ze swoimi dziećmi, niech książka w czasie tych świąt będzie pod choinką i obok choinki.
My ze swojej strony życzymy wszystkim molom książkowym oraz tym, którzy jeszcze nie odkryli magii książek radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
****************
Opowiadali bajki i baśnie
W bibliotece szkolnej odbył się kolejny konkurs mający na celu rozwój czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Chętne osoby z klas II-VI, ale także zainteresowane konkursem dzieci z klas I oraz oddziału przedszkolnego, recytowały baśnie i bajki wylosowane spośród wybranych przez nauczyciela bibliotekarza. Jury brało pod uwagę kilka elementów wystąpienia m. in. znajomość treści utworu, dykcję, ale także zwracało uwagę na strój, rekwizyt, czy grę aktorską. Oceniający i publiczność nie mieli wątpliwości, że dwa wystąpienia znacząco wyróżniały się na tle pozostałych, dlatego jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Jedna z laureatek – Weronika Perońska z oddziału przedszkolnego przedstawiła piękną grę aktorską w mini przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”. Druga zwyciężczyni – Antosia Stachera z kl. 2c dokładnie i starannie opowiedziała „Legendę o Smoku Wawelskim”, a przy tym pamiętała o rekwizycie – towarzyszył jej mały, pluszowy smok. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. Liczymy na większy zaangażowanie ze strony uczniów klas starszych.
I miejsce Weronika Perońska kl. „0” Antosia Stachera kl. 2c
II miejsce Zuzanna Twardowska kl. 1a
III miejsce Antek Jopek kl. 3a
****************
Rodzice dzieciom
,,Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej to interesująca książka, z którą mogli się zapoznać uczniowie klasy 3d. Poprosili oni o przeczytanie fragmentów tej lektury mamę jednej z uczennic. Najważniejszym celem naszej akcji, która odbywa się cyklicznie, jest zachęcenie do czytelnictwa. Słuchanie tekstu czytanego przez Panią Beatę Łuczak dostarczyło naszym uczniom wielu pozytywnych emocji. Dziękujemy!
Przygotowała – p. Anna Jarmuszczak
****************
Dzień Pluszowego Misia
W piątek przypadał Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów liczne atrakcje. W dniu święta uczniowie przyszli do szkoły w „misiowych strojach”. Tradycyjnie, bez względnie na wiek, w tym dniu każdy mógł przynieść do szkoły swojego ulubionego misia i przytulać się do niego bez ograniczeń. Na Święto Misia dzieci ze szkolnej świetlicy przygotowały piękny plakat-tort. W piątek wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Na przerwach czekał na nich slalom z misiem, przysiady z książką, malowanie misiów z zawiązanymi oczami i in. W bibliotece odbywały się także spotkania z uczniami klas młodszych, podczas których miały miejsce pogadanki o bajkowych misiach.
*********************
?Tydzień czytania? z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych
Już minął ,,szalony” tydzień. Biblioteka, w tym czasie, stała się miejscem docelowym wędrówki wielu uczniów naszej szkoły. Były zabawy czytelnicze, plastyczne, ruchowe. Każdy czytelnik mógł spędzić czas w dowolny sposób ze swoim ,,przyjacielem”. Przekonaliśmy się, że książka to nie tylko zapisane kartki, ale także przedmiot do trzymania poprawnej postawy. Wszystkie dzieci mogły namalować własną Królową Książkę.
Najważniejszymi momentami tego tygodnia były spotkania czytelnicze starszych z młodszymi. Uczennice: Judyta Bartczak, Wiktoria Kościelak, Zofia Bruś, Aleksandra Janicka, Wiktoria Kasprzak, Wanessa Józefowska, Oliwia Długaś, Julia Staszak, Amelia Świderska, przez cały tydzień ( raz dziennie) czytały w klasach młodszych.
Nie spodziewaliśmy się takich miłych reakcji dzieci i nauczycieli. Już teraz wszyscy zainteresowani pytają o ciąg dalszy tej akcji czytelniczej. Jesteśmy pewne, że uda się ją powtórzyć w grudniu, przedstawiając dzieciom literaturę świąteczną, którą można wypożyczyć w naszej bibliotece.
W ostatnim dniu odbył się Konkurs czytelniczy ?Pięknie czytam?. Podsumował on akcje odbywające się w bibliotece w ?Tygodniu czytania?. Brały w nim udział dziewczyny z klasy 4a i 4b (w sumie 11 osób).
Oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Paulina Michalak z klasy 4b
II miejsce zajęła Wiktoria Krysztofowicz z klasy 4b
III miejsce zajęły Julia Kaźmierczak i Adrianna Walczak z klasy 4b.
Uczestniczki konkursu wybrały spośród siebie Oliwię Grzelakowską i przyznały jej Nagrodę Publiczności.
Wszystkie prace dzieci wykonane w tym tygodniu są wywieszone w bibliotece szkolnej.
****************
Wyniki konkursu na najładniejszą dynię:
Klasy 1-3: Klasy 4-6:
1a – 10p. 4a – 7p. 1b – 9p. 4b – 10p. 2a – 10p. 5a – 0p. 2b – 9p. 5b – 0p. 2c – 10p. 6a – 9p. 3a – 10p. 6b – 8p. 3b – 9p. 3c – 8p. 3d – 0p.
****************
,,Klinika książek”
Akcja obejmuje uczniów klas 4-6. Każda klasa ma przez miesiąc pełnić rolę ,,lekarzy książek”.
W związku z tym, klasa we własnym zakresie zakupuje szeroką taśmę klejącą, gumkę do mazania i nożyczki. Każdy uczeń i uczennica danej klasy, jeden raz w danym miesiącu, przychodzi (po lekcjach ? na 45 minut) do biblioteki w celu naprawienia zniszczonych książek. Wychowawca dzieli klasę na 5 osobowe grupy. Tylko jedna grupa może być w bibliotece jednocześnie.
Wychowawca ma za zadanie powiadomić rodziców o dniu i godzinie pobytu dzieci w bibliotece.
W bibliotece będziemy sprawdzać: obecność, wykonane przez was naprawy książek. Naprawione książki mają wyglądać lepiej po naprawie.
Harmonogram ,,Kliniki książek”: październik 6a listopad 6b styczeń 5a marzec 5b kwiecień 4a maj 4b
****************
Informujemy!!! Ruszyła 4 edycja konkursu ,,Oczytana klasa”. Zapraszamy wszystkich uczniów do czytania! Wyniki waszych wysiłków będą odkrywane i zapisywane pod koniec każdego miesiąca. A jest o co walczyć. Klasa, która zwycięży otrzyma nagrodę/niespodziankę. W ubiegłym roku szkolnym wygrała klasa 4a (obecnie 5a). W nagrodę cała klasa otrzymała bilety do kina na film o zmutowanych żółwiach.
Co ciekawego czeka Was w bibliotece w tym roku szkolnym?
-
-
We wtorki ruszają mini konkursiki ,,Quizowe wtorki”.
-
-
-
Bonusowe piątki- jak w ubiegłym roku.
-
-
-
Wisielec ? zabawy: czy pamiętasz mnie.
-
-
-
Powstanie ,,Klinika książek”, czyli będziemy naprawiali nasze książki zniszczone przez ,,piratów/korsarzy”.
-
-
-
Raz w miesiącu, z zaskoczenia, będą odbywały się tajemnicze ,,Dni pirata”.
-
-
-
Odbywać się będą także konkursy czytelnicze, recytatorskie, oratorskie.
-
-
-
W naszym kąciku, tuż przy drzwiach do biblioteki, pojawi się galeria Waszych prac.
-
-
-
Możecie zabawić się w ,,Kleksografię”.
-
-
-
W formie zabawy sprawdzać będziemy czy: potraficie wycinać, pisać w liniach, układać wyrazy, szyfrować i odszyfrowywać wiadomości, pięknie kolorować, rozwiązywać łamigłówki, wykonywać zakładki itp.
-
-
-
Będą zabawy adwentowe i bożonarodzeniowe.
-
-
-
Zaproponujemy Wam konkurs: ?Czy znasz swoją bibliotekę??
-
-
-
Będą konkursowe zabawy związane z przeczytanymi książkami.
-
-
-
?Nakrętkomania?, brzmi tajemniczo a związana jest z zabawami słowem.
-
-
Już w październiku czeka Was impreza ?Tydzień czytania?, a w nim będziemy budować wieżę wiedzy, zabawimy się w książkowe podchody, może coś zaprojektujemy. Będzie też wiele innych zabaw czytelniczych, każdy znajdzie coś dla siebie.
-
W każdym miesiącu, a właściwie każdego dnia, w bibliotece dzieją się fantastyczne akcje, można przeczytać i dowiedzieć się jak rozwiązać swoje problemy, można porozmawiać
z nami na różne tematy ? jeżeli macie taką potrzebę.
Przedstawione wyżej propozycje to nasz plan pracy w skrócie. Wiele działań jest podejmowanych spontanicznie, na życzenie uczniów, wynikających z zainteresowań naszych czytelników.
Jesteśmy otwarte na propozycje naszych czytelników, rodziców i wychowawców.
Mamy ogromną prośbę: czytajcie ogłoszenia rozwieszane dla Was na terenie szkoły. Z nich dowiecie się co i kiedy odbywa się w naszej bibliotece.
****************
Ahoj! Mamy nowych czytelników!
Dzieci z klas drugich odwiedziły naszą bibliotekę i wypożyczyły samodzielnie pierwszą książkę. Oczywiście wspólnie przypomnieliśmy sobie najważniejsze punkty ?Regulaminu biblioteki szkolnej? i wyjaśniliśmy co znaczy mówić szeptem w naszej czytelni. Ustaliliśmy, że nie trzeba bać się czytania, że czytanie jest fajne i potrzebne nam we wszystkich dziedzinach życia. Dzieci wspólnie określiły, że książka to ich nowy przyjaciel i obiecały często odwiedzać swoich ulubieńców.
Każdy czytelnik ? pirat powinien pamiętać swoich przyjaciół, dlatego też prosimy o zaprowadzenie w klasach 2-3 ?Dzienniczka lektur?, a w klasach 4-6 karty noszącej tytuł ?Biblioteczka przeczytanych książek?.
***************
Rok szkolny 2015/2016
„Książka naszych marzeń”
W ty roku szkolnym przystąpiliśmy do rządowego programu „Książka naszych marzeń”, dzięki któremu pozyskaliśmy dodatkowe pieniądze na zakup nowych książek do naszej biblioteki. Zakup tytułów został poprzedzony licznymi rozmowami z uczniami na temat ich zainteresowań czytelniczych (oraz życiowych) oraz wymianą spostrzeżeń nt zapotrzebowania księgozbioru z nauczycielami. Mamy nadzieję, że zakupione tytuły zachęcą Was do częstszych odwiedzin naszej biblioteki oraz rozbudzą Wasze zainteresowania czytelnicze, pozwolą odkryć atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, a także spędzania wolnego czasu.
Więcej informacji o nowościach uzyskacie u nauczycieli bibliotekarzy.
Od wielu lat trwa akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Równie długo poszukujemy „złotego środka” na czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Malejące zainteresowanie książką w tej grupie wiekowej martwi najbardziej, dlatego staramy się podejmować coraz to nowe działania, by temu zapobiec. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do rządowego programu „Książka moich marzeń”. W ramach tego programu zaplanowaliśmy rozmaite zadania, które mają przybliżyć naszym uczniom kontakt z książką i zainteresować ich czytaniem.
Plan działań w ramach programu ?Książka moich marzeń? realizowanego w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu w roku szkolnym 2015/2016
? Całoroczny projekt Oczytana klasa ? odpowiedzialni: bibliotekarze, wychowawcy klas
? Mój zeszyt lektur ? odpowiedzialni: bibliotekarze, wychowawcy klas
? Konkurs pięknego czytania kl. 4 ? odpowiedzialni: bibliotekarze
? Wystawa nowo zakupionych tytułów ? odpowiedzialni: bibliotekarze
? Tydzień czytania (czytanie w oddziale przedszkolnym przez uczniów kl. 4-6) ? odpowiedzialni: bibliotekarze, p. E. Szymczak
? Misiowe czytanki ? odpowiedzialni: bibliotekarze
? Czy to rzeczywistość, czy też fikcja literacka? Konkursy czytelnicze ? odpowiedzialni: poloniści
? Quizy ekologiczne, krajoznawcze i sportowe ? odpowiedzialni: p. E. Jasińska, p. M. Nowicka, p. D. Kasprzycka, zespół edukacji wczesnoszkolnej
? Kocie opowiastki – odpowiedzialni: bibliotekarze
? Duży czyta małemu (czytanie w oddziale przedszkolnym przez uczniów kl. 6) – odpowiedzialni: p. U. Kaczmarkiewicz, p. G. Krawczyńska (od 22 lutego – po uzgodnieniu harmonogramu z p. E. Szymczak)
? Rodzice czytają dzieciom – wychowawcy wraz z uczniami zapraszają rodziców do wspólnego czytania w klasie (zdjęcia i krótka informacja o czytającym oraz czytanej książce niezbędna do sprawozdania oraz na stronę internetową) – odpowiedzialni: wychowawcy klas (min. raz w miesiącu)
? Krótkie formy reklamowania przeczytanych książek: wiersz, opowiadanie, komiks, piosenka, plakat, hasło itp. – odpowiedzialni: edukacja wczesnoszkolna, p. K. Witasiak, p. U. Kaczmarkiewicz, p. G. Krawczyńska, bibliotekarze (termin dostarczenia prac do 27 kwietnia)
? Prowadzenie rozmów w kl. 1-6 nt. Fajną książkę przeczytałam/-em – odpowiedzialni: p. ze świetlicy, p. z edukacji wczesnoszkolnej, p. R. Tomaszewski, p. W. Bartosik, p. E. Kacprzak, p. E. Jasińska, p. M. Nowicka, p. D. Kasprzycka, s. Stefania, ks. M. Kamiński, p. Ł. Strzelczyk, p. A. Sip
? Debata czytelnicza – sąd nad książką – odpowiedzialni: p. G. Krawczyńska (maj)
? Krótka recenzja wybranej książki (kl. V-VI) – odpowiedzialni: p. U. Kaczmarkiewicz, p. G. Krawczyńska
? Przyłapani na czytaniu – konkurs fotograficzny – odpowiedzialni: p. A. Sip, p. Ł. Strzelczyk, p. A. Golatowska (do 31 marca)
? Konkurs międzyklasowy dla kl. 3 na inne ciekawe zakończenie bajki Tomcio Paluch – odpowiedzialni: wychowawcy kl. 3 – p. J. Przygodzka, p. Z. Kobylińska (do 29 kwietnia)
? Pomylone tytuły – odpowiedzialni: bibliotekarze (do końca maja – raz w tygodniu)
? Tworzenie słowniczka polsko-angielskiego z wyrazami związanymi z przeczytaną książką – odpowiedzialni: p. A. Sip, p. Ł. Strzelczyk, p. J. Biernat (raz w miesiącu począwszy od marca)
? Pasowanie na czytelnika – odpowiedzialni: bibliotekarze (maj)
? Tworzenie karty katalogowej w programie Paint – odpowiedzialni: p. M. Nowicka, p. R. Jendrzyn (do końca marca)
? Tworzenie rysunkowej karty katalogowej – odpowiedzialni: p. K. Witasiak, edukacja wczesnoszkolna (do 18 maja)
? Tworzenie ilustrowanego katalogu książek – odpowiedzialni: p. D. Kasprzycka
? Redagowanie strony internetowej z bieżącymi informacjami o przebiegu programu – odpowiedzialni: p. A. Giernalczyk
Starsze klasy młodszym, a rodzice dzieciom
W październiku rozpoczęliśmy w naszej szkole comiesięczną akcję ?Starsi czytają młodszym?, która ma na celu rozwijać kompetencje czytelnicze uczniów oraz rozbudzać ich zainteresowanie książkami.
Dzieci w oddziale przedszkolnym, klasy pierwsze i drugie miały okazję wysłuchać krótkich bajek, wierszy czytanych przesz starsze koleżanki z piątej i szóstej klasy. Nastrój był wręcz teatralny. Każda czytana bajeczka wzbogacona była wykonanymi przez uczennice postaciami. Nasze maluchy świetnie się bawiły, uważnie słuchały wystąpień przygotowanych przez starsze koleżanki, śmiały się, podpowiadały znane kwestie, odpowiadały na pytania i bardzo głośno biły brawo.
Uczniowie wracali do klasy z uśmiechem, mając nadzieję na kolejne takie spotkania, które ? zdradzimy ? z pewnością odbędą się w przyszłym miesiącu (i kolejnym, kolejnym… :-)). Należy chyba jeszcze dodać, że czytającym akcja również sprawiła ogromną radość!
Akcja ?Starsi czytają młodszym? przerodziła się w rodzinne czytanie. Do programu (co nas bardzo cieszy!) włączyli się Rodzice naszych uczniów i czytają naszym milusińskim.
Zgodnie z naszymi działaniami na zaproszenie uczniów i wychowawcy danej klasy w umówionym dniu i o ustalonej godzinie, do szkoły przychodzi rodzic jednego z uczniów danej klasy i prezentuje fragment ulubionej książki lub wybiera tytuł uzgodniony z wychowawcą (kwestia uzgodnienia). Wiemy, że takich miłych chwil z „czytającymi rodzicami” doświadczyli już uczniowie niektórych klas. Poniżej prezentujemy zdjęcia z wizyty p. Katarzyny Młynek-Drobnik, mamy Zoi uczennicy kl. 2d, która przeczytała dzieciom książkę Aliny i Czesława Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda”.
W lutym 2016 r. czas na spotkanie z naszymi milusińskimi znalazła także p. Paulina Świderska, która odwiedziła uczniów kl. 1b, by poczytać im fragmenty z książki pt. „Kacperiada”. Mama Ady, uczennicy z kl. 1b przeczytała dzieciom śmieszne historie, jakie zdarzają się pewnej trzyosobowej rodzince. Książka zabawna, a jednocześnie pouczająca, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Polecamy do wspólnego czytania przez rodziców i dzieci!
Uczniów klasy 2a odwiedziły aż trzy mamy, które prezentując wybrane fragmenty bajek i opowiadań promowały czytelnictwo. Jak widać na załączonych zdjęciach, spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a utwory czytane przez p. Perskawiec (mamę Oskara) i p. Zbożnik (mamę Kacpra) bardzo zainteresowały dzieci.
Rodzicom odwiedzającym naszą szkołę i czytającym uczniom bardzo serdecznie dziękujemy za włączenie się do naszej akcji oraz zapraszamy do współpracy kolejnych rodziców!
Lekcje biblioteczne
W listopadzie i grudniu klasy 4-6 uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych przygotowanej przez panie z biblioteki. Wykorzystane zostały nowe, kolorowe słowniki, albumy. Tematem zajęć były pośrednie i bezpośrednie źródła informacji. Po teoretycznym wstępie na temat encyklopedii, typów słowników oraz wskazówek, jak z tych publikacji korzystać, uczniowie mieli możliwość utrwalić nowo nabytą wiedzę w ćwiczeniach praktycznych. Sami musieli zdecydować, z jakich słowników skorzystać, by wykonać konkretne polecenie. Świetnie sobie z tym poradzili.
Odkryli uroki czytania na nowo
Odkąd nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe tytuły z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej, widać większe zainteresowanie tymi pozycjami zwłaszcza wśród dzieci z kl. 2-4. Na początku uczniowie czytali książki zaraz po wypożyczeniu na przerwach, teraz zabierają do domu, by czytać w ciszy i spokoju.
PIRACI KSIĄŻKI
Zima przebiegła w naszej bibliotece na zabawach, konkursach i akcjach czytelniczych. Uczniowie tworzyli kolorowe postacie z książek, poszukiwali ukrytych książek (zabawa typu ciepło-zimno), rysowali komiksy, tworzyli własne okładki do książek, wyszukiwali słów ? kluczy, rozwiązywali łamigłówki, tworzyli rebusy, rozwijali wyobraźnię tworząc rysunki z książką w tle, wykonywali graffiti, szyfrowali tytuły, pisali ?donosy czytelnicze? (tytuły książek).
Światowy Dzień Kota w naszej szkole
Jak co roku w lutym obchodzimy święto naszych milusińskich kociaków. W tym roku biblioteka szkolna również o nich nie zapomniała i postanowiła przygotować obchody na ich cześć. Atrakcji było wiele. Specjalnie naszym milusińskim poświęcona została wystawa przygotowana z tytułów zakupionych z programu „Książka moich marzeń”. Dodać należy, że także uczniowie przynieśli albumy o kotach ze swoich prywatnych kolekcji, czytane były fragmenty opisów egzotycznych kocich ras oraz bajki z „kocim” bohaterem.
Największą radość sprawiła frekwencja. Każdy uczeń, który chciał się z nami bawić przystępował do „Klubu Kota” i otrzymywał stempel wstępu. Na każdej przerwie w bibliotece było tyle dzieci chętnych do wzięcia udziału w przygotowanych do nich zabawach – slalom po śladach kota, malowanie, kolorowanie, że część wychodziła ze smutnymi kocimi mordkami i opuszczonymi ogonkami. Bo zaznaczyć tu trzeba, że dzieci tak kochają kociaki, że same się za nie poprzebierały! Oto foto:
*********** Rysunkowe karty katalogowe
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, a przede wszystkim dzieci z kl. 2b p. Renaty Ossowskiej, w ramach działań promujących czytanie i zachęcających inne dzieci do sięgania po książki, przygotowały piękne rysunkowe karty katalogowe. Podobne, choć bardziej profesjonalne karty, wykonali uczniowie klas piątych pod opieką p. Małgorzaty Nowickiej.
***********
Zabawa w tytuły
Wiosnę powitaliśmy tworzeniem gry czytelniczej. W maju klasy 3-6 układały gry czytelnicze z wykorzystaniem tytułów książek. Klasa, która użyje w treści najwięcej tytułów wygra nagrodę.
Słowniczki polsko-angielskie
Uczniowie kl. 4-6 przygotowali słowniczki polsko-angielskie z wyrazami związanymi z książką, którą wypożyczyli. Taki słowniczek sprawdzał ich wiedzę ze znajomości języka angielskiego, a jednocześnie wzbogaci zbiór biblioteki, na którym będą mogli uczyć się najmłodsi nasi uczniowie.
Dzień indiański w bibliotece szkolnej
Tym razem biblioteka szkolna zaprosiła uczniów naszej szkoły do zabawy w Indian. Uczniowie wyróżniali się tego dnia (14.04.) pięknymi pióropuszami, amuletami, a niektórzy nawet strojami indiańskimi. W bibliotecznym tipi można było zapoznać się z ciekawostkami na temat życia Indian, ich ubioru, tego co jedli, jak się porozumiewali, skąd się brały ich imiona itd. Na chętnych czekały kolorowanki z postaciami Indian z pięknymi pióropuszami na głowach.
************
Spotkanie dla rodziców? bez rodziców
Na 27 kwietnia zaplanowane było spotkanie bibliotekarek szkolnych z rodzicami uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Wszyscy wychowawcy klas 1-6 zostali poproszeni o zaproszenie w imieniu organizatorek spotkania rodziców naszych uczniów na swobodną dyskusję przy kawie i ciastku, tematem której miało być czytelnictwo i jego wpływ na rozwój dzieci. Mimo zaproszeń i wywieszonych przy wejściach ogłoszeń, z przykrością trzeba przyznać, że dużo nie brakowało, a trud włożony w przygotowanie tego przedsięwzięcia poszedłby na marne, bowiem żaden z rodziców nie znalazł czasu na debatę na ten wydawało nam się ważny temat. Cieszymy się, że znalazły dla nas czas studentki Wydziału Pedagogiczno ? Artystycznego UAM w Poznaniu, przyszłe nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, które mamy nadzieję już wkrótce wybierając odpowiednie książki, modyfikując ?utartą? listę lektur, a także poprzez liczne zabawy zachęcą dzieci od klas najmłodszych do czytania. Liczba osób nieczytających wzrasta z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Obawiam się, że obojętność na ten stan też.
***********
Przyłapani na czytaniu
Wśród licznych działań zaplanowanych do realizacji w ramach rządowego projektu „Książka moich marzeń” jest m.in. zadanie mające na celu uchwycić moment, w którym uczniowie naszej szkoły oddają się błogiej lekturze swojej ulubionej książki. Są to zarówno uczniowie klas starszych, jaki i młodszych.
************
Klasy najstarsze oceniały książki
Czytelnicy z kl. V i VI mieli możliwość wypowiedzenia się na temat przeczytanej książki pisząc jej recenzję. W ten sposób inni uczniowie mogli skorzystać z ich podpowiedzi przy wypożyczaniu danej książki i przeczytać, co na jej temat uważa poprzedni czytelniki.
Wizyta uczniów kl. 1a w bibliotece szkolnej
Pod koniec lutego biblioteka szkolna gościła jednych z najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to pierwsza wizyta uczniów kl. 1a w naszej bibliotece.
Dzieci poznały zasady korzystania z
zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób
wypożyczania i oddawania książek. Dostrzegły różnice między biblioteką a
księgarnią. Pierwszoklasiści podzielili się także swoja wiedzą nt
znajomości rodzajów powieści, słowników czy komiksów.
Nabrali
również przeświadczenia, że biblioteka – to przyjazne miejsce, w
którym są zawsze mile widziani i, w którym mogą liczyć na pomoc
nauczyciela bibliotekarza.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni
często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę
czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.