Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for październik, 2019.

Archive for październik, 2019

PostHeaderIcon wycieczka

Lekcja w terenie

24 października 2019 r. uczniowie klasy 2a i 2b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Bogną Foluszną i p. Ewą Pisulą oraz rodzicami udali się do Lasu Winiarskiego.

Wycieczka ta zapoczątkowała cykl zajęć dotyczących lasu i zagadnień z nim związanych. Poprzez działania praktyczne w lesie rozpoznawali i nazywali gatunki drzew i krzewów oraz roślin zielnych. Prowadzili obserwację warstw lasu, zapoznawali się z informacjami zamieszczonymi na tablicach znajdujących się na ścieżce przyrodniczej a dotyczących mieszkańców lasu. Na specjalnie przygotowanych kartach pracy sporządzali notatki i zapisywali wyniki obserwacji wybranych przez siebie drzew.
Tak przeprowadzone zajęcia bardzo spodobały się uczniom i zmotywowały do dalszych działań poznawczych dotyczących lasu.

Uczniowie wraz z wychowawczyniami dziękują mamom z klasy 2b za opiekę podczas wspólnej wyprawy.

Przygotowała – pani Bogna Foluszna

PostHeaderIcon informacja

Dzień wolny od zajęć dydaktycznych

31 października (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne.

Świetlica w godzinach pracy zapewnia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

1 listopada – Wszystkich Świętych


PostHeaderIcon akcja

Uczniowie pamiętają

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła pamięta”. Jest to akcja zorganizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i ma na celu uwrażliwianie uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W jej ramach młodzi ludzie będą m.in. wspominać znanych kaliszan, czytać ich dzieła, odwiedzać nekropolie i groby zasłużonych mieszkańców.

Włączając się w akcję „Szkoła pamięta” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej Polaków, a zwłaszcza kaliszan.

Dzieci z grupy przedszkolnej i klasy 3b w  dniu 25 października upamiętniły ważne postaci z tego okresu, a mianowicie nauczycieli tajnego nauczania. Obejrzały prezentację informacyjną oraz udały się do Parku nad Krępicą, gdzie znajduje się obelisk i pamiątkowy dąb piramidalny, posadzony dla upamiętnienia kaliskich nauczycieli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej. Minutą ciszy uczciły ich pamięć i zapaliły znicz pamięci.

Uczniowie klasy 5a i 8a wybrali się do ogrójca przy klasztorze oo. jezuitów, gdzie uczcili pamięć Polaków poległych z rąk rosyjskich najeźdźców. W tym wyjątkowym miejscu przypomnieli sobie historię z czasów II wojny światowej. W ciszy i skupieniu, oddając hołd bohaterom, zapalili znicze przy pomniku katyńskim oraz obelisku poświęconym pamięci żołnierzy AK i rodaków, którzy nie powrócili z zesłania.

W dniu 25 października, w ramach akcji „Szkoła pamięta”, klasa 6a odwiedziła groby znanych kaliszan na Cmentarzu Ewangelickim. Uczniowie zapalili symboliczne światełko na grobach rodziny Fibigerów – słynnego założyciela Fabryki fortepianów, posprzątali grobowiec rodziny  Repfanów właścicieli fabryki lalek na ulicy Niecałej oraz odnaleźli grobowiec rodziny  Szolz-Rogozińskich, Stefan Szolz-Rogoziński pochowany został w Paryżu.
Odwiedziliśmy również cmentarz prawosławny.
Była to żywa lekcja historii… nawiązująca do różnych miejsc pochówku i innych wyznań.


Zaś uczniowie klasy 8b uczcili pamięć ofiar hitleryzmu stawiając znicze pod obeliskiem, w którym znajdują się prochy 327 Polaków pomordowanych podczas II wojny światowej. Uczniowie odwiedzili także groby żołnierzy poległych w latach 1914-1918.

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk przy współpracy z wychowawczyniami kl. 3b, 6a, 8a i 8b oraz oddziału przedszkonego

PostHeaderIcon zdrowie

Dbamy o zęby – fluoryzacja

Podobnie, jak w latach ubiegłych, pani pielęgniarka rozpoczęła akcję fluoryzacji zębów uczniów naszej szkoły.
Poniżej zamieszczamy harmonogram akcji:

21.10.2019
02.12.2019
13.01.2020
24.02.2020
06.04.2020
18.05.2020

PostHeaderIcon relacja

BICIE REKORDU Z WOŚP
W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY #UczymyRatować

W środę, 16.10.2019r., uczniowie SP 12 przyłączyli się aktywnie do próby pobicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Była to VII edycja tego wydarzenia, którego inicjatorem i organizatorem jest WOŚP Jurka Owsiaka.

Uczniowie klas 2 – 8, zaczęli zbierać się na szkolnej sali gimnastycznej od godz. 11.30. W całej Polsce uczniowie różnych szkół podstawowych rozpoczęli bicie rekordu w jednym czasie. Wszyscy uczniowie biorący udział w biciu rekordu, nieprzerwanie, (zmieniając się co 30 uciśnięć), uciskali klatki piersiowe fantomów przez pół godziny: od 12.00 do 12.30!

Cała uczniowska społeczność i opiekujący się nauczyciele z entuzjazmem wzięli się do bicia rekordu! Ciężkiej pracy naszych ratowników towarzyszyły motywujące okrzyki, głośne liczenie ucisków i masowanie nadgarstków, a tempo wyznaczała puszczona muzyka.
Ostatnie 10 sekund głośno odliczali już wszyscy obecni. Na koniec rozległy się brawa, krzyki i gwizdy, a wszystko to było wyrazem radości i zadowolenia z udziału w tej szczytnej akcji!
Na pamiątkę wykonano wspólne zdjęcie, po czym zmęczeni, ale uśmiechnięci, uczniowie opuszczali spokojnie salę gimnastyczną, gdzie przy drzwiach odbyło się komisyjne liczenie „ratowników”.

Do udziału zgłosiło się bardzo wielu chętnych.
Ostatecznie udział wzięło 196 uczniów, wykonując uciski klatki piersiowej na 16 fantomach!

Dziękujemy kaliskim instytucjom i szkołom ponadpodstawowym, które pomogły nam w realizacji tego wydarzenia, użyczając fantomów.

PostHeaderIcon sport

Dziewczyny z medalami

11.10.2019r odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Sztafetowych Biegach Przełajowych, w których wzięli również udział uczniowie naszej szkoły. Jesteśmy dumni ponieważ pomimo dużej konkurencji odnieśliśmy wielkie sukcesy!

W kategorii dla roczników 2007/2008 i młodszych:

-dziewczęta wywalczyły BRĄZ zdobywając 3 miejsce!
(8 x 800 m)
W sztafecie biegły:
1 Julia Buczek
2 Michalina Andrzejczak
3 Nadia Pietrzak
4 Julia Sztark
5 Maria Witczak
6 Ewa Wdowczyk
7 Tatiana Wojciechowska
8 Agnieszka Woźniak

-a chłopcy zajęli miejsce 4 (8 x 1000 m) – w tym roku nieco pechowo, ale mamy nadzieję na poprawę tego wyniku w roku przyszłym roku.

W kategorii dla roczników 2005/2006 :

Dziewczęta nie miały sobie równych i wygrały konkurencję z dużą przewagą, zdobywając !1miejsce! ZŁOTE MEDALE (10 x 1000 m) – tym samym awansowały na zawody na szczeblu wojewódzkim.

W sztafecie biegły:
1 Karolina Stasiak
2 Sandra Krawczyk
3 Nikola Radajak
4 Natalia Nowak
5 Anastazja Trykowska
6 Oliwia Grzelakowska
7 Zofia Bruś
8 Wiktoria Szereda
9 Oliwia Krysztofowicz
10 Wiktoria Krysztofowicz

DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY !!!

PostHeaderIcon relacja

Koncert życzeń z okazji
Święta Edukacji Narodowej

Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zostali zaproszeni na Koncert życzeń przygotowany przez wychowawców i dzieci z świetlicy szkolnej. Wychowawcy złożyli wszystkim razem i każdemu z osobna życzenia zgodne z profesją danego pracownika lub zajmowanym przez niego stanowiskiem. Uczniowie okrasili te życzenia śpiewem i tańcem.
Wszyscy byli oczarowani występami dzieci i przygotowanym koncertem. Dziękujemy za piękne życzenia!

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk

PostHeaderIcon relacja

Ślubowanie pierwszoklasistów

W poniedziałek 14.10.2019 r. odbyła się w szkole uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Małgorzata Gałczyńska, która powitała gości i przybliżyła dzieciom istotę tego wyjątkowego ceremoniału. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Pomyślnie zdali pierwszy egzamin z wiedzy o symbolach narodowych, patronie szkolnym oraz swoim rodzinnym mieście. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie uczniów. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez Radę Rodziców, a w salach czekał na uczniów słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

PostHeaderIcon relacja

KOLEJE WOLNOŚCI

W pierwszym tygodniu października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii.
Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wyjechał na tory południowej Wielkopolski pociąg z tamtych czasów.
Lekcja prowadzona była przez rekonstruktorów ubranych w mundury z okresu II wojny, uczniowie dowiedzieli się jak przebiegała wojna obronna w pierwszych dniach września 1939 roku. Trasa przebiegała z Ostrowa Wielkopolskiego do Kalisza.

Przygotowała – p. Katarzyna Lasek

PostHeaderIcon Święto Ziemniaka kl. 4-8

„Pyrlandia” w szkole

Ziemniaki w gwarze wielkopolskiej to pyry, dlatego nasz region nazywany jest „pyrlandią”. Z okazji Święta Ziemniaka taką małą „pyrlandię” uczniowie wraz nauczycielami stworzyli w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu.
Tego dnia uczniowie poznawali historię pochodzenia ziemniaka, jego wartości odżywcze oraz wpływ na zdrowie człowieka. Zespoły klasowe przygotowywały referaty, prezentacje, z treścią których zapoznawali kolegów i koleżanki.
Drugim etapem świętowania było przygotowanie potrawy z ziemniakiem w roli głównej. Uczniowie przyrządzali wg wybranych przez siebie przepisów m. in. sałatki czy faszerowane ziemniaki. Z wszystkich przepisów powstała książka kucharska. Uczniowie smakowali przygotowane potrawy, oceniając smakowe walory dań poszczególnych klas.
Dużą popularnością cieszyło się też stoisko Rady Rodziców, której przedstawicielki przygotowały do degustacji pyry z gzikiem.
Podsumowaniem tego święta był występ dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I-III, które zaśpiewały i wyrecytowały teksty o jesieni i ziemniaku.

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility