akcja
Uczniowie pamiętają
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – „Szkoła pamięta”. Jest to akcja zorganizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i ma na celu uwrażliwianie uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W jej ramach młodzi ludzie będą m.in. wspominać znanych kaliszan, czytać ich dzieła, odwiedzać nekropolie i groby zasłużonych mieszkańców.
Włączając się w akcję „Szkoła pamięta” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczcili pamięć poległych w czasie II wojny światowej Polaków, a zwłaszcza kaliszan.
Dzieci z grupy przedszkolnej i klasy 3b w dniu 25 października upamiętniły ważne postaci z tego okresu, a mianowicie nauczycieli tajnego nauczania. Obejrzały prezentację informacyjną oraz udały się do Parku nad Krępicą, gdzie znajduje się obelisk i pamiątkowy dąb piramidalny, posadzony dla upamiętnienia kaliskich nauczycieli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej. Minutą ciszy uczciły ich pamięć i zapaliły znicz pamięci.
Uczniowie klasy 5a i 8a wybrali się do ogrójca przy klasztorze oo. jezuitów, gdzie uczcili pamięć Polaków poległych z rąk rosyjskich najeźdźców. W tym wyjątkowym miejscu przypomnieli sobie historię z czasów II wojny światowej. W ciszy i skupieniu, oddając hołd bohaterom, zapalili znicze przy pomniku katyńskim oraz obelisku poświęconym pamięci żołnierzy AK i rodaków, którzy nie powrócili z zesłania.
W dniu 25 października, w ramach akcji „Szkoła pamięta”, klasa 6a odwiedziła groby znanych kaliszan na Cmentarzu Ewangelickim. Uczniowie zapalili symboliczne światełko na grobach rodziny Fibigerów – słynnego założyciela Fabryki fortepianów, posprzątali grobowiec rodziny Repfanów właścicieli fabryki lalek na ulicy Niecałej oraz odnaleźli grobowiec rodziny Szolz-Rogozińskich, Stefan Szolz-Rogoziński pochowany został w Paryżu.
Odwiedziliśmy również cmentarz prawosławny.
Była to żywa lekcja historii… nawiązująca do różnych miejsc pochówku i innych wyznań.
Zaś uczniowie klasy 8b uczcili pamięć ofiar hitleryzmu stawiając znicze pod obeliskiem, w którym znajdują się prochy 327 Polaków pomordowanych podczas II wojny światowej. Uczniowie odwiedzili także groby żołnierzy poległych w latach 1914-1918.
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk przy współpracy z wychowawczyniami kl. 3b, 6a, 8a i 8b oraz oddziału przedszkonego