Szukaj
Archiwum

You are currently browsing the Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu blog archives for październik, 2021.

Archive for październik, 2021

PostHeaderIcon relacja

Wizyta nauczycieli z Francji
w ramach programu Erasmus

We wtorek 26.10.2021 r. gościliśmy w naszej szkole nauczy-cieli z Francji reprezentujących cztery szkoły podstawowe
z Maugebe, miasta sąsiadującego z miastem partnerskim Hautmont. Nauczyciele zwiedzili naszą szkołę oraz mieli okazję obserwacji lekcji z zakresu edukacji wczesnoszkolnej prowa-dzonej przez panią Martę Purzyc oraz lekcji języka angiel-skiego, która przeprowadzona została przez panią Izabelę Siudę-Żądło. W trakcie zajęć przedstawione zostały różne sposoby pracy z uczniami z deficytami.

PostHeaderIcon informacja

Laureaci gry miejskiej

Na początku października 2021 r. uczniowie klas 1-3 oraz 7-8 wzięli udział w grze miejskiej – konkursie dla uczniów szkół podstawowych organizowanym przez szkołę językową Forum w Kaliszu.
Zadaniem uczniów klas 1-3 było przygotowanie pocztówki zachęcającej do odwiedzenia Kalisza. Uczniowie klas 7-8 rozwiązywali kartę Questu oraz pisali krótki paragraf na temat Kalisza.
Prace Norberta Lewandowskiego 1b, Alicji Mikołajewskiej 2b, Niny Rosiewicz 7a oraz Leny Nowak 7a zostały nagrodzone przez organizatorów konkursu.

Serdecznie gratulujemy!

Przygotował – p. Łukasz Strzelczyk

PostHeaderIcon lekcja

Jak lektura pobudziła
wyobraźnię uczniów

Jedną z ciekawszych lektur, zdaniem uczniów naszej szkoły, jest książka Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Po zmianach wprowadzonych w tym roku w kanonie lektur, książka ta znalazła się w zestawieniu tytułów lektur spoza podstawy programowej.
Z uwagi na współczesną problematykę utworu – zagrożenia technologiczne, postanowiłam omówić ją z uczniami kl. 6b jako pierwszą.
Uczniowie, którzy przeczytali powieść nie zawiedli moich oczekiwań, byli zachwycenie bohaterami i tematyką. Podobały im się przygody, które przeżywali ich rówieśnicy, współczuli Nice niełatwej sytuacji rodzinnej i trochę zazdrościli Netowi i Felixowi ich zdolności informatycznych i wynalazczych.
Byłam przekonana, że moi uczniowie są bardzo kreatywni i też skonstruują roboty „nie z tej ziemi” 😉

Tak powstały roboty myjące naczynia, kucharze, maszyny produkujące napoje w puszkach, roboty grające na marakasach oraz takie, które jeszcze nie mają przeznaczenia, ale np. potrafią się poruszać.

Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk

PostHeaderIcon relacja

Ślubowanie Pierwszoklasistów

W czwartek 14 października 2021 roku w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie  – Ślubowanie Pierwszokla-sistów.  Na tą uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Kalisza p. Grzegorz Kulawinek, Przewodniczący Rady Miasta p. Tadeusz Skarżyński, Dyrektor  Kuratorium Delegatury w Kaliszu p. Violetta Słupianek, vice dyrektor szkoły p. Jadwiga Haraś, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Róża Krawczyk-Wendland oraz rodzice i opieku-nowie pierwszaków. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Małgorzata Gałczyńska, która powitała gości i przybliżyła dzieciom istotę tego wyjątkowego ceremoniału.

Uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami p. Martą Kaczmarek i p. Robertem Kapitaniakiem zaprezentowali przedstawienie zatytułowane „Na dworze księcia Bolesława”, które przybliżyło historię i zasługi patrona naszej szkoły. Dziewczęta z klasy 3a zatańczyły piękny taniec z okresu średniowiecza, wzbogacając go grą na tamburynach. W trakcie inscenizacji szkolny kwartet (Agata Fijałkowska z 7b, Julia Buczek z 7c, Małgorzata Krzywoźniak z 7a i Kamil Boratyński z 7a) wykonał dwa utwory – „Piosenkę o Kaliszu” autorstwa Józefa Samelczaka, dyrektora Szkoły Muzycznej w Kaliszu oraz hymn naszej szkoły, autorstwa Krystyny Witasiak, nauczycielki SP12, sławiący dokonania księcia Bolesława Pobożnego.  

Następnie pierwszoklasiści w krótkim programie recytatorskim zapoznali wszystkich zaproszonych gości, skąd wzięła się nazwa miasta Kalisza oraz jak wygląda jego herb. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie uczniów. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły powtarzając słowa przysięgi za Księciem Bolesławem Pobożnym. Pasowania dokonał Wiceprezydent Miasta Kalisza p. Grzegorz Kulawinek oraz Dyrektor Szkoły p. Małgorzata Gałczyńska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez Radę Rodziców, a wręczone przez jej przewodniczącą p. Różę Krawczyk-Wendland.

Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowaw-czyń: pani Ewy Pisuli  i pani Bogny Folusznej. Uczyły się hymnu państwowego, piosenek o szkole oraz zdobywały niezbędne wiadomości o swoim patronie – Księciu Bolesławie Pobożnym.

Przygotowała – p. Bogna Foluszna

PostHeaderIcon informacja

Konsultacje dla Rodziców

Szanowni Rodzice,

jeżeli macie Państwo pytania do nauczycieli, którzy uczą Państwa dzieci, zapraszamy na konsultacje 21.10.2021 (czwartek) w godz. 17.00-18.00.

PostHeaderIcon relacja

Wycieczka do Torunia

15 października uczniowie klas VII c i VIII a i VIII b wybrali się na wycieczkę do jednego z najstarszych miast Polski – Torunia. Wszystkim dopisywały humory, a na miejscu czekały na nas liczne atrakcje. Uczniowie podziwiali min. Krzywą Wieżę, studzienkę z postacią grającego na skrzypcach flisaka Iwo, otoczonego przez zasłuchane żabki, pomnik Mikołaja Kopernika, a także rzeźbę osiołka, który nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia. Spacer urokliwymi, wąskimi uliczkami z gotyckimi zabudowaniami zrobił na wszystkich duże wrażenie. Nikt nie zapomniał o kupnie pamiątek dla najbliższych. Swoich sił uczniowie spróbowali również w lepieniu i pieczeniu pierników.
Na koniec udali się do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, by przeanalizować ścieżkę dorastania człowieka.

Przygotowała – p. Magdalena Kaczkowska

PostHeaderIcon relacja

Dzień Ziemniaka

15 października  2021 roku w Szkole Podstawowej nr 12 odbyła się impreza pod hasłem „Święto  Pieczonego Ziemniaka”. 
Jesienna pogoda, dobre humory, ciekawe gry i konkursy gwarantowały udaną zabawę. Zaczęliśmy tradycyjnie: krótką opowieścią poświęconą ziemniakowi, bohaterowi naszego spotkania. Uczniowie klas 0-3  wykazali się wiedzą, zwłaszcza kulinarną, i przytomnością umysłu – nie dali zwieść się bajkom, jakoby ziemniaki miały rosnąć na drzewach i opowieściom o grze zespołowej w kopanie ziemniaka. Dzieci chętnie wzięły udział w konkurencjach sportowych.
Nie zabrakło również warsztatów plastycznych. Przygotowaliśmy stemple z ziemniaków, którymi  ozdobiliśmy szary papier, jak jesienny dywan.  Drugoklasiści wspólnie zabrali się do tworzenia ziemniaków-cudaków, a uczniowie klas trzecich przygotowali krzyżówki do podanych haseł.
Aż wreszcie wzięliśmy udział w ziemniaczanej uczcie – każdy mógł skosztować pieczonego ziemniaka w mundurku .
Wszyscy wspaniale się bawiliśmy.

Przygotowała – p. Ewa Pisula

PostHeaderIcon konkurs

Zbiórka makulatury

Kochani, zbierajmy makulaturę!
Nie możemy budować oczyszczalni,  nie obronimy naszej planety przed zanieczyszczeniami, nie mamy mocy aby pilnować każdego człowieka, który szkodzi lasom, rzekom, powietrzu…
Tego na razie nie możemy, ale możemy zbierać makulaturę po to by chronić lasy i zmniejszać wysypiska śmieci.
Makulatura to: kartony, zeszyty, książki, ulotki, gazetki, prasa, opakowania…
Czasami macie  w domach ich tyle, że przeszkadzają wam. Nie wyrzucaj ich do kosza, przynieś do szkoły i pomóż wygrać nagrodę swojej klasie.
Zbiórka makulatury będzie trwała tylko do 25 października.
Nie odwracaj się, pomóż naszej Ziemi.

PostHeaderIcon konkurs

Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej

Serwis edukacyjny www.dyktanda.pl zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w specjalnym dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej! Dla wszystkich uczestników przewidziane zostały nagrody, a dla Nauczyciela, który uzyska najlepszy wynik portal www.dyktanda.pl przygotował nagrodę główną – zwycięzca będzie mógł wybrać tablet lub projektor.

Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej rozgrywane będzie w dwóch kategoriach:
dla Uczniów o godzinie 19:00 (14.10.2021 r.)
dla Nauczycieli o godzinie 20:00 (14.10.2021 r.)

Udział w dyktandzie jest bezpłatny! Pod uwagę brana będzie poprawność rozwiązywania oraz czas (im szybciej, tym lepiej). Aby dołączyć do Dyktanda na Święto Edukacji Narodowej wystarczy zalogować lub założyć konto użytkownika w serwisie Dyktanda.pl, a następnie kliknąć przycisk “Zapisz się do konkursu” na stronie internetowej

Dyktanda konkursowe pojawią się o wskazanych godzinach (tj. o 19:00 dla uczniów i o 20:00 dla nauczycieli).

PostHeaderIcon apel

Bezpieczeństwo na drodze

Na koniec września dzieci z klasy 3a przypomniały młodszym kolegom i koleżankom, jak być bezpiecznym na drodze. Dzięki wesołym piosenkom, które okazało się, że znają prawie wszystkie dzieci oraz ciekawym scenkom uczniowie mogli przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Hasłem przewodnim przedstawienia było Noś odblaski, świeć przykładem!

Przygotowała – p. Marta Purzyc

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility