PostHeaderIcon ogłoszenie

Drodzy rodzice!

 W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na podejmowane przez dzieci działania w tym obszarze.
W ostatnim czasie zagrożenia te związane są w  szczególności z graniem w gry internetowe, które zagrażają bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu dzieci i młodzieży.

Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z gier komputerowych.

? Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

? Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

? Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

? Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

? Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

? Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

? Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

? Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

? Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak ? sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów).

 

Leave a Reply

Dziennik elektroniczny
Opcje dostępności strony