KALISZ SŁAWIONY PRZEZ UCZNIÓW
W ostatnich tygodniach nasze miasto promowane jest na kilku szczeblach kultury. Cała Polska miała okazję wysłuchać koncertu ?Niht In Calisia? podczas wręczania tegorocznych Fryderyków, a w ubiegłym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu zaprezentowali nasze miasto, ze wszystkimi walorami, uczniom z woj. Lubuskiego.
W wyniku współpracy Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu Małgorzaty Gałczyńskiej z prof. dr hab. Polą Kuleczką, opiekunem Klubu PTTK EK i R przy PWSZ w Sulechowie i redaktorkę kwartalnika naukowo-dydaktycznego ?Wędrujemy?, narodził się pomysł zorganizowania konkursu ?Wiedzy o Kaliszu?. Uczniowie szkół z Sulechowa, Lwówka Śląskiego, Cigacic i Kijów ?bili się? na wiedzę o naszym mieście i regionie.
Dzieci miały okazję poznać miasto i jego historię nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu zaprezentowali gościom przedstawienie ukazujące zasługi księcia Bolesława Pobożnego dla miasta Kalisza, średniowieczne tańce i muzykę. W średniowiecznej atmosferze dzieci ubrane w stroje tej epoki przekazały gościom, że obecne czasy splecione są z przeszłością regionu i historią kraju.
Wiele radości przyniosło gościom zwiedzanie wieży ratuszowej, starówki oraz najstarszej części miasta, Zawodzia. Goście towarzyszący uczestnikom konkursu ? w osobie wicestarosty zielonogórskiego Ryszarda Górnickiego, przedstawiciela burmistrza Sulechowa pani Marzeny Arend-Wilczyńskiej, doc. dr inż. Stanisława Pryputniewicza, pani Wandy Zawadzkiej (pracownika administracji-kadr PWSZ w Sulechowie), leśnika Jerzego Kołpowskiego przedstawiciela Lasów Państwowych, studentów PWSZ w Sulechowie, dyrektorzy i nauczyciele opiekujący się uczniami z zaproszonych szkół nie kryli podziwu dla grodu nad Prosną. Zaproszeni na uroczystość włodarze miasta w osobie ? wiceprezydenta miasta Dariusz Grodzińskiego, przewodniczącą Komisji Kultury i Sportu Adelę Przybył, naczelnika Wydziału Edukacji Mariusza Witczaka, panią Inspektor Wydziału Kultury Sztuki Sportu i Turystyki Annę Woźniak, księdza Prałata Adama Modlińskiego proboszcza parafii św. Mikołaja byli pełni podziwu dla wiedzy i umiejętności jaką wykazali się podczas konkursu młodzi (bo uczniowie klas 3 szkoły podstawowej) miłośnicy historii kraju i regionu. Przebieg konkursu był obserwowany przez wszystkie osoby zaproszone i pozwolił na zapoznanie się z bogatą historią naszego miasta, zaprezentowaną w przebiegu zmagań konkursowych podaną w niekonwencjonalny sposób.
Organizatorzy przedsięwzięcia, zadowoleni z przebiegu imprezy, już zastanawiają się nad propozycją na kolejny rok.