Szukaj
Archiwum

PostHeaderIcon informacja

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to Międzynarodowe Święto obchodzone corocznie 2 dnia kwietnia.
Zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, 18 grudnia 2007 r. Organizatorzy dbają o to, aby w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki zostały podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm oraz ich rodzinami.Niestety świadomość społeczeństwa w kwestii autyzmu jest jeszcze bardzo niska. Trzeba zrozumieć, że takie osoby odbierają rzeczywistość po swojemu. Odznaczają się m.in. sztywnością myślenia i zachowań. Taka przewidywalność daje im poczucie bezpieczeństwa. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Mają problemy z komunikacją społeczną i wyrażeniem emocji, ale to nie znaczy, że nie czują i nie przeżywają. Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają za zadanie zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. W naszej szkole z tej okazji, zaproszono nauczycieli specjalistów z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 panią pedagog Marlenę Grajek panią psycholog Martę Szymańską . Celem wizyty była prelekcja na temat funkcjonowania dzieci/osób w spektrum autyzmu. Uczniowie całej szkoły mieli także okazję bezpośrednio doświadczyć doznań sensorycznych, a tym samym poczuć z jakimi problemami na co dzień mogą borykać się osoby w spektrum autyzmu oraz obejrzenia filmu pt: „Autyzm”, który pozwoli lepiej zrozumieć osoby ze spektrum autyzmu. Tego dnia dominował kolor niebieski w ubiorze oraz niebieskie serca w oknach naszych sal. Przygotowana została także wystawa z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce.Dziękujemy wszystkim z całego serca!

Opiekunowie SU: p. Elżbieta Pasik, p. Joanna Biernat

Leave a Reply

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility