Szukaj
Archiwum

PostHeaderIcon relacja

III Dni Księstwa Kaliskiego

W dniach 17-18 września 2022 w Kaliszu obchodzone były
III Dni Księstwa Kaliskiego. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w obchody tego święta aktywnie włączyła się Społeczność Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu.
Nasi uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczestniczyli w uroczystym przemarszu orszaku książęcego, który przeszedł ul. Zamkową w kierunku placu Kilińskiego, a stamtąd udał się pod Basztę Dorotkę. W parku na uczestników przemarszu czekało wiele atrakcji. Zgromadzeni kaliszanie, a także przyjezdni goście mogli obejrzeć pokaz walk rycerskich oraz wysłuchać fragmentu zapisu Statutu kaliskiego.
Kolejną częścią obchodów były występy artystyczne. Na scenie mogliśmy podziwiać naszych uczniów, którzy zaprezentowali krótką inscenizację na motywach legendy „Srebrny denar Trajana”. Nie zabrakło także naszych zdolnych wokalistów ze szkolnego chóru Duodecimus i tancerek, które wystąpiły w tańcu średniowiecznym.

Wśród wystawionych na jarmarku kramów, dużym zainteresowanie cieszył się namiot, w którym wystawione były prace naszych uczniów – albumy o Kaliszu, mapy mentalne do legend kaliskich oraz tomiki z wierszami i innymi wytworami pracy uczniów. Było nam bardzo miło, że obok prac naszych uczniów, w jednym namiocie, swoje prace postanowił wystawić pan Jakub Multan. Pan Jakub w czerwcu tego roku podarował naszej szkole obraz księcia Bolesława Pobożnego, a teraz obok naszego patrona stanęli (na sztalugach) inni władcy związani z Kaliszem.
Obchody III Dni Księstwa Kaliskiego zakończyła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i męczennika (franciszkanie). Byliśmy świadkami przekazania na ręce gwardiana zakonu – o. Waldemara Ułanowicza, obrazu przedstawiającego bł. Jolentę (autorstwa p. Jakuba Multana).

Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w tym ważnym dla naszej szkoły, Szkoły Podstawowej nr 12 im. księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu, wydarzeniu. Do zobaczenia za rok!

Relacja i zdjęcia
Agnieszka Giernalczyk

Leave a Reply

Dziennik – logowanie
Rodo
Deklaracja dostępności
Ekologia
Accessibility