PostHeaderIcon SzPZ

OGRANICZAMY CZAS SPĘDZANY W SIECI

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie zapoznali się z testem sprawdzającym uzależnienia od komputera i Internetu. Zadaniem ich było samodzielne przeanalizowanie go i danie sobie odpowiedzi czy nie mają problemu ze zbyt długim przebywaniem w sieci. Oprócz tego uczniowie wyszukiwali informacje na temat uzależnienia od mediów. Najlepsze prace zostały wydrukowane i wywieszone w szkole.

Aby sprawdzić, czy jest się uzależnionym od komputera i Internetu można przeprowadzić specjalny test, który opracowała Kimberly Young – pionierka w Stanach Zjednoczonych zajmująca się od lat dziewięćdziesiątych XX wieku problematyką uzależnienia od komputera i Internetu:

1. Czy nie możesz przestać myśleć o Internecie (stale myślisz o tym, co robiłeś ostatnio w Sieci, lub o tym, co będziesz robił, jak się znów do niej zalogujesz)?
2. Czy czujesz potrzebę zwiększania ilości czasu spędzanego w Internecie, aby osiągnąć satysfakcję z tego, że korzystasz z Sieci?
3. Czy podejmowałeś nieudane próby kontrolowania, ograniczania bądź zaprzestania korzystania z Internetu?
4. Czy czujesz się niespokojny, markotny, przygnębiony, poirytowany, gdy próbujesz ograniczyć korzystanie lub przestać korzystać z Internetu?
5. Czy zdarza Ci się przesiadywać w Sieci dłużej niż pierwotnie zamierzałeś?
6. Czy z powodu Internetu zdarzyło Ci się narazić na szwank ważną znajomość, zaryzykować utratę pracy lub zrezygnować z szansy na zrobienie kariery?
7. Czy zdarzyło Ci się okłamać rodzinę, terapeutę lub inne osoby, by ukryć, jak bardzo pochłania Cię Internet?
8. Czy Internet służy Ci, jako ucieczka od problemów lub jako sposób na uśmierzanie nastrojów beznadziejności, poczucia winy, lęków, depresji?

Według autorki testu osoby, które odpowiedziały twierdząco na pięć powyższych pytań, można uznawać za uzależnione. Wykonanie powyższego testu wskazuje nam, czy mamy problem ze zbyt długim przebywaniem w sieci. Wykonanie go uświadomi, jakie straty ponosimy w życiu prywatnym. Pozwoli nam podjąć decyzję o większej kontroli nad tym medium, być może pomoże w decyzji udania się do psychoterapeuty.


Opracowała: Małgorzata Kamińska

Leave a Reply

Dziennik elektroniczny
Rodo
Accessibility