działania SZPZ
Programy, w których uczestniczymy:
DZIAŁANIA REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM
2023/2024
Działania prowadzone podczas I okresu nauczania ze Szkoła Promująca Zdrowie to następujące działania:
-
Żyj zdrowo – jedz zdrowo
-
Ekologia na co dzień
-
Działania promujące zdrowie
Szkoła Promująca Zdrowie
***********
2021/2022
Karnawałowe wypieki – Faworki/chrusty
Karnawał trwa, więc członkowie koła kulinarnego wybrali przepis na faworki zwane też chrustami.
Uczniowie po przeanalizowaniu przepisu i kolejnych etapów pracy przystąpili do działania.
Sprawnie przesiali mąkę do miski i połączyli łyżką wszystkie składniki (mąka, żółtka, szczypta soli, śmietana). Następnie ciasto zagniatali na stolnicy, aż powstała gładka, gęsta masa.
Kolejny etap to podzielenie ciasta na części i rozwałkowanie do cieniutkiej warstwy. Gdy przyszła kolej na wykonanie kształtnych faworków to było dużo śmiechu.
Faworki były przygotowane na dwa sposoby: smażone tradycyjnie na oleju i druga wersja dietetyczna to pieczone w piekarniku .
Efekty pracy były bardzo smaczne.
Składniki:
– pół kilograma mąki
-4 żółtka
-szczypta soli
-cukier puder do posypania
-olej do smażenia
Potrzebne przybory:
-wałek, stolnica, miska do zarobienia ciasta, wysoki garnek do smażenia w oleju
**********
Knedle ze śliwkami
Dzisiaj na kółku kulinarnym przygotowaliśmy knedle ze śliwkami. Każdy miał dużo pracy- struganie ziemniaków nie jest łatwym zadaniem , ale daliśmy radę. Było dużo zabawy z kulaniem ciasta ze schowaną w środku śliwką. Wszystko odbyło się zgodnie z planem – knedle pyszne. Polecamy!
Uwaga!
Podczas gotowania ziemniaków i knedli konieczna jest pomoc osoby dorosłej.
Bardzo prosty i tradycyjny przepis na knedle ze śliwkami. Zazwyczaj podaje się je z dodatkiem zasmażanej na maśle bułki tartej.
Czas przygotowania: 45 minut
Czas gotowania ziemniaków 15 minut.
Czas gotowania knedli : 5 minuty
Liczba porcji: około 30 knedli.
Składniki:
-
1kg ugotowanych ziemniaków
-
1 średnie jajko
-
500 g śliwek (najlepiej węgierek)
-
400 g mąki pszennej – 2 pełne szklanka
-
szczypta soli + łyżka do wrzątku, do garnka
-
do polania gotowych knedli
bułka tarta przypieczona na patelni z masłem
-
Potrzebne będą również:
stolnica lub czysty blat, mąka do podsypywania, nóż, duży garnek, cedzak do knedli, patelnia i drewniana łyżka.
Przygotowanie
Ciepłe ziemniaki rozgnieść tłuczkiem lub przecisnąć przez praskę. Połączyć z mąką i jajkiem. Zagniatać do otrzymania elastycznego ciasta. Podsypać mąką i uformować gruby wałek. Odcinać nożem gruby plaster ciasta i zawinąć w nie śliwkę posypaną cukrem i cynamonem. Gotowe knedle gotujemy ok. 5 minut- po wypłynięciu 2 minutki. Podajemy polane masłem z tartą bułką lub ze śmietaną- jak kto woli.
Smacznego!
**********
Dzień owoców i warzyw
W naszej szkole Światowy Dzień owoców i warzyw połączono z Dniem Ziemniaka. Gotowane ziemniak występował w towarzystwie marchewki, groszku, czosnku, ogórka i cebuli – sałatki wyglądały smakowicie. Smacznym dodatkiem do pieczonego ziemniaka był twarożek – rodzice bardzo aktywnie włączyli się w tą ziemniaczaną ucztę.
**********
Sezon na śliwki
Dzisiaj na naszych zajęciach królowały śliwki. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali informacji na temat wartości odżywczych i smakowych polskich śliwek. Postanowiliśmy wykonać powidła i ciasto ze śliwkami z kruszonką. Wszyscy chętnie przystąpili do pracy. Było smakowicie i zdrowo.
Soki z owoców i warzyw sezonowych
Zapraszamy wszystkich do czytania przepisów tygodnia na gazetce naszego koła kulinarnego.
Polecamy korzystać z sokowirówek na co dzień – poproście o pomoc rodziców. Łączcie ulubione warzywa z ulubionymi owocami. Pamiętajcie o burakach i jabłkach- połączone świetnie smakują.
Opiekun koła R.Ossowska
******
DZIAŁANIA REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
Kluseczki z dziureczką
Mali mistrzowie przygotowują smaczny obiadek – kluski śląskie.
Wszyscy doskonale sobie radzili z rozgniataniem ugotowanych ziemniaków i wyrabianiem ciasta. Formowaniem kuleczek z dziurką to czysta przyjemność. 🙂
******
Koło kulinarne poleca… faworki!
Dzieci wraz z opiekunem na zajęciach z przyjemnością i dużym zaangażowaniem wykonywały pracę cukiernika. Dokładnie przesiewały mąkę, oddzielały żółtko od białka, odmierzały odpowiednią ilość mąki, octu – zgodnie z przepisem.
Łatwy przepis na smaczne faworki:
Składniki: 8 żółtek, 2 i ½ szklanki mąki pszennej, 2 łyżki octu i cukier puder do posypania usmażonych faworków, olej do smażenia.
Wykonanie: 8 żółtek, 2 i ½ szklanki mąki pszennej, 2 łyżki octu razem wymieszać łyżką w misce, a następnie ugniatać ręką w celu napowietrzenia ciasta.
Po uzyskaniu gładkiej masy przystępujemy do wykonania faworków:
– masę podzielić na 4 części
– 1 część rozłożyć na stolnicy posypanej mąką
– wałkować do uzyskania cienkiego plastra
– kroić na podłużne paski
– naciąć na środku i przełożyć tak jak pokazane jest na zdjęciu
– przy pomocy osoby dorosłej rozgrzać olej na gorącej patelni i smażyć 2 minuty wykonane ciastka.
Gorące faworki położyć na papierowym ręczniku i po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.
Czynności powtórzyć z pozostałymi częściami ciasta.
Smacznego !!!
Opiekun koła – p. Renata Ossowska
DZIAŁANIA REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
Pizza school
Kółko kulinarne proponuje ciepłe, pożywne, pyszne i zdrowe posiłki na chłodne dni. Samodzielnie przygotowana pita i pizza to coś przyjemnego dla podniebienia. Mamy sprawdzony przepis na ciasto do pizzy na cienkim cieście (duża porcja): 5 dag drożdży, 1/2 kg mąki, 1/2 szklanki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, 1 szklanka cieplej wody, łyżeczka cukru, łyżeczka soli. Przygotowanie: Drożdże pokruszyć do kubka, wymieszać z cukrem, zalać 12 szklanki wody i odłożyć w ciepłe miejsce na kilka minut. Mąkę przesiać przez sito do miski (polecamy mąkę Basię do włoskiej pizzy). Wsypać sól, cukier, wlać olej i resztę wody. Całość wymieszać łyżką. Dodać drożdże, wymieszać i wyrobić ręką. Masa powinna być gładka i plastyczna jak plastelina. Ciasto rozłożyć na dużej formie. Układamy ulubione produkty (szynka, salami, kukurydza, papryka, pomidory, oregano, bazylia, ser).
Włożyć do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni, Piec około 20 minut.
Polecamy sos czosnkowy: 4 łyżki jogurtu greckiego, rozdrobniony ząbek czosnku, łyżka majonezu, sól i pieprz do smaku. Smacznego!
******
Warsztaty dla zdrowia
Listopad i grudzień to dla naszych uczniów czas wielu warsztatów, nie tylko kulinarnych. Każdy z nich przynosił jednak ogromną satysfakcję i dużo humoru, co wyzwalało w dzieciach mnóstwo endorfin, hormonu szczęścia.
Ogromną radość sprawiły dzieciom kreatywne warsztaty w Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek. Klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach plastycznych wykonując samodzielnie prześliczne ozdoby choinkowe oraz piękne dekoracje świąteczne.
Uczniowie klasy 2a bawili się angielskie gry słowne o tematyce świątecznej. Dzieci z klasy 2b uczyły się grać kolędy na niezwykłym instrumencie muzycznym – ukulele. Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój i dobry humor.
W grudniu uczniowie klas trzecich mogli poszerzyć wiedzę o piekarstwie, zawodzie piekarza oraz jego historycznym warsztacie. Poznali historię rodu państwa Vogt, właścicieli piekarni i założycieli muzeum, a później przystąpili do własnoręcznego robienia pierników. Przeróżne kształty oraz zapach słodkich pierników wprawił dzieci w niezwykły świąteczny nastrój oraz niesamowita radość z samodzielnie wykonanych łakoci.
Po upieczeniu dzieci zabierały do domu swoje pierniczki.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu pokazującego proces wypieku chleba, a także obejrzeli przeróżne maszyny i narzędzia, którymi dawniej posługiwali się piekarze.
Kolejną formą warsztatów dla zdrowia były zajęcia kulinarne z szefem stołówki szkolnej. Uczniowie uczyli się, jak przygotować zupę pomidorową z naturalnych składników, a nie przecieru ze słoika. Oprócz zupy na warsztatach zgotowano także pyszną atmosferę współpracy.
*******
Rekord pobity!
W środę, 16.10.2019r., uczniowie SP 12 wzięli przyłączyli się aktywnie do próby pobicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Była to VII edycja tego wydarzenia, którego inicjatorem i organizatorem jest WOŚP Jurka Owsiaka.
Uczniowie klas 2 – 8, zaczęli zbierać się na szkolnej sali gimnastycznej od godz. 11.30 . W całej Polsce uczniowie różnych szkół podstawowych rozpoczęli bicie rekordu w jednym czasie. Wszyscy uczniowie biorący udział w biciu rekordu, nieprzerwanie, (zmieniając się co 30 uciśnięć), uciskali klatki piersiowe fantomów przez pół godziny: od 12.00 do 12.30 !
Cała uczniowska społeczność i opiekujący się nauczyciele z entuzjazmem wzięli się do bicia rekordu!
W akcji wzięło udział 196 uczniów, wykonując uciski klatki piersiowej na 16 fantomach!
************
Bezpieczni w Internecie
10 października uczniowie klas II-III uczestniczyli w bardzo ważnych zajęciach dotyczących mądrego korzystania z Internetu.
Przedstawiciele Straży Miejskiej przeprowadzili warsztaty dotyczące sposobu dobierania treści produktów internetowych do wieku i zainteresowań. Przypominali o konieczności informowania rodziców o swoich kontaktach w sieci.
************
Bieg po zdrowie
Uczniowie naszej szkoły oprócz warzyw i owoców w swojej diecie, pamiętają też o ruchu.
Uczestniczyli w organizowanych w naszym mieście biegach: BIEG KOŚCIUSZKOWSKI, BIEG PTOLEMEUSZA.
Widać było ogromne zaangażowanie.
************
Ziemniak w różnych odsłonach
Trzeciego października wszyscy świętowaliśmy DZIEŃ ZIEMNIAKA. Wszyscy uczniowie poznali walory smakowe i odżywcze ziemniaków w różnych wariantach: sałatki, ziemniaki w mundurkach, frytki, mąka ziemniaczana itp. Każda klasa miała „swoje sposoby” na ziemniaka. Klasy trzecie i starsze wykonały książkę kucharską, w której główną rolę odgrywa ziemniak.
************
Dzień wegetarianina
Październik to miesiąc, w którym zwracamy szczególną uwagę na aspekty zdrowotne NASZEGO ŻYCIA. Pierwszego października z okazji DNIA WEGETARIANINA Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prostymi przepisami na zdrowe i smaczne przekąski. Chętnie zajadali marchewkowe krążki, którymi częstowali nauczyciele podczas przerwy.
**********
Bezpieczni na drodze
Wrzesień to miesiąc, w którym przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły i w szkole.
Pani Elżbieta Pasik przygotowała z uczniami klasy 3 apel, który uświadomił wszystkim potrzebę odpowiedzialnego zachowania się na ulicy.
************
DZIAŁANIA REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
OGRANICZAMY CZAS SPĘDZANY W SIECI
UWAGA ZŁOŚĆ! CZY UMIESZ SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?
Wszyscy umiemy się złościć, ale nie wszyscy umiemy rozładowywać ją w sposób właściwy, dlatego maj w naszej szkole poświęcony jest temu problemowi.
W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie uczyli się jak rozładować złość przez aktywność fizyczną. Również wychowawcy poruszali ten temat na godzinach wychowawczych. Na korytarzu szkolnym zawisły plakaty pokazujące różne sposoby na rozładowanie złych emocji.
Oto kilka prostych sposobów na pozytywne rozładowanie ogarniającej nas złości:
złość 1Pobierz
złość 2Pobierz
złość 3Pobierz
przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
*************
STANDARD III
Jedz szpinak, będziesz zdrowy!
Międzynarodowy Dzień Szpinaku 26 marca to Międzynarodowy Dzień Szpinaku, w naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie zapoznali się z jego właściwościami zdrowotnymi, przynosili przepisy kulinarne na dania ze szpinakiem. Najciekawsze przepisy i informacje na temat szpinaku zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Zachęcamy wszystkich do jedzenia tego bardzo zdrowego warzywa.
Opracowała: M. Kamińska
************
Zajęcia otwarte z gimnastyki akrobatycznej
15 lutego odbyły się zajęcia pokazowe z gimnastyki akrobatycznej. Treningi te odbywają się w ramach Szkolnego Klubu Sportowego Wielkopolska. Dziewczynki z klas I-III uczyły się przerzutu bokiem, a koleżanki z klas starszych – Wiktoria Kościelak, Klaudia Bieglik asekurowały młode gimnastyczki, by ćwiczenia przebiegały bezpiecznie. Gośćmi była dyrekcja szkoły i rodzice, którzy dopingowali swoje pociechy w wykonywaniu trudnych akrobacji.
Zapraszamy wszystkie chętne i lubiące gimnastykę dziewczynki w środę o godz. 14.30 i w piątek o godz. 13.30.
Przypominamy, że ruch to zdrowie.
Zapraszamy wszystkie chętne i lubiące gimnastykę dziewczynki w środę o godz. 14.30 i w piątek o godz. 13.30.
Przypominamy, że ruch to zdrowie.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
****************
Dzień Bezpiecznego Internetu
W tym roku DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU obchodziliśmy 5 lutego. Ten dzień obchodzi się w ponad 100 krajach. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach uczących bezpiecznego i kulturalnego wykorzystywania zasobów internetowych. Dzieci poznały znaczenia słów takich jak: netykieta, spam, spamować, hejtować, lajkować. Podczas przerw uczniowie układali hasła związane z bezpieczeństwem w sieci.
********
Kampania profilaktyczna w naszej szkole
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W roku 2019 obchody DBI przypadają na 5 lutego. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. W miesiącu lutym również w naszej szkole trwa akcja pt. Dzień Bezpiecznego Internetu 2019.
W ramach akcji nauczyciele prowadzą z uczniami pogadanki i zajęcia na temat Internetu oraz zagrożeń wynikających z jego użycia. Dzieci poznają główne zasady korzystania
z sieci.
Na holu przy wejściu do szkoły pojawiła się gazetka dotycząca: bezpiecznego Internetu, cyberprzemocy oraz sposobów radzenia sobie z nią.
Zachęcamy również Rodziców do zgłębienia materiałów, z których mogą się dowiedzieć co robić by ich dziecko było bezpieczne w sieci oraz gdzie się zgłosić jeśli dziecko padło ofiarą cyberprzemocy.
Materiały dla dzieci
Poznaj bezpieczny internet-ćwiczenia
Elementarz dla dzieci. Oswajanie sieci
Materiały dla rodziców
Elementarz dla rodziców
10 porad dla rodziców
Umowa z dzieckiem
Umowa z dzieckiem
Ulotka-Stop cyberprzemocy!
Ulotka-Jak zabezpieczyć dowody cyberprzemocy?
https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html
Opracowała: koordynator SPZ-M. Kamińska
******
Zdrowo na święta
Grudzień to czas przygotowań świątecznych. W ramach warsztatów kulinarnych pod opieką pani Aleksandry Golatowskiej i współpracy szefa kuchni w naszej szkole powstawały pyszne wypieki i zdrowe przekąski.
**********
Na przełomie listopada i grudnia uczniowie zapoznali się z testem sprawdzającym uzależnienia od komputera i Internetu. Zadaniem ich było samodzielne przeanalizowanie go i danie sobie odpowiedzi czy nie mają problemu ze zbyt długim przebywaniem w sieci. Oprócz tego uczniowie wyszukiwali informacje na temat uzależnienia od mediów. Najlepsze prace zostały wydrukowane i wywieszone w szkole.
Aby sprawdzić, czy jest się uzależnionym od komputera i Internetu można przeprowadzić specjalny test, który opracowała Kimberly Young – pionierka w Stanach Zjednoczonych zajmująca się od lat dziewięćdziesiątych XX wieku problematyką uzależnienia od komputera i Internetu:
1. Czy nie możesz przestać myśleć o Internecie (stale myślisz o tym, co robiłeś ostatnio w Sieci, lub o tym, co będziesz robił, jak się znów do niej zalogujesz)?
2. Czy czujesz potrzebę zwiększania ilości czasu spędzanego w Internecie, aby osiągnąć satysfakcję z tego, że korzystasz z Sieci?
3. Czy podejmowałeś nieudane próby kontrolowania, ograniczania bądź zaprzestania korzystania z Internetu?
4. Czy czujesz się niespokojny, markotny, przygnębiony, poirytowany, gdy próbujesz ograniczyć korzystanie lub przestać korzystać z Internetu?
5. Czy zdarza Ci się przesiadywać w Sieci dłużej niż pierwotnie zamierzałeś?
6. Czy z powodu Internetu zdarzyło Ci się narazić na szwank ważną znajomość, zaryzykować utratę pracy lub zrezygnować z szansy na zrobienie kariery?
7. Czy zdarzyło Ci się okłamać rodzinę, terapeutę lub inne osoby, by ukryć, jak bardzo pochłania Cię Internet?
8. Czy Internet służy Ci, jako ucieczka od problemów lub jako sposób na uśmierzanie nastrojów beznadziejności, poczucia winy, lęków, depresji?
Według autorki testu osoby, które odpowiedziały twierdząco na pięć powyższych pytań, można uznawać za uzależnione. Wykonanie powyższego testu wskazuje nam, czy mamy problem ze zbyt długim przebywaniem w sieci. Wykonanie go uświadomi, jakie straty ponosimy w życiu prywatnym. Pozwoli nam podjąć decyzję o większej kontroli nad tym medium, być może pomoże w decyzji udania się do psychoterapeuty.
Opracowała: Małgorzata Kamińska
********
Książka alternatywą dla Internetu
Listopad to czas szukania pomysłów na mądre, ciekawe i dostępne formy spędzania długich wieczorów jako alternatywa dla portali społecznościowych i całej rzeczywistości wirtualnej. Uczniowie klas drugich zorganizowali wymianę gier planszowych i książek. Koło ekologiczne pod opieką pani Anny Dobosz-Sadomskiej wskazało propozycje na wykorzystanie tworzywa naturalnego do ciekawej i wesołej twórczości plastycznej.
Opracowała: Renata Ossowska
********
Mistrzostwo drużynowe i indywidualne
na ergometrze wioślarskim
23 listopada reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Kamińskiej wzięła udział w Mistrzostwach Kalisza i powiatu na Ergometrze Wioślarskim. Drużynowo zdobyliśmy „złoto” a indywidualnie – „złoto” i „brąz”. Wszystkie osiągnięcia zdobyliśmy w kategorii dziewcząt klas VI.
Mistrzynią Kalisza jest – Wiktoria Sośnicka
Brązowy medal otrzymała – Judyta Bartczak
Mistrzowska drużyna to – Katarzyna Kędzierska, Judyta Bartczak, Wiktoria Sośnicka, Natalia Katarzyńska, Wiktoria Krysztofowicz
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
********
Jesteśmy Mistrzami i Wicemistrzami Kalisza w Halowej Lekkiej Atletyce
15 listopada reprezentanci naszej szkoły z p. M. Kamińską wzięli udział w Halowych Mistrzostwach Kalisza w Lekkoatletyce. Możemy pochwalić się świetnymi wynikami:
Eryk Korko – II miejsce w skoku wzwyż, II miejsce w biegu 60 m przez płotki;
Jan Rosiewicz – I miejsce w chodzie na 1 km;
Nikola Radajak – III miejsce w chodzie na 1 km;
Natalia Weszka – II miejsce w skoku w dal, II miejsce w biegu na 60 m przez płotki.
Będą oni reprezentować Kalisz na Halowym Lekkoatletycznym 6-cio meczu miast 23 listopada.
Życzymy powodzenia.
opracowała: Małgorzata Kamińska
**************
STANDARD III
Lekcje wychowania fizycznego w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim
W listopadzie uczniowie klas VI, VII i VII pod opieką p. M. Kamińskiej odbyli lekcje wychowania fizycznego w KTW na ergometrach wioślarskich. Ćwiczenia te świetnie podnoszą siłę i wytrzymałość fizyczną. Lekcje są przygotowaniem do Mistrzostw Kalisza na Ergometrze Wioślarskim, które odbędą się 23 listopada.
Niektórzy z uczniów „złapali bakcyla” i zapisali się na treningi wioślarskie. Życzymy wytrwałości w uprawianiu nowej dyscypliny sportu.
Opracowała: M. Kamińska
**********
STANDARD III
Mistrzynie Kalisza w Sztafetowych Biegach Przełajowych
10.10.2018 w Parku Miejskim odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. M. Kamińskiej została MISTRZAMI KALISZA w tej dyscyplinie. W skład zespołu weszły: Wiktoria Krysztofowicz, Oliwia Krysztofowicz, Natalia Katarzyńska, Wiktoria Kościelak, Wiktoria Szereda, Zosia Bruś, Nikola Ochocka, Sandra Krawczyk. Każda dziewczynka musiała przebiec 800 m i przekazać pałeczkę następnej, liczony był czas całej drużyny.
Gratulujemy, jesteśmy z Was dumni.
opracowała: M. Kamińska
*********
Problemy priorytetowe w roku szkolnym 2018/2019 to:
I Przeciwdziałanie nadużywaniu mediów społecznościowych
II Zwiększenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów poprzez realizację odpowiednich programów i zajęć temu służących.
W celu zmniejszenia czasu spędzanego przez uczniów w mediach społecznościowych i w podniesienia kompetencji społecznych i emocjonalnych zostały zaplanowane dla uczniów różne propozycje spędzania wolnego czasu.
Dla naszych uczniów ruszyły koła zainteresowań- każdy znajdzie dla siebie coś miłego. Miłośnicy zdrowej kuchni mogą rozwijać swoje zainteresowania kulinarne w ramach warsztatów prowadzonych przez panią Aleksandrę Golatowską, przy współpracy z szefem stołówki szkolnej. Dla małych ekologów koło ekologiczne prowadzi pani Anna Dobosz-Sadomska.
Koło Europejczyka pod opieką pani Bogny Folusznej zaspokoi zainteresowania małych podróżników.
Mali szachiści mogą rozwijać swoje zainteresowania po kierunkiem pana Marcina Urbaniaka.
Wrzesień i Październik w naszej szkole owocował wycieczkami do pobliskich lasów. Dzieci poznawały miejsca atrakcyjnego i zdrowego odpoczynku. Zajęcia w terenie dawały im wiele radości i nowych doświadczeń. Las w Winiarach, ścieżka przyrodnicza to miejsce wyprawy klas drugich. Ośrodek Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie to teren, gdzie uczniowie klas 3 uczestniczyli w zajęciach ekologicznych.
*********
DZIAŁANIA REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
STANDARD III
Promujemy polskie owoce sezonowe
Czerwiec w naszej szkole upływa pod znakiem truskawki. Na korytarzu szkolnym wywieszone są informacje o właściwościach zdrowotnych tych owoców.
Na lekcjach wychowania fizycznego jest przerwa w ćwiczeniach na przekąski w formie truskawek. Na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki na temat właściwości zdrowotnych owoców.
Truskawki powoli się kończą, przypominamy o następnych owocach sezonowych jak: czereśnie, maliny, jagody……
truskawki 1. truskawki
Życzymy smacznego
Opracowała M. Kamińska
*****************
STANDARD III
Bezpieczeństwo w Internecie
W maju wszyscy uczniowie zapoznają się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Na korytarzach szkolnych zawisły informacje przypominające o zasadach bezpiecznego zachowania w sieci. Uczniowie w klasach I-III i IV-VII na godzinach wychowawczych, zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa w codziennym korzystaniu z Internetu.
*****************
STANDARD III
Tydzień Zdrowia – 2018 pod hasłem „Z pasją po zdrowie”
W terminie od 9-13 kwietnia odbył się Kaliski Tydzień Zdrowia. Zorganizowanych zostało wiele imprez mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwrócenie uwagi na zasady racjonalnego odżywiania.
Nasza szkoła wzięła czynny udział we wszystkich tych działaniach:
– uczniowie klas I-III wykonali plakaty do programu „Nie pal przy mnie proszę”
– uczniowie klas IV ułożyli rebusy do programu „Bieg po zdrowie”
– uczniowie klas V-VII ułożyli krzyżówki do programu „Trzymaj formę”
– uczniowie klas IV-V, VI-VII wzięli udział w quizie o zdrowiu
– uczniowie klas I-III, IV-VI wzięli udział w konkurencjach sportowych (wyścigi rzędów)
– uczniowie klas VII wzięli udział w wyścigu na ergometrze wioślarskim na dystansie 2000 m
W zmaganiach tych mamy laureatów:
– Amelia Świderska z klasy VII b zajęła II miejsce w Quizie o zdrowiu.
– Uczniowie klas VII w składzie: Maja Gałązka, Marta Płaczek, Fabian Łuczak, Filip Ochocki zajęli III miejsce w wyścigu na ergometrze wioślarskim na dystansie 2000 m
Przygotował: koordynator SPZ – p. Małgorzata Kamińska
*************
STANDARD III
Światowy Dzień Wody w naszej szkole
23 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Na korytarzach szkolnych zawisły informacje na temat wody, problemów światowych z nią związanych, oraz wpływu wody na nasze organizmy. W trakcie lekcji wychowania fizycznego była przerwa na szklankę wody, po lekcji wszyscy również ją pili. Na przerwach wyznaczeni uczniowie częstowali wodą kolegów i personel szkolny, przypominając, aby spożyli jej wciągu dnia około 1,5 litra.
Życzymy wszystkim, aby ten zdrowy nawyk pozostał z nami na stałe.
Przygotował: koordynator SPZ – p. Małgorzata Kamińska
*************
STANDARD III
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
Dnia 20 marca 2018 r. obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną(FDI). Wydarzenia organizowane tego dnia przez wiele instytucji, organizacji i firm na całym świecie, mają na celu podkreślenie znaczenia profilaktyki zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka.
W naszej szkole odbyły się pogadanki z instruktażem, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz fluoryzacje.
Życzymy wszystkim śnieżno-białego, zdrowego uśmiechu.
Przygotował: koordynator SPZ – p. Małgorzata Kamińska
*************
STANDARD III
Przerwa z samodzielnie
wykonanym sokiem z jabłuszka
W styczniu, dwa razy w tygodniu, uczniowie SP12 zbierali się w holu, gdzie przygotowywali soki z jabłek. Owoce przynosili uczniowie, akcja cieszyła się też wsparciem ze strony sponsora, który dostarczył nam owoców i warzyw, za co serdecznie dziękujemy!
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
************
STANDARD III
Lekcje wychowania fizycznego na śniegu
Ruch na śniegu to świetny sposób na hartowanie organizmu.
Jak co roku zimą jeśli sprzyja aura, lekcje wychowania fizycznego z p. Kamińską odbywają się na śniegu. 16 i 17 stycznia lekcje odbyły się właśnie na dworze. W trakcie zajęć uczniowie rzucali się śnieżkami, pokonywali zimowe tory przeszkód, lepili bałwany. Wszyscy pamiętali o właściwym ubiorze i bezpieczeństwie podczas zajęć. Zabawy na śniegu sprawiły uczniom wiele radości.
Jeżeli aura dopisze lekcje będą kontynuowane.
My się zimy nie boimy! Namawiamy wszystkich uczniów do aktywnego wypoczynku na śniegu.
Przygotowała M. Kamińska
*********
STANDARD II
Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy
Dnia 11 grudnia 2017r. odbyło się spotkanie rodziców z dietetykiem – p. Magdaleną Przybyłowską. Usłyszeliśmy wiele cennych informacji na temat prawidłowego odżywiania się.
Dla zdrowia nas wszystkich, a szczególnie dzieci, oprócz właściwego żywienia niezbędny jest także ruch (uprawianie sportu), dlatego po prelekcji wystąpiła grupa gimnastyczna. Dziewczynki zaprezentowały ćwiczenia, które opanowały na zajęciach pozalekcyjnych koła gimnastyki akrobatycznej prowadzonych przez p. Małgorzatę Kamińską.
Życzymy wszystkim uczniom i rodzicom konsekwencji w zdrowym odżywianiu i uprawianiu sportów.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska (koordynator Szkoły Promującej Zdrowie)
*************
STANDARD III
Przestrzegamy netykiety
W listopadzie i grudniu wszyscy uczniowie zapoznawali się z zasadami netykiety czyli z zasadami kulturalnego zachowania w internecie.
Na korytarzach szkolnych zawisły hasła przypominające o zasadach zachowania w sieci. Uczniowie na godzinach wychowawczych, informatyce rozmawiali na temat stosowania netykiety w codziennym korzystaniu z internetu.
Przeprowadzony został szkolny konkurs z jej znajomości.
Życzymy wytrwałości w przestrzegania kulturalnego zachowania w internecie.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
*************
STANDARD III
PROMUJEMY ZDROWE ODŻYWIANIE PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚLIWKI
Tradycyjnie jak każdego roku promujemy polskie warzywa i owoce. Tegoroczny październik upłynął nam pod znakiem śliwki.
Wspólnie zjedliśmy 20 kg śliwek podarowanych przez sponsora, uczniowie również przynosili śliwki do szkoły.
Dzieci zbierały wiadomości na temat właściwości odżywczych tych owoców. Korytarz szkolny ozdobiły śliwki i ciekawe informacje na ich temat. Przeprowadzony był również konkurs z wiedzy o śliwkach. Wyniki zostaną ogłoszone wkrótce.
Akcję przeprowadziła p. M. Kamińska.
********
DZIAŁANIA REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
STANDARD III
I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie
,,Szkół Promujących Zdrowie”
21 kwietnia w szkole Podstawowej nr 23 w Kaliszu odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Szkół Promujących Zdrowie. Tegoroczna, 8 edycja, przybrała inną, tym razem artystyczną formę. Konkurs plastyczno-techniczny polegał na przedstawieniu w kreatywny sposób przysłów związanych ze zdrowiem. Naszej reprezentacji tym razem udało się zajęć I miejsce. Skład naszego zespołu: Oliwia Gózdek, Dawid Piechocki, Oliwia Ugorna, opiekun Małgorzata Kamińska.
opracowała: M. Kamińska
**************
STANDARD III
Kaliski Dzień Sportu Szkolnego
Zakończenie całorocznych zmagań sportowych na terenie miasta Kalisza odbyło się 14 czerwca 2017. Przez cały rok nasi uczniowie brali udział w licznych zawodach sportowych zarówno indywidualnych, jak i drużynowych i zdobyli mnóstwo dyplomów, medali, pucharów.
W dniu 14 czerwca walczyli tylko uczniowie wyłonieni w ciągu całorocznej rywalizacji, zakwalifikowało się 15 sportowców, z których jesteśmy dumni. Rywalizowali oni w 1 lub 2 konkurencjach lekkoatletycznych: chód na dystansie1 km ,bieg przez płotki, skok wzwyż, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na dystansie 60m, 300m, 600m, 1000m. Zdobyliśmy 18 medali.
Mamy 4 mistrzów Kalisz i 8 wicemistrzów w różnych konkurencjach – GRATULUJEMY!
opracowała: Małgorzata Kamińska
STANDARD III
DZIEŃ SPORTU
W dniu 12 czerwca 2017 roku klasy 4-6 bawiły się podczas dorocznego Dnia Sportu, jak zawsze zorganizowanego przez naszych niezastąpionych nauczycieli wychowania fizycznego, panią Małgorzatę Kamińską i pana Roberta Tomaszewskiego. W tym roku uczniowie nie tylko konkurowali w różnych dyscyplinach sportowych, ale także przygotowywali plakaty promujące zdrowy styl życia, uczyli się wesołej piosenki krytykującej niezdrowe jedzenie, a także przygotowywali zdrowe jedzenie – owocowe szaszłyki, soki czy koktaile.
Przed rozpoczęciem konkurencji sportowych odbyła się rozgrzewka w formie tanecznej – wszyscy zatańczyli belgijkę. Zabawa była przednia-Następnie każdy uczeń wziął udział w 7 konkurencjach sportowych: skokach przez skakankę, badaniu siły mięśni brzucha (czyli tzw. ,,brzuszki”), teście zwinnościowym (polegającym na przenoszeniu klocków w biegu), rzucie piłką lekarską, skoku w dal z miejsca, rzucie kółkami do celu oraz strzelaniu piłką do małej bramki. Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani medalami.
********
STANDARD II
GWIEŹDZISTYM SZLAKIEM KALISKICH LEGEND
Zakończenie całorocznego szkolnego projektu Gwieździstym Szlakiem Kaliskich Legend odbyło się 14 czerwca 2017. Przez cały rok wszyscy uczniowie poznawali legendy związane z naszym miastem i jego historię. Brali udział w licznych konkursach, zarówno indywidualnych, jak i klasowych. Dzieci zmagały się w Konkursie Wiedzy o Kaliszu, Konkursie Plastycznym, Literackim, Bibliotecznym, przygotowywały mapę mentalną związaną z legendą przypisaną do danego pionu klas, wykonywały przewodnik po Kaliszu, a na koniec brały udział w rajdzie, podczas którego rozwiązywały zadania historyczne i matematyczne związane z różnymi miejscami naszego miasta i swoją legendą. W wyniku zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy. Wśród klas 1-3 na Puchar Dyrektora Szkoły zapracowała klasa 3a z wychowawczynią, panią Aleksandrą Golatowską, a wśród klas 4-6 – 6b i pani Ewa Kacprzak.
**********
STANDARD II
RAJD „SZLAKIEM KALISKICH ZABYTKÓW” ,
czyli RUCH POŁĄCZONY Z DUŻĄ DAWKĄ HISTORII
25 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie organizowanym przez PTTK.
Wspólnie wybraliśmy trasę nr II. Wyruszyliśmy o godz 8.00 i dotarliśmy do kościoła oo. Jezuitów, tam spotkaliśmy się z komandorem rajdu, ojcem Jezuitą i naszymi opiekunkami z II LO, które towarzyszyły nam przez cały czas przebiegu trasy omawiając poszczególne punkty.
Usłyszeliśmy historię Pałacu Puchalskiego, domu Szolca-Rogozińskiego i fabryki lalek oraz dowiedzieliśmy jak funkcjonowało KTW w Kaliszu. Byliśmy także w CKiS.
Finałowym punktem był Rynek, tam czekał na nas Pan Leszek Ziąbka. Mieliśmy niepowtarzalną okazję być w miejscu prac archeologów. Wykop części płyty kaliskiego Rynku miał głębokość 3,5 m. Znalezisko datowane jest na ok. XIV wiek. Mogliśmy zobaczyć na czym polega praca archeologa i zobaczyć, co odkopali!!! Bezcenne.
Następnie weszliśmy na wieżę Ratusza, skąd podziwialiśmy panoramę naszego miasta.
Pogoda dopisała. Przeżyliśmy niezwykłą lekcję historii.
**********
STANDARD II
Festiwal młodych talentów
W czwartek, 20 kwietnia 2017 r., odbył się w naszej szkole Festiwal Mam Talent. Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. I-VI oraz jedna przedstawicielka oddziału przedszkolnego. Wcześniej wszyscy chętni do wzięcia udziału w festiwalu przeszli przez eliminacje.
W finale uczestnicy zaprezentowali organizatorom i publiczności swoje talenty z najlepszej strony. Można było obejrzeć taniec, piękne układy gimnastyczne, posłuchać znanych utworów w wykonaniu naszych uczniów.
********
STANDARD II
Ćwiczenia z asertywności
Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły gościli na różnych zajęciach przygotowanych przez studentów UAM w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu kierunku Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Uczniowie klas II i III bawili się w teatr, kl. IV – „Podchody z Harrym P.”, a kl. V ćwiczyły swoją asertywność.
Grupa uczestnicząca w zajęciach z asertywności mogła dowiedzieć się, czym jest sztuka przekazywania emocji oraz własnego zdania bez zachowań agresywnych, przy jednoczesnym osiągnięciu skutku. Spotkanie urozmaicone było wieloma zabawami i ćwiczeniami, w których uczniowie pracowali wspólnie, co pozwoliło m.in. na lepsze poznanie się podczas przygotowywania scenek do odgrywania przed pozostałymi grupami, integracji międzyklasowej itp.
Uczniowie wrócili zadowoleni, a zajęcia uważają za ciekawe i w efektowny sposób przygotowane.
**********
STANDARD II
Uczyli się z rodzicami
„Jak uzdrowić chorą rzekę” to tytuł lekcji pokazowej zorganizowanej dla rodziców klasy 1a. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z biegiem rzeki od źródła do morza, poznały skutki zanieczyszczeń oraz sposoby ich oczyszczania przez filtrowanie. Efektem końcowym była wspólna praca plastyczna ?Zdrowa rzeka?. W wykonywaniu zadań uczniom pomagali zaproszeni na lekcję rodzice.
Akcje charytatywne
Od 2015 r. w naszej szkole trwa akcja pomocy dla Julii – dziewczynki, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Celem akcji jest współudział w kosztach leczenia i rehabilitacji. Uczniowie naszej szkoły zbierają nakrętki od butelek PET, które są przekazywane mamie Juleczki.
Koordynatorem tych działań jest pani Anna Jarmuszczak.
Akcja trwa, działajmy dalej!
Przygotowała – p. Renata Ossowska
*************
STANDARD II
Konkurs na „Mistrza kulturalnego zachowania” rozstrzygnięty
W marcu i kwietniu uczniowie szczegółowo analizowali treść Kodeksu Grzecznościowego naszej szkoły, następnie w wyniku wspólnego głosowania uczniów i wychowawcy danej klasy zostali wybrani ,,Mistrzowie kulturalnego zachowania”.
Oto zwycięzcy:
IVa: Zuzanna Wiśniewska,
Va: Dawid Piechocki,
Vb: Julia Gałach,
VIa: Igor Sobczak,
VIb: Klaudia Pabin.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
*************
Zielony Kapturek na Dzień Ziemi
Dnia 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 im. Bolesława Pobożnego w Kaliszu odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jest to dzień, który pomaga nam zastanowić się nad losem planety, na której żyjemy. Dzień Ziemi, to okazja do zdobycia wiedzy na tematy ekologiczne oraz do mądrej, ciekawej zabawy.
Apel uatrakcyjniła inscenizacja ,,Zielonego Kapturka” w wykonaniu uczniów klasy 1a pod kierunkiem Anny Dobosz-Sadomskiej.
Przygotowała ? p. Anna Dobosz-Sadomska
Zdjęcia ? p. Róża Krawczyk-Wendland
************
Bezpieczni na drodze
Dnia 10.04.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Do eliminacji szkolnych przystąpiło 12 uczniów. Po zapoznaniu z zasadami obowiązującymi podczas przebiegu eliminacji uczniowie otrzymali arkusze odpowiedzi i przystąpili do rozwiązywania testu wiedzy. Test składał się z pytań i odpowiedzi jednokrotnego wyboru, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym w tym prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Część praktyczna składała się z zadań sprawdzających umiejętność jazdy na rowerze i zachowanie się w sytuacjach drogowych. Po zakończeniu eliminacji komisja ogłosiła wyniki i wyłoniła czteroosobową drużynę, która będzie reprezentowała szkołę w eliminacjach powiatowych.
Skład drużyny:
– Ugorna Oliwia
-Karolina Stasiak
– Jopek Kacper
-Szpila Sambor
Organizatorzy: Renata Ossowska i Ryszard Jendrzyn
************
Światowy Dzień Zdrowia 2017
Depresja – porozmawiajmy o niej
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r. Od tamtej pory 7 kwietnia obchodzi się na całym świecie jako Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera inny, ważny dla zdrowia publicznego temat przewodni.
Światowy Dzień Zdrowia 2017 poświęcony jest depresji – drugiej najczęściej występującej przyczynie niepełnosprawności i utraty zdrowia oraz głównej przyczynie ponad 128 tys. samobójstw, do których corocznie dochodzi w Europejskim Regionie WHO.
Nasza szkoła corocznie przyłącza się do obchodów tego dnia. W tym roku w klasach IV-VI w ramach godzin wychowawczych odbyły się pogadanki na temat depresji, a dodatkowo uczniowie zostali zapoznani z prezentacją na ten temat.
Opracowano także sprawozdanie dla sekcji promocji zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.
Informacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int, Biura WHO w Polsce www.who.un.org.pl oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Czym jest depresja?
http://twarzedepresji.pl/o-depresji/
www.forumprzeciwdepresji.pl
Opracowała: p. M. Kamińska
************
MISTRZOSTWA KALISZA
W DRUŻYNOWYCH
BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
5 kwietnia w Parku Miejskim w Kaliszu odbyły się biegi przełajowe. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 24 osoby. Pogoda dopisała i chęci do walki również.
Udało nam się wywalczyć 1 medal złoty, 2 srebrne, 1 brązowy. Podkreślić należy, że były to biegi na długich dystansach, dlatego wszyscy startujący są wygranymi, ponieważ pokonali własne słabości i ukończyli bieg.
Serdecznie gratulujemy!
Przygotowała: p. Małgorzata Kamińska
**********
EkoKonkurs
16 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Eko Konkursu, który odbył się w Gimnazjum nr 2 w Kaliszu. Klasy 5 reprezentowali: Jakub Gorzkowski, Adrian Marucha i Piotr Kubiak wszyscy z uczniowie z kl. 5b, a kl. 6 Marcelina Osetek (6b), Filip Ochocki i Kacper Kramarz z kl. 6a.
Przygotowała – p. Ewa Jasińska
*******************
Konkurs na ?Mistrz kulturalnego zachowania?
W marcu wszyscy uczniowie naszej szkoły przypominają sobie treść Kodeksu Grzecznościowego szkoły. Na korytarzach zostały wywieszone plakaty, które przypominają nam jego zasady, a na lekcjach wychowawczych zostaną one szczegółowo omówione. Pod koniec miesiąca w klasach zostaną wyłonieni ,,Mistrzowie kulturalnego Zachowania”. Zostaną oni wybrani w wyniku wspólnego głosowania uczniów i wychowawcy danej klasy. Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu.
Opracowała: M. Kamińska
****************
Wiosenne porządki
Jestem sobie ogrodniczka,
mam nasionek pół koszyczka,
jedne gładkie, drugie w łatki,
a z tych nasion będą kwiatki. (?)
Mam konewkę z dużym uchem,
co podlewa grządki suche,
mam łopatkę oraz grabki,
bo ja dbam o moje kwiatki.
We wtorek – 14 marca dzieci z klas Ia i IIc sadziły kwiaty w donicach przed szkołą. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w prace ogrodnicze. Dowiedzieli się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyli się sadzić cebulki kwiatów. Mali ogrodnicy bardzo zaangażowali się w pielęgnacje roślin oraz obserwacje przyrodnicze. Teraz każdy uczeń rozumie potrzeby wykonywania określonych czynności ogrodniczych. A wszystko to dzięki hojności sklepu Kaufland i podarowanym szkole bonom, które tym razem wykorzystaliśmy na zakup cebulek i nasion do ukwiecenia donic przed naszą szkołą.
Przygotowała -p. Anna Dobosz – Sadomska
*****************
Bezpieczne ferie
Rozpoczęliśmy ferie zimowe! W ubiegłą środę (25.01) uczniowie klasy IIIc postanowili przypomnieć najmłodszym, jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe. Pani Zima sypnęła kolorowym śniegiem, a Pan Mróz zachęcał dzieci do wspólnych zabaw na śniegu. Mamy nadzieję, że za dwa tygodnie spotkamy się znów zdrowi i wypoczęci.
Przygotowała – p. Marta Purzyc
****************
Styczeń, luty miesiącem promocji orzechów
(STANDARD III)
W szkole odbyła się promocja orzechów. Jest to akcja cykliczna, ponieważ nigdy nie jest dość przypominania o ich wartościach odżywczych . Dzieci oraz pracownicy szkoły jedli orzechy otrzymane od sponsora. Uczniowie zbierali informacje o ich właściwościach odżywczych i wykonywali plakaty na ten temat, które następnie zostały wywieszone na korytarzach szkolnych. W czasie lekcji wychowania fizycznego prowadzonych przez p. Kamińską odbywały się przerwy śródlekcyjne, w czasie których uczniowie jedli zdrowe przekąski. Mamy nadzieje, że zdrowy nawyk ?chrupania? orzechów pozostanie wśród uczniów na stałe.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
*********
Bezpieczna przerwa
Samorząd szkolny pod kierunkiem Pani Aleksandry Golatowskiej w trakcie przerw obiadowych organizował zajęcia plastyczne. Zamiast hałasu na korytarzu szkolnym panowało artystyczne skupienie i królowały kolorowe kredki.
Przygotowała – p. Renata Ossowska
************
Lekcje wychowania fizycznego ?na śniegu?
(STANDARD III)
Jak co roku zimą jeśli sprzyja aura, lekcje wychowania fizycznego z p. M. Kamińską odbywają się na śniegu. Jest to świetny sposób na hartowanie organizmu.
W trakcie zajęć uczniowie rzucali się śnieżkami, pokonywali zimowe tory przeszkód, lepili bałwany, rywalizowali w ślizgu na lodzie. Wszyscy pamiętali o właściwym ubiorze i bezpieczeństwie podczas zajęć. Zabawy na śniegu i lodzie sprawiły uczniom wiele radości Jeżeli aura dopisze lekcje będą kontynuowane.
My się zimy nie boimy! Namawiamy wszystkich uczniów do aktywnego wypoczynku na śniegu.
Opracowała: M. Kamińska
*****************
Opowiadali bajki i baśnie
W bibliotece szkolnej odbył się kolejny konkurs mający na celu rozwój czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Chętne osoby z klas II-VI, ale także zainteresowane konkursem dzieci z klas I oraz oddziału przedszkolnego, recytowały baśnie i bajki wylosowane spośród wybranych przez nauczyciela bibliotekarza.
Jury brało pod uwagę kilka elementów wystąpienia m. in. znajomość treści utworu, dykcję, ale także zwracało uwagę na strój, rekwizyt, czy grę aktorską.
Oceniający i publiczność nie mieli wątpliwości, że dwa wystąpienia znacząco wyróżniały się na tle pozostałych, dlatego jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Jedna z laureatek ? Weronika Perońska z oddziału przedszkolnego przedstawiła piękną grę aktorską w mini przedstawieniu pt. ?Czerwony Kapturek?. Druga zwyciężczyni ? Antosia Stachera z kl. 2c dokładnie i starannie opowiedziała ?Legendę o Smoku Wawelskim?, a przy tym pamiętała o rekwizycie ? towarzyszył jej mały, pluszowy smok.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach. Liczymy na większy zaangażowanie ze strony uczniów klas starszych.
I miejsce Weronika Perońska kl. ,,0″
Antosia Stachera kl. 2c
II miejsce Zuzanna Twardowska kl. 1a
III miejsce Antek Jopek kl. 3a
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
*************
Mikołajkowe losowanie
Podobnie jak wróżby andrzejkowe, tak loteria mikołajkowa wpisała się już kalendarz corocznych zabaw szkolnych. W tym roku taką loterię Samorząd Uczniowski przeprowadził 7 grudnia. Cieszyła się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie przychodzili z kilkoma losami i wychodzili z torbami pełnymi maskotek, książek, puzzli i innych gadżetów. Jak widać na zdjęciach wszystkim dopisywał dobry humor i nikt i zapomniał o odpowiednim stroju, co wprowadziło w szkole miłą, świąteczną, atmosferę.
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
Zdjęcia – p. Łukasz Strzelczyk
***************
Szczęśliwe zwierzaki
?Kochamy zwierzaki? to tytuł listopadowej akcji przeprowadzonej w naszej szkole. Uczniowie zebrali wiele kilogramów suchej karmy, konserw z jedzeniem, zabawek i kocyków dla zwierząt z kaliskiego schroniska. Wykazali się dużą empatią i wrażliwością na los pozbawionych domów, opuszczonych, często z traumatycznymi przeżyciami psów czy kotów.
1 grudnia dary zostały przewiezione do czworonożnych odbiorców. Dyrekcja schroniska przekazała serdeczne podziękowania dla uczestników akcji, ale najbardziej ucieszyli się z podarunków mieszkańcy schroniska.
Organizatorki akcji – A. Dobosz-Stradomska i A. Jarmuszczak serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym uczniom.
Przygotowała – p. Anna Jarmuszczak
****************
(STANDARD II)
Sportowiec fair play
Fair Play – to czysta, uczciwa gra. Jest to gra prowadzona nie tylko w sposób zgodny z przepisami, ale także szlachetny i uczciwy. Narciarz Andrzej Bachleda po zwycięstwie w zawodach Pucharu Świata zrezygnował z laurów i powiedział sędziom, że nie zauważyli, że nie pokonał jednej z bramek, co kosztowało go dyskwalifikację. Nagrody Fair Play przyznawane są niemal we wszystkich ligach, federacjach, turniejach bez względu na dyscyplinę. Do najbardziej prestiżowych należy wyróżnienie przez Międzynarodowy Komitet ds. Fair Play im. Pierre’a de Coubertina – dotychczas otrzymała go dwójka Polaków: Ryszard Szurkowski i Dariusz Zawadzki.
Nasi uczniowie rywalizowali o to miano od września do października. Oto lista zwycięzców: Izabela Stasiak kl. IV a, Pływaczyk Julia kl. V a, Stasiak Karolina kl. V b, Jan Rosiewicz kl. VI a, Mistrzak Nadia kl. VI a, Nowicka Nicola kl. VI a. Gratulujemy!
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
******
Dobre wychowanie
Dobre wychowanie, to nie tylko temat tygodnia w świetlicy, to proces, w którym szkoła w różnych formach wspiera rodziców na co dzień. W świetlicy wychowankowie mają okazję wyróżnić się wzorowym zachowaniem w całorocznym konkursie ?Wzorowy Świetlik?.
W listopadzie br. wychowawcy świetlicy zorganizowali konkurs na wiersz lub rymowankę na temat dobrego wychowania. Wielu uczniów z klas 1-3 próbowało swoich sił w tej kategorii. Nagrodzonych zostało 7 prac:
I miejsce – Zoja Młynek (kl. 3d)
II miejsce – Lena Mlącka (kl. 2c)
III miejsce – Kacper Pazera (kl. 2a)
Wyróżnienia otrzymali:
– Oktavia Furmańczyk (kl. 2a)
– Martyna Grzesiak (kl.2a)
– Łukasz Wrzosek (kl.3d)
– Tomasz Wrzosek (kl.3d)
Zilustrowane rymowanki zostały zaprezentowane na wspólnym plakacie, a uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy!
Przygotowała – p. Alicja Kubiak
******************
Mistrzostwa miasta Kalisza na Ergometrze Wioślarskim
(STANDARD IV)
18 listopada 2016 r. piętnastu uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Kamińskiej wzięło udział w Mistrzostwach Miasta Kalisza na Ergonometrze Wioślarskim. Mistrzynią Kalisza rocznik 2005 dziewcząt została Emilia Krysztofowicz. Drużyna dziewcząt z rocznika 2005 w składzie: Oliwia Gózdek, Aleksandra Janicka, Julia Pływaczyk, Karolina Stasiak, Malwina Dziewanowska zajęła III miejsce.
Mistrzostwa poprzedził cykl lekcji na ergonometrach wioślarskich, w których wzięli udział chętni uczniowie.
Przygotowała – p. Małgorzata Kamińska
****************
Hej, szczoteczko!
(STANDARD III)
Pierwsza fluoryzacja za nami. Udało nam się podejrzeć jedną z klas podczas zabiegu. Dzieci grzecznie szczotkowały zęby. Mamy nadzieję, że regularne mycie zębów plus zabiegi fluoryzacji pozwolą zapobiec powstaniu próchnicy w jamie ustnej naszych uczniów.
AG
**************
X RAJD ,,OD SASA DO LASA”
(STANDARD III)
22 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie ,,od Sasa do Lasa” upamiętniając w ten sposób 310. rocznicę ,,BITWY NARODÓW”, która odbyła się pod Kaliszem w 1706 roku.
Wybraliśmy trasę B, do przemierzenia mieliśmy 9 kilometrów. Dotarliśmy na kampus PWSZ, tutaj znajduje się obelisk, który o tym wydarzeniu przypomina. W tym miejscu spotkaliśmy się z innymi drużynami oraz Strażą Miejską, pod eskortą której przemierzaliśmy kolejne etapy trasy rajdu.
Ulicą Poligonową doszliśmy do szwedzkiego kurhanu, dalej do szkoły w Kościelnej Wsi. Tu czekał na nas ciepły posiłek i zadania do wykonania.
-
KONKURS KRAJOZNAWCZY ,,Poznaj swój kraj”
-
REGIONALNY
-
HISTORYCZNY
Po konkursach przyszedł czas na zadania w terenie. Zwiedziliśmy kościół, Dworek Krzeczunowiczów, cmentarz, wypełniając karty pracy zdobytymi wiadomościami.
Po podsumowaniu punktów ze wszystkich zadań okazało się, że zdobyliśmy w klasyfikacji wszystkich drużyn 4 miejsce. Mieliśmy farta również w przygotowanej dla uczestników loterii, pięcioro zawodników z naszej drużyny otrzymało nagrody!!!
To się nazywa szczęście? do tego piękna pogoda, dobra zabawa i satysfakcja z pokonanych kilometrów.
Przygotowała – p. Katarzyna Lasek
*************
Siłownia na powietrzu
(STANDARD I IV)
W imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy oddane na naszą propozycję do Budżetu Obywatelskiego na 2017 r. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się uzbierać wystarczającą ilość głosów (160), aby nasz cel ,, Budowa siłowni zewnętrznej ” na świeżym powietrzy przy kompleksie boisk przy ul. Długosza 14 został zrealizowany, z czego bardzo się cieszymy. Wierzymy, że siłownia ta będzie przez długi czas służyła naszym uczniom oraz dzieciom z odwiedzającym nasz kompleks po godzinach pracy naszej szkoły.
***********
Fluoryzacja
(STANDARD I)
W trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w szkole prowadzone będą zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów.
Państwa dziecko w ramach programu profilaktycznego 6 razy w ciągu roku, co 6 tygodni uczestniczyć będzie w tzw. fluoryzacji zębów. Przy tej okazji każde dziecko będzie miało możliwość uczenia się prawidłowego sposobu szczotkowania i wyrobienia właściwych nawyków higienicznych.
Szkoła zapewnia rzetelną i fachową opiekę oraz nieodpłatne preparaty fluorkowe.
Pierwsze szczotkowanie odbędzie się 24.10.2016 r. Prosimy o dopilnowanie, aby w tym dniu dzieci przyszły do szkoły z własną szczoteczką, najlepiej nową, zakupioną specjalnie do tego celu, odpowiednio zapakowaną (pudełko, osłonka), podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
O kolejnych terminach zabiegów będą informowali wychowawcy klas.
************
Brzoskwinie
Jak co roku dzięki naszym sponsorom staramy się promować jedzenie warzyw i owoców. W dniach od 17 do 21 października w szkole królowały brzoskwinie. Cała społeczność szkolna jadła te zdrowe owoce.
W przerwach między ćwiczeniami na lekcji wychowania fizycznego uczniowie wykonywali soki brzoskwiniowe. Owocowy doping cieszył się dużym powodzeniem. Korytarze szkoły ozdobiły wykonane przez uczniów brzoskwinie oraz informacje zdrowotne na ich temat.
************
Zapraszamy na Święto Ziemniaka!
(STANDARD II)
30 września 2016 r. oficjalnie pożegnamy lato i przywitamy jesień. Z tej okazji zorganizowany zostanie festyn rodzinny, na którym upieczone zostaną ziemniaczki, a wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w przygotowanych przez organizatorów zabawach.
Na to święto ,,pyry” zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców w piątek w godz. 14.00-16.00.
**********
Próbna ewakuacja
(STANDARD IV)
W środę, 21 września 2016 r., odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Nad jej sprawnym przebiegiem czuwali funkcjonariusze Straży Miejskiej Kalisza.
Tego typu ćwiczenia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu każdego roku. Celem nadrzędnym jest przypomnienie procedur postępowania w czasie zagrożenia pożarem. Jednocześnie podniesienie sprawności i organizacji przebiegu akcji, żeby skrócić czas potrzebny do wyprowadzenia wszystkich uczniów i pracowników z budynku szkoły w chwili zaistnienia tego zagrożenia.
Zdaniem organizatorów próbnej ewakuacji cała akcja przebiegła sprawnie, bez żadnych zakłóceń, a wszyscy uczestnicy wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji. Uczniowie i nauczyciele, zachowując środki bezpieczeństwa, bardzo szybko stawili się na miejscu zbiórki, gdzie zdano pani dyrektor Małgorzacie Gałczyńskiej raport o stanie klas. W ćwiczeniach wzięło udział 273 uczniów.
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
*********
Sprzątanie świata
(STANDARD IV)
Akcja sprzątania świata jest akcją coroczną, nie ma jednak stałej daty. Najczęściej organizowana jest około trzeciego tygodnia września. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu uczestniczyli w takiej akcji 16 września 2016r. Dzieci z kl. I dbając o nasze środowisko, sadziły kwiatki w przyszkolnych gazonach. Natomiast uczniowie z klas II-VI wzięli udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły. Tego dnia odbywały się także pogadanki na tematy proekologiczne, segregacji odpadów itp.
************
Hasło WRZEŚNIA – ,,Kultura, na co dzień”
We wrześniu uczniowie zastanawiali się, jakie braki w kulturze zachowania w środowisku szkolnym przeszkadzają im i co chcieliby zmienić w tym zakresie. Następnie układali hasła promujące kulturalne zachowania, najlepsze z nich zostały wywieszone na korytarzach szkolnych. Oto efekty pracy uczniów:
************
Ważne skrzynki już działają
Klasy I-III rozpoczęły pracę nad poprawą kultury w naszej społeczności szkolnej. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami w świetlicy opracowali zasady odpowiedniego zachowania. Po zapoznaniu się z treścią uczniowie podpisali kontrakty .
W klasach trzecich zaczęły działać WAŻNE SKRZYNKI, w których gromadzone są uwagi, komentarze i pomysły uczniów dotyczące szkolnego życia. Co tydzień skrzynki są przeglądane, a wybrane pomysły będą realizowane.
**********
DZIAŁANIA REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
W roku szkolnym 2015/2016 w klasach I-III realizowany był konkurs na Ambasadora Kultury. Podsumowanie akcji nastąpiło na apelu kończącym rok szkolny. Zasłużeni uczniowie otrzymali odznaki Ambasadora Kultury.
*******************
Rodzinnie i zdrowo
(STANDARD III)
,,MAMO, TATO poćwicz ze mną!” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole festyn rodzinny promujący zdrowie.
Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu. Program festynu przygotowywany był w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i wszyscy zaangażowani byli do osiągnięcia wspólnego celu, jakim tego dnia była dobra zabawa.
Wśród atrakcji przewidzianych w programie festynu dominowały konkurencje sportowe. Uczniowie wraz z opiekunami rzucali woreczkami do celu, skakali w dal, skakali na skakance, wykonywali strzały na bramkę, a także jeździli na hulajnodze oraz rowerze. Mieli możliwość obejrzenia pokazu sztuki walki, przejażdżki na quadach oraz zaprezentowania swoich umiejętności w popisach wokalnych, tanecznych i gimnastycznych.
Do ciekawych punktów festynu należy zaliczyć także licytację prac naszych uczniów. Do naszej szkoły uczęszcza wielu utalentowanych uczniów. Na licytację wybrano prace z klas 1-3 oraz 4-6. Z pewnością miło jest zobaczyć swoją pracę oglądaną przez innych ludzi, a jeszcze milej kiedy jest kupowana.
Było też coś dla ciała. Atrakcją dla uczniów były kiełbaski z grilla oraz żur ugotowany przez panie kucharki. Nie zabrakło też wypieków mam naszych podopiecznych.
Na koniec rozdano nagrody, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że tego dnia wszyscy byli wygrani, bo byliśmy razem!
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
*********
Taneczne przerwy
(Standard IV)
Kontynuujemy taneczne przerwy, które nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Pod kierunkiem pani Małgorzaty Kamińskiej i pani Marty Sompolskiej można aktywnie i jednocześnie przyjemnie spędzić długą przerwę w rytmie muzyki. Jeśli dopisuje pogoda tańczymy na dziedzińcu szkolnym w promieniach wiosennego słońca, w przeciwnym razie na szkolnych korytarzach. Największym powodzeniem cieszą się rytmy Zumby. Relaks i pozytywne odreagowanie emocji pozwalają na dalsze skupienie się na nauce.
*********
Rajd profilaktyczny „Bieg urwisa”
(STANDARD III)
Ostatniego dnia maja uczniowie klasy 5b: Eryk Korko, Dawid Mruz-Żurawski i Marek Błażejczyk wzięli udział w rajdzie profilaktycznym ?Bieg Urwisa?. Celem rajdu było pokazanie ,,urwisom”, jak można spędzić miło i ciekawie czas wolny na świeżym powietrzu bez przemocy i ,,łobuzowania”. Uczniowie rywalizowali w wielu ciekawych konkurencjach między innymi przeprawa pontonem na czas. Nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce. Gratulacje chłopcy!!!
**********
Światowy Dzień bez Papierosa
(Standard III)
31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. Uczniowie wykonywali plakaty układali hasła, które ozdobiły korytarze szkolne. Wiele z nich było skierowanych do rodziców z prośbą, aby przestali palić. Na przerwach uczniowie śpiewali antynikotynowy rap, który spodobał się całej społeczności szkolnej. Oto fragment, który stał się przebojem:
Pali mama, pali tata,
zadymiona wiecznie chata!
I ty także biernie palisz,
chcesz, czy nie chcesz płuca smalisz!
Rzuć człowieku wiec palenie
daj swym płucom wyzwolenie.
******
Nowy Samorząd Uczniowski kl. I-III
(STANDARD II)
24 maja 2016 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego kl. 1-3. Przez cały maj uczniowie prowadzili kampanię wyborczą, prezentowali swoje wizerunki i pomysły na plakatach.
Kandydatami do SU byli tylko uczniowie z kl. 1-2, natomiast głosowali także uczniowie kl. 3. Wyniki głosowania prezentują się następująco:
– Lena Mlącka – 46 głosów
– Zoja Młynek – 43 głosy
– Adrian Gryczke – 34 głosy
– Antek Jopek – 32 głosy
Uczniowie z największą liczbą głosów będą pracowały w Samorządzie Uczniowskim kl. I-III w roku szkolnym 2016/2017.
******
Lekcja w lesie wraz z rodzicami
Uczniowie kl. 4b wraz z wychowawcą p. Ewą Jasińską oraz rodzicami uczestniczyli uczestniczyli w zajęciach plenerowych, które odbyły się w Leśnym Centrum Edukacyjnym ,,Las Winiarski”. Dzieci spotkały się z leśniczym – p. Tomaszem Czerniakiem. Miały okazję poznać budowę i funkcjonowanie ekosystemów leśnych.
Podczas pobytu w lesie był także czas na pieczenie kiełbasek i zabawy przygotowane przez mamę Kacpra Mistrzaka i Filipa Kaczmarczyka. Jak widać na zdjęciach, nie tylko dzieci bawiły się wyśmienicie.
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie tego wyjazdu.
przygotowała – p. Ewa Jasińska
******
Warsztaty dla rodziców
(STANDARD III)
Pedagog szkolny Izabela Jaśkiewicz serdecznie zaprasza na warsztaty wychowawcze dla rodziców ?Jak kochać i wymagać?, które odbędą się w dniach 23, 24 maja 2016r. w godzinach 15:30 – 17:30 w Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu. Zapisy na warsztaty przyjmuje pedagog.
Spotkania będą miały charakter warsztatowy. Warsztaty będą bezpłatne i zostaną przeprowadzone przez pedagoga szkolnego Izabelę Jaśkiewicz. Przewidywana tematyka warsztatów: style wychowania, postawy wychowawcze, umiejętne stawiania granic, konsekwencja w wychowaniu, skuteczne nagradzanie i karanie dziecka, uczucia dziecka, konstruktywna współpraca i współdziałanie z dzieckiem, aktywne słuchanie.
Zaprasza ? pedagog szkolny – p. Izabela Jaśkiewicz
******
VII Międzyszkolny Konkurs
?Szkół Promujących Zdrowie?
Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w Konkursie ,,Szkół Promujących Zdrowie” w Szkole Podstawowej nr 23 w Kaliszu. Konkurs międzyszkolny poprzedzony był eliminacjami szkolnymi w wyniku, których wyłoniono z najlepszych reprezentantów klas IV-VI. Nasza drużyna pod opieką p. M. Kamińskiej w składzie Zosia Bruś (kl. IVa), Filip Ochocki (kl. Va), Samuel Sipka (kl. VI) wywalczyła III miejsce. Uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania dotyczące szeroko pojętego zdrowia (bezpieczeństwo na drodze, higiena, zdrowy styl odżywiania, gimnastyka i sport, profilaktyka zdrowotna, ekologia). Wśród zadań, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych pojawiły się m.in. powiedzenia i przysłowia związane ze zdrowiem, budowa nowej – obowiązującej od stycznia 2016 r. – piramidy zdrowego stylu życia, informacje znajdujące się na etykietach opakowań spożywczych, stopnie odznak strażaka oraz znajomość nazw lekarzy specjalistów. Gratulujemy przede wszystkim zdobytej wiedzy na temat zdrowego stylu życia.
**************
Dzień Ziemi 2016
? co możemy zrobić dla naszej planety?
(STANDARD III)
Pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu, obchodzili tegoroczne Święto Ziemi.
W dniu 26.04.2016 roku odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Związku Komunalnego ,,Czyste Miasto czysta Gmina” pan Piotr Szyszkiewicz.
Przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia dla uczniów uczęszczających do pierwszych klas. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi, obejrzały film animowany pt. ,,Rady na odpady”, a następnie mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu segregacji odpadów z pomocą specjalnie przygotowanych plansz imitujących kosze. Celem spotkania było uświadomienie uczniom oraz ich opiekunom, jak bardzo istotny jest problem segregacji i zapobiegania powstawaniu odpadów, a jednocześnie mobilizacja uczniów do twórczego myślenia oraz kształtowania właściwej postawy i świadomości ekologicznej.
przygotowała – p. Anna Dobosz-Sadomska
**************
Uczniowie o ekologii
(STANDARD III)
Dnia 22 kwietnia podczas apelu dla klas I-III klasa 2 b przedstawiła program artystyczny poświęcony działaniom proekologicznym. Celem tego występu było przypomnienie o potrzebie ochrony naszej planety. Wskazane były sposoby do zastosowania na co dzień: szanowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz segregowania odpadów.
Podczas apelu zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczestników i laureatów wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego: ,,Kwiaty i zwierzęta polskich łąk”. Laureaci będą reprezentowali szkołę w konkursie międzyszkolnym. Wśród nich będą: Agnieszka Woźniak kl. 2b, Julia Kiełtyka kl. 2b, Paulina Michalak kl. 3b.
przygotowała – p. Renata Ossowska
**************
Kwiaty i zwierzęta polskich łąk
(STANDARD II)
22 kwietnia 2016 r. w dniu obchodów Święta Ziemi odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny ?Kwiaty i zwierzęta polskich łąk?. W konkursie wzięło udział 15 dzieci z 7 kaliskich szkół podstawowych.
Wszystkie prace były piękne, barwne i wiernie oddawały klimat polskiej łąki. Komisja wyłoniła trzech zwycięzców oraz przyznała jedno wyróżnienie.
I miejsce – Marianna Mała – Szkoła Podstawowa nr 14 w Kaliszu
II miejsce – Julia Kiełtyka – Szkoła Podstawowa nr 12 w Kaliszu
III miejsce – Paulina Sobola – Szkoła Podstawowa nr 16 w Kaliszu
Wyróżnienie – Iga Trawkowska – Szkoła Podstawowa nr 9 w Kaliszu
Laureatom serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, którymi sponsorami był Wydział Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz wydawnictwa: MAC, PUBLICAT i Zakamarki.
przygotowała – p. Aleksandra Golatowska
**************
Talentów nie brakowało
(STANDARD II)
W piątek (22 kwietnia 2016 r.) odbył się w naszej szkole Festiwal Talentów przygotowany przez panią Izabelę Jaśkiewicz i panią Katarzynę Pawlak. To szkolne show skierowane było do uczniów kl. 0-6, którzy chcieli zaprezentować przed społecznością szkolną swoje umiejętności, uzdolnienia czy zainteresowania.
Chętnych do występu było wielu, jednak nie wszyscy przeszli przez eliminacje. Podczas finału Festiwalu Talentów mogliśmy oglądać najlepszych z najlepszych. Wystąpiła przed nami grupa recytatorska, w skład której wchodziły dzieci z oddziału przedszkolnego, gimnastyczki, sportowiec, tancerki, wokalistki oraz dwie uczennice, które zaprezentowały swoje zdolności muzyczne ? jedna grając na gitarze, druga na skrzypcach.
Wszystkie występy bardzo się podobały, zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami, a przez organizatorów dyplomami i słodkimi upominkami.
Relację przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
**************
Nagrody i wyróżnienia w EkoKonkursie
(STANDARD III)
22 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.
W czasie uroczystości odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursach międzyszkolnych.
Uczennica kl. 6b Aleksandra Stasiak zajęła III miejsce w konkursie fotograficznym pt. ?Aktywność ruchowa w naturalnym środowisku?, a uczennica kl. 6a ? Martyna Wanat wyróżnienie za udział w części plastycznej VII edycji EkoKonkursu organizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Kaliszu. Reprezentacja naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w konkursie ekologicznym pod hasłem ,,Ekosport ” sposób na zdrowie. Wzięliśmy też udział w Rajdzie Ekologicznym ,,Pod drzewami”.
? przygotowała ? p. Ewa Jasińska
**************
Dzień indiański w bibliotece szkolnej
(STANDARD II)
Tym razem biblioteka szkolna zaprosiła uczniów naszej szkoły do zabawy w Indian. Uczniowie wyróżniali się tego dnia (14.04.) pięknymi pióropuszami, amuletami, a niektórzy nawet strojami indiańskimi.
W bibliotecznym tipi można było zapoznać się z ciekawostkami na temat życia Indian, ich ubioru, tego co jedli, jak się porozumiewali, skąd się brały ich imiona itd. Na chętnych czekały kolorowanki z postaciami Indian z pięknymi pióropuszami na głowach.
Przygotowała ? p. Agnieszka Giernalczyk
**************
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA POD HASŁEM ,,ZAPOBIEGAMY CUKRZYCY”
W dniach od 04-10 kwietnia 2016 w ramach Światowego Dnia Zdrowia przypominaliśmy w szkole wiedzę o tym, jak zapobiegać cukrzycy.
Na lekcjach przyrody i wychowania fizycznego odbyły się pogadanki, uczniowie oglądali film o zapobieganiu cukrzycy. Dzieci wykonały plakaty, opracowały przepisy kulinarne w oparciu o zdrową żywność, a najlepsze prace zostały wywieszone w holu szkoły.
Przypominamy, że w sklepiku szkolnym mamy ?cukier? w zdrowej postaci, czyli: banany, jabłka, gruszki.
red. M. Kamińska
*******
Demoralizacja i odpowiedzialność prawna nieletnich
W kwietniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas VI ?Demoralizacja i odpowiedzialność prawna nieletnich?. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji wraz z pedagogiem szkolnym. Uczniowie okazali duże zainteresowanie tematem, zadawali wiele pytań. Mamy nadzieje, że szkolenie pomoże uczniom w podejmowaniu mądrych decyzji życiowych i problemy, o których mówili funkcjonariusze ominą ich.
W tym samym miesiącu odbyło się szkolenie dla rodziców uczniów klas VI nt. demoralizacji i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji wraz z pedagogiem szkolnym. Rodzice okazali duże zainteresowanie tematem, zadawali wiele pytań. Mamy nadzieje, że szkolenie pomoże rodzicom ?w trudnej pracy?, jaką jest dobre wychowanie nastolatków.
*******
Propagujemy ciekawe formy
sportowych zajęć pozalekcyjnych
W dniu 08.04.2016 r. w szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły klas VI na ergonometrze wioślarskim. Był to już trzeci cykl zajęć w tym roku szkolnym na ergonometrze wioślarskim (w październiku lekcje wychowania fizycznego w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim, a w listopadzie uczniowie uczestniczyli w Mistrzostwach Miasta Kalisza na ergonometrze wioślarskim).
Zawody rozpoczęły się pokazem jazdy na ergonometrze w wykonaniu byłego zawodnika KTW, medalisty Mistrzostw Polski – Miłosza Adamskiego. Później uczniowie ćwiczyli, a następnie rywalizowali między sobą. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Dominika Leszczyńska, a wśród chłopców Seweryn Świderski.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim przypominamy, że zajęcia w KTW odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-16.30.
red. M. Kamińska
*************
Pierwszy Dzień Wiosny
(STANDARD IV)
21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu przez dwie godziny zamiast zajęć lekcyjnych zgodnych z planem nauczyciele przygotowali dla naszych uczniów szereg ciekawych warsztatów. Każdy uczeń mógł zapisać się na jedne z następujących zajęć: pieczenie ciasteczek z p. Ewą Jasińską i Agnieszką Sip, gry i zabawy językowe z p. Łukaszem Strzelczykiem, orgiami z p. Wandą Bartosik, tangramy z p. Ewą Kacprzak, koreczki z p. Małgorzatą Nowicką, nauka tańca ,,Belgijka” z p. Krystyną Witasiak, akrobatyka z p. Małgorzatą Kamińską, turniej memory z p. Dorotą Kasprzycką, kino filmowe z p. Urszulą Kaczmarkiewicz i Grażyną Krawczyńską czy zajęcia sportowe z p. Robertem Tomaszewskim. Wszystkim dopisywał dobry humor.
*********
IX Turniej Gier i Zabaw
17 marca 2016 reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Kamińskiej wzięła udział w IX Turnieju Gier i Zabaw w Zespole Szkół nr 7 w Kaliszu. Nasza drużyna składała się z 10 uczniów klas IV-VI.
Celem turnieju była popularyzacja gier i zabaw, jako formy aktywności ruchowej. Cała zabawa przebiegała zgodnie z zasadami ?fair play?. Zawodnicy rywalizowali skacząc na skakance, tocząc piłkę thera band, przeskakując płotki, czworakując, strzelając do bramek w unihokeja, przeciągając linę. Wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa i dużo humoru. Uczniowie poznali nowe formy aktywności ruchowej, które mogą wykorzystać w trakcie gier i zabaw poza szkołą.
**************
Kamizelki i odblaski dla dzieci
(STANDARD III)
W dniu 17 marca 2016 roku przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przekazali dzieciom z naszej szkoły kamizelki odblaskowe.
Kamizelki te zostaną wykorzystane w ramach akcji ,,Bezpieczna Szkoła” i przeznaczone dla dzieci podczas spacerów i wycieczek poza teren szkoły. Kamizelki ułatwią uświadomienie dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz używanie odblasków w celu poprawy ich bezpieczeństwa.
**************
Dzień Kobiet
(STANDARD IV)
8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. W związku z tym Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na ?Dziewczynę z klasą?. Kandydatka do tego tytułu powinna odznaczać się wysoką kulturą osobistą, być przykładem dla innych oraz zachowywać się wzorowo w szkole i poza nią. Do tytułu ,, Dziewczyny z klasą” pretendowały : Aleksandra Janicka z klasy 4a, Nadia Mistrzak z klasy 5a, Marcelina Osetek z klasy 5b i Paulina Bartczak z klasy 6a. Wszystkie dziewczynki spełniały wyżej wymienione kryteria a także wykonały plakaty, gdzie udowodniły dlaczego to właśnie one powinny otrzymać taki tytuł.
**********
Światowy Dzień Kota w naszej szkole
(STANDARD II)
Jak co roku w lutym obchodzimy święto naszych milusińskich kociaków. W tym roku biblioteka szkolna również o nich nie zapomniała i postanowiła przygotować obchody na ich cześć. Atrakcji było wiele.
Specjalnie naszym milusińskim poświęcona została wystawa przygotowana z tytułów zakupionych z programu ,,Książka moich marzeń”. Dodać należy, że także uczniowie przynieśli albumy o kotach ze swoich prywatnych kolekcji, czytane były fragmenty opisów egzotycznych kocich ras oraz bajki z ,,kocim” bohaterem.
Największą radość sprawiła frekwencja. Każdy uczeń, który chciał się z nami bawić przystępował do ?Klubu Kota? i otrzymywał stempel wstępu. Na każdej przerwie w bibliotece było tyle dzieci chętnych do wzięcia udziału w przygotowanych do nich zabawach ? slalom po śladach kota, malowanie, kolorowanie, że część wychodziła ze smutnymi kocimi mordkami i opuszczonymi ogonkami. Bo zaznaczyć tu trzeba, że dzieci tak kochają kociaki, że same się za nie poprzebierały! Oto foto:
Przygotowała – p. Agnieszka Giernalczyk
**********
Na pomoc zwierzętom
(STANDARD III)
We współpracy ze świetlicą szkolną zorganizowaliśmy zbiórkę suchej karmy i puszek dla zwierząt z kaliskiego schroniska. Uczniowie dość chętnie włączyli się do akcji okazując dobre serce bezdomnym zwierzętom.
*********
Loteria Świętego Mikołaja
(STANDARD IV)
W grudniu z okazji Mikołajek Samorząd Uczniowski zorganizował coroczną Loterię Mikołajkową dla klas 0-6. W tym celu pomocnicy Świętego Mikołaja mieli ręce pełne pracy. Podobnie jak w latach ubiegłych loteria cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów wszystkich klas.
*************
Dzień Misia
(STANDARD IV)
Świętowaliśmy także Dzień Misia. Z tej okazji wszyscy zwolennicy pluszowych misiów mogli przynieść do szkoły swoje ulubione zabawki, które towarzyszyły uczniom w trakcie zajęć.
Integrowali się w ramach projektu
W listopadzie i grudniu 2015 r. wybrani uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły brali udział w II edycji projektu profilaktycznego ,,Mam wybór ” wybieram dobrze- realizowanego przez Stowarzyszenie ,,Fajna Szkoła” finansowanego przez Prezydenta Miasta Kalisza. W ramach projektu uczniowie pod opieką pedagoga szkolnego, wraz z dziećmi z innych kaliskich podstawówek i młodzieżą z Gimnazjum nr 4, uczestniczyli w wielu ciekawych inicjatywach i przedsięwzięciach. W ramach projektu ,,Mam wybór ” wybieram dobrze? odbyło się 5 wspólnych spotkań kulturalno ? edukacyjnych: ognisko integracyjne, zabawy sportowe na ściance wspinaczkowej, spotkanie z muzykami Filharmonii Kaliskiej, zwiedzanie kompleksu Pałac Tłokinia połączone z posiłkiem w zabytkowych wnętrzach restauracji i pieczeniem pierników przez uczestników, a także udział w Festiwalu Talentów w CKiS. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczyli również w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych na terenie naszej szkoły. W warsztatach tych brali udział również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu. Pedagog szkolny udzielał również konsultacji indywidualnych rodzicom uczniów biorących udział w realizacji projektu. Uczestnicy projektu zwiedzili interesujące miejsca, poznali ciekawe sposoby spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim dobrze się bawili i integrowali. W ramach projektu zaplanowane jest jeszcze wyjście do kina na film lub bajkę wybraną przez dzieci.
Przygotowała: pedagog szkolny ? mgr Izabela Jaśkiewicz
************
Pani Zima i Pan Mróz
o bezpiecznych feriach zimowych
15 stycznia klasa 2d zorganizowała apel o tematyce zimowej. Uczniowie w zabawny sposób udzielili kilku rad dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych.
Pani Zima i Pan Mróz zachęcali dzieci do zabaw na śniegu i lodzie. Były wspólne śpiewy, a nawet rzucanie śnieżkami! Jesteśmy pewni, że wrócimy do szkoły zdrowi,wypoczęci i w dobrych nastrojach.
***********
Przepięknie zinterpretowana ?Cisza?
14 stycznia odbyła się w naszej szkole VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Polskich Kolęd i Pastorałek. Wzięli w niej udział soliści oraz duety ze szkół podstawowych z Kalisza i powiatu. Uczestnicy przeglądu zaprezentowali swoje talenty przed zaproszonymi gośćmi m. in. Przewodniczącym Rady Miejskiej Kalisza – p. Andrzejem Plichtą oraz p. Mariuszem Witczakiem – naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, których serdecznie przywitała pani dyrektor Małgorzata Gałczyńska. Organizatorki przedsięwzięcia – p. Krystyna Witasiak i p. Anna Jarmuszczak zadbały, by występujących oceniał sprawiedliwy i profesjonalny zespół ekspertów, dlatego zaproszono: p. prof. dr hab. Agnieszkę Sobczak (wykładowca na UAM WP-A w Kaliszu), p. dra Krzysztofa Niegowskiego (wykładowca na UAM WP-A w Kaliszu) oraz p. Krzysztofa Florczyka (student UAM WP-A w Kaliszu).
Pięknie zinterpretowane kolędy i pastorałki na nowo wprowadziły wszystkich słuchających w klimat minionych świąt. Poziom artystyczny niektórych uczestników był bardzo wysoki, ale nie było też występów słabych. Kto wygrał, kto został wyróżniony? Wszystko wyjaśniło się po ogłoszeniu werdyktu przez jury, które pierwszym miejscem nagrodziło Kacpra Wojcieszaka za piękną interpretację kolędy ?Cisza?.
I miejsce – Kacper Wojcieszak (SP Koźminek)
II miejsce – Aleksandra Nowicka, Nikola Wierzba (SP Nazaret)
III miejsce – Marika Bryła (SP Goliszew)
WYRÓŻNIENIA:
– Nadia Mistrzak, Nicole Nowicka (SP 12)
– Amelia Świderska (SP 12)
– Wiktor Balcerzak (SP 23)
– Maja Chojnacka (SP Nazaret)
– Maja Kasprzak, Nikola Tomczak (SP Koźminek)
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie oraz zapraszamy za rok!
Przygotowała: p. Agnieszka Giernalczyk
*********
Przedstawienie jasełkowe
22 grudnia 2015 r. mieliśmy okazję obejrzeć dwa przedstawienia jasełkowe. Jedna inscenizacja historii narodzin Jezusa Chrystusa przygotowana została dla młodszych odbiorców przez wychowanków świetlicy pod kierunkiem pani Katarzyny Pawlak. Uczniowie kl. IV-VI mieliśmy okazję wziąć udział w Jasełkach przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Urszuli Kaczmarkiewicz i Krystyny Witasiak. Panowała świąteczna atmosfera, która wszystkim się udzieliła, a uczniowie opuszczali salę z kolędą na ustach.
********
LEKCJA W-F W TERENIE
(STANDARD V)
Za oknem zimowa aura i wreszcie upragniony śnieg, który dzieci uwielbiają. Korzystając z okazji uczennice klasy VIb pod opieką p. Małgorzaty Kamińskiej spędziły lekcje wychowania fizycznego rzucając się śnieżkami, pokonując zimowy tor przeszkód i lepiąc bałwany. Uczennice pamiętały o właściwym ubiorze i bezpieczeństwie podczas zajęć. Zabawy na śniegu i lodzie sprawiły uczniom wiele radości. Zajęcia z wychowania fizycznego na świeżym powietrzu, w puchu śnieżnym to zdrowy ruch, hartowanie organizmu i wspaniała zabawa. Dziewczynki bardzo zadowolone i z dobrym samopoczuciem wróciły na pozostałe lekcje. Jeżeli aura dopisze lekcje będą kontynuowane.
My się zimy nie boimy! Namawiamy wszystkich uczniów do aktywnego wypoczynku na śniegu.
*********
Wolą musli od fast-foodów
(STANDARD III)
Systematycznie ulega zmianie oferta produktów dostępnych w szkolnym sklepiku. Coraz więcej zdrowych przekąsek zdobywa uznanie uczniów. W ofercie pojawiły się chipsy owocowe oraz świeże owoce. Asortyment produktów zbożowych wzbogacony został o chrupki kukurydziane, bezcukrowe batoniki musli, wafle ryżowe (również bez cukru). Nie wszystkie propozycje asortymentowe były od razu zaakceptowane przez uczniów. Tak było w przypadku chipsów owocowych, do których dzieci podchodziły z nieufnością. W końcu zaczęły je kupować. Największym zainteresowaniem cieszą się chrupki i ciasteczka zbożowe oraz batoniki musli. Zaznaczyć należy, że nasi uczniowie coraz częściej wybierają wodę mineralną zamiast napojów owocowych.
***********
Grudzień miesiącem promocji orzechów
(STANDARD III)
W grudniu odbyła się w szkole promocja orzechów. Dzieci oraz pracownicy szkoły jedli orzechy otrzymane od sponsora. Uczniowie zbierali informacje o ich właściwościach odżywczych i wykonywali plakaty na ten temat, które następnie zostały wywieszone na korytarzach szkolnych. W czasie lekcji wychowania fizycznego prowadzonych przez p. Kamińską odbywały się przerwy śródlekcyjne, w czasie których uczniowie jedli zdrowe przekąski – orzechy. Mamy nadzieje, że zdrowy nawyk ,,chrupania” orzechów pozostanie wśród uczniów na stałe.
*********
Ciekawe formy zdobywania wiedzy
(STANDARD IV)
Rozstrzygnięty został konkurs na zaprojektowanie przewodnika po Australii. I miejsce przyznano uczennicy kl. 6b – Patrycji Sowińskiej, II miejsce – Paulinie Bartczak z kl. 6a, a miejsce III – Aleksandrze Janickiej i Wiktorii Kasprzak z kl. 4a.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I UCZESTNIKOM KONKURSU!
************
Taneczna przerwa
(STANDARD V)
2 grudnia 2015r. odbyła się pierwsza w naszej szkole przerwa taneczna. Pani Małgorzacie Kamińskiej w prowadzeniu przerwy pomagały uczennice z klasy Va: Nadia Mistrzak, Oliwia Hoffman, Klaudia Bartczak. Przerwy będą prowadzone systematycznie, chętnych do ich prowadzenia zapraszamy do zgłaszania się do p. Małgorzaty. Taniec to nie tylko świetna zabawa, ale duża porcja zdrowia, energii oraz uśmiechu.
***********
Zabawa andrzejkowa
(STANDARD IV)
Jak co roku z okazji andrzejek w naszej szkole zorganizowano dla uczniów zabawę. Didżeje zadbali o odpowiedni dobór muzyki zarówno dla dzieci z klas młodszych, jak i dla uczniów z kl. IV-VI, którzy bawili się osobno. Urozmaiceniem zabawy były wróżby, których z okazji tego święta nie mogło oczywiście zabraknąć. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele, a do współpracy włączyli się rodzice i studentki z UAM w Kaliszu za co serdecznie dziękujemy.
***********
Życzliwość i kultura osobista nie tylko od święta!
Pod takim hasłem bibliotekarki szkolne zorganizowały tegoroczne obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Chcąc podkreślić ważną rolę życzliwości w codziennym życiu każdego człowieka, działania zmierzające do finałowego świętowania zostały podzielone na cały tydzień.
W tym czasie dzieci wykonały ozdoby, którymi udekorowano korytarze, tak by mijającym je osobom poprawić nastrój, a nawet wywołać uśmiech na ich twarzach. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się cytaty osób cenionych w świecie kultury nt. życzliwości i czynienia dobra drugiemu człowiekowi. Dzieci ze szkolnej świetlicy (pod kierunkiem pani Agnieszki Giernalczyk) przygotowały „drzewko życzliwości”, na którym wypisały swoje skojarzenia z życzliwością, a następnie ułożyły krótkie rymowanki np:
„Życzliwość popłaca, dobre uczynki wynagradza”.
„Miłe słowa wypowiadaj, koleżankom i kolegom pomagaj”.
„Dobroć to jest coś takiego, że nie możesz robić nic złego”.
Przez cały tydzień działała także „Poczta życzliwości”. Uczniowie mogli do wystawionej w bibliotece skrzynki wrzucać kartki z pozdrowieniami lub życzeniami dla kolegów/koleżanek, jak również pracowników szkoły. Najwięcej życzeń złożyli sobie uczniowie kl. 2b. To bardzo sympatyczny gest, gratulujemy.
Mamy nadzieję, że bycie życzliwym stanie się nie tylko zachowaniem modnym, ale przede wszystkim naturalnym.
red. AG
***************
Mistrzostwa Miasta Kalisza
na Ergonometrze Wioślarskim
Podsumowaniem udziału naszych uczniów w cyklu lekcji w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim był udział w Mistrzostwach Miasta Kalisza na Ergonometrze Wioślarskim. Zawody odbyły się 20 listopada. Drużyna chłopców rocznik 2002 w składzie: Samuel Sipka, Seweryn Świderski, Mateusz Kościelak zajęła II miejsce drużyna rocznik 2003 – Fabian Łuczak, Igor Sipka, Eryk Korko, Filip Ochocki również II miejsce, drużyna dziewcząt rocznik 2002 w składzie: Amelia Górecka, Sandra Matuszak, Dominika Leszczyńska, Julita Janusz także zajęła II miejsce. W konkurencji indywidualnej Seweryn Świderski zdobył srebrny medal, Maja Gałązka brązowy medal. Opiekę nad drużyną sprawowała p. M. Kamińska. Kilkoro uczniów „złapało bakcyla” i zamierza trenować wioślarstwo lub kajakarstwo. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim chętnym przypominamy, że zajęcia w KTW odbywają się w tygodniu od godz. 15, a w soboty od godz. 10.
red. M. Kamińska
**************
**************
Światowy Dzień Praw Dziecka
(STANDARD IV)
20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Praw Dziecka. O godz. 8.00 pani Dyrektor Małgorzata Gałczyńska przekazała klucze od szkoły uczniom: Aleksandrze Janickiej, która tego dnia pełniła funkcję Dyrektora szkoły, Kacprowi Kramarzowi – zastępcy ,nowej- pani Dyrektor oraz Igorowi Sobczakowi – wypełniającemu obowiązki Sekretarza szkoły.
Ponadto mieliśmy możliwość spotkania się z Dyrektor Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kaliszu panią Bożeną Juszczak. Obejrzeliśmy także występ na temat praw dzieci przygotowany przez wychowanków świetlicy pod opieką pani Anny Dobosz-Sadomskiej.
Podczas uroczystości pani Dyrektor nadała tytuł Rzecznika Praw Dziecka uczennicy Julii Staszak oraz pani pedagog Izabeli Jaśkiewicz.
Uczniowie prowadzili pod czujnym okiem nauczycieli zajęcia lekcyjne dla swoich kolegów, a wcześniej przygotowali plakaty, które zostały zaprezentowane w formie dekoracji podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Praw Dziecka.
***************
Skąd się biorą chmury?
(STANDARD IV)
Taki temat miała lekcja otwarta przygotowana 5.11.2015 r. przez Annę Jarmuszczak, wychowawczynię kl. II d. Bogate w doświadczenia i różnorodne formy pracy zajęcia obserwowały panie dyrektor, nauczyciele oraz grupa studentów.
Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali doświadczeń dot. parowania wody, uważnie słuchali przekazywanych wiadomości, by następnie rozwiązać przygotowane przez nauczycielkę zadania.
Podczas zajęć uczniowie kl. II d dowiedzieli się, jak powstają chmury, jakie rodzaje chmur rozróżniamy, ale także utworzyli rodzinę wyrazów do słowa chmura i utrwalili działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
***************
Bezpieczna szkoła bezpieczny uczeń
(STANDARD III)
We wrześniu i październiku odbył się cykl spotkań naszych uczniów z funkcjonariuszami straży miejskiej:
– 15.09.2015 odbyło się spotkanie uczniów ze świetlicy i klas, ?0? którego tematem było bezpieczeństwo w drodze do szkoły.
– 30.10.2015 przeprowadzone było spotkanie kl. III a i b pod hasłem – Chcę być bezpieczny.
– 30.10.2015 spotkanie kl. IVa , IVb, Va na temat cyberprzemocy, Internetu i gier komputerowych.
Jest to jedno z cyklu działań w ramach całorocznego ogólnopolskiego konkursu ?Bezpieczna szkoła bezpieczny uczeń?, w którym nasza szkoła w tym roku bierze aktywny udział.
– 18.11.2015 odbyło się szkolenie dla rodziców w zakresie cyberprzemocy na którym rodzice dowiedzieli się jak zapobiegać lub działać, gdy dzieci spotka ten sposób przemocy internetowej.
red. M. Kamińska
***************
Propagujemy ciekawe formy sportowych zajęć pozalekcyjnych
(STANDARD IV)
W piątek 30 października chętni uczniowie klas V-VI wzięli udział wraz z p. M. Kamińską w zajęciach sportowych w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim. Uczniowie ćwiczyli na ergonometrach wioślarskich. Ćwiczenia te wymagają dużej siły i wytrzymałości, ale i tak sprawiły dużo przyjemności uczestnikom tych zajęć, o czym świadczą zdjęcia. Jest to cykl spotkań, podczas których nasi uczniowie przygotowują się do Mistrzostw Miasta Kalisza na Ergonometrze Wioślarskim. Przypominamy, że w zeszłym roku mieliśmy srebrnych i brązowych medalistów. Drużyna chłopców z rocznika 2003 w składzie: Kacper Dziewanowski, Seweryn Świderski, Adrian Majda, Mateusz Kościelak zajęła II miejsce, drużyna dziewcząt – rocznik 2003, w składzie: Amelia Górecka, Weronika Rataj, Weronika Pestka, Julia Jabłońska, również zajęła II miejsce. W konkurencji indywidualnej Seweryn Świderski zdobył brązowy medal, Amelia Górecka także brązowy.
Życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów.
Wszystkich chętnych do uprawiania wioślarstwa lub kajakarstwa zapraszamy na popołudniowe zajęcia w KTW. Codziennie o godzinie 15.00 czekają na was trenerzy.
*******
Rodzice na Kiermaszu Edukacyjnym
(STANDARD I, IV)
Kiermasz Edukacji już za nami. 28 października uczniowie i rodzice mogli przyjrzeć się bliżej ofercie zajęć poza lekcyjnych realizowanych w naszej szkole. W trakcie kiermaszu odbyły się: zajęcia gimnastyki akrobatycznej, koła teatralnego i plastycznego, koło Małego Europejczyka, zajęcia artystyczno-literackie, gry i zabawy matematyczne, gry i zabawy słowem, zajęcia chóru szkolnego, zajęcia koła muzyczno-instrumentalnego oraz zajęcia koła języka angielskiego. Kiermasz cieszył się zainteresowanie zwłaszcza dzieci z klas I-III, które zapisały się na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.
********
Tydzień Bibliotek
(STANDARD IV)
W dniach 26-30 października nasza biblioteka poprzez różnorodne akcje i konkursy świętuje Tydzień Bibliotek.
Miłośnicy książek, chętni podzielenia się wiedzą, startują w konkursach indywidualnych np. Konkursie Pięknego Czytania czy Omnibusiku.
Mniej odważni połączyli siły i wspólnie stworzyli najpiękniejsze bajkowe drzwi do swojej sali lekcyjnej. Zadanie polegało na przyozdobieniu drzwi plakatem/obrazem przedstawiającym motyw z ulubionej bajki, lektury lub postać książkową.
Na zakończenie obchodów święta biblioteki razem z uczniami zbudujemy tort, który następnie zostanie pięknie ozdobiony.
*********
Konkurs prac z tworzywa przyrodniczego
(STANDARD IV)
W październiku odbył się konkurs dla kl. 1-3. Każda klasa przygotowała piękną pracę plastyczną z wykorzystaniem naturalnych jesiennych okazów przyrodniczych.
Celem konkursu było pobudzanie kreatywności i pomysłowości uczniów.
Wszystkie prace zostały wyróżnione i wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
**********
PROMUJEMY ZDROWE ODŻYWIANIE ?
?PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM ŚLIWKI?
(STANDARD III)
Październik 2015 upłynął w naszej szkole pod znakiem śliwki. Uczniowie zbierali wiadomości na temat właściwości odżywczych śliwek. Następnie wywieszali je na korytarzu szkolnym.
Uczniowie i pracownicy szkoły kosztowali na przerwach te słodkie dary jesieni. Na lekcjach wychowania fizycznego, w przerwie między rozgrywkami sportowymi, uczniowie pili wykonany przez siebie sok śliwkowy. Akcję przeprowadziła p. M. Kamińska.
********
?Ratujemy i uczymy ratować?
(STANDARD V)
16 października 2015 r. włączyliśmy się, jak w poprzednich latach, w ogólnopolską akcję bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przez pół godziny od 12 do 12.30 dwudziestu jeden uczniów naszej szkoły bez przerwy prowadziło akcję resuscytacyjną pod nadzorem p. D. Kasprzyckiej, p. M. Nowickiej i p. M. Kamińskiej. Akcja została poprzedzona cyklem lekcji z podstaw czynności ratujących życie.
Uczniowie naszej szkoły poprzez cykliczny udział w tej akcji oswajają się z podstawowymi czynnościami ratującymi życie, kształtują właściwe nawyki ? pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
?RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ?
(STANDARD V)
W październiku pani Małgorzata Kamińska przeprowadziła lekcje nauki pierwszej pomocy w klasach IV. Uczniowie uczyli się min. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ułożenia w pozycji bezpiecznej. Tą nie łatwą sztukę uczniowie ćwiczyli na manekinach. Każdy uczeń wykonał 30 uciśnięć i 2 wdechy. Okazało się, że jest to wyczerpujące, ale uczniowie są świadomi, że warto jest się potrudzić, aby w trudnej sytuacji umieć udzielić pomocy. W tym roku odbędą się jeszcze lekcje w klasach piątych i szóstych.
*********
Dżentelmen Roku
(STANDARD IV)
W październiku Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na Dżentelmena Roku. Jest to konkurs przeznaczony dla chłopców z klas 4-6, którzy zdaniem dziewczynek zasługują na ten tytuł. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kościelak z klasy 6b. Gratulujemy!
************
Przygotowani do ewentualnej ewakuacji
(STANDARD V)
W czwartek, 15 października, w kapryśny, jesienny dzień 2015 r., uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu wyrwały z ławek trzy krótkie dzwonki alarmujące o zagrożeniu. W szkole jednak nie zapanował chaos. Uczniowie oraz wszyscy pracownicy szkoły słuchali poleceń kierującego akcją, co pozwoliło na sprawny przebieg ewakuacji.
Choć akcja była tylko udaną próbą to nad jej przebiegiem i bezpieczeństwem czuwała policja i straż pożarna.
**********
Sukces Filipa
(STANDARD III)
4 października w Kaliszu odbył się 35. Międzynarodowy Bieg Uliczny Ptolemeusza. Bieg podzielony był na kategorie wiekowe. Najmłodsi uczestnicy wyścigu startowali w tzw. mini biegu i właśnie w tej kategorii II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Filip Lipke (kl. 2b).
Serdecznie gratulujemy!
***********
Bon, Ton- czyli Savoir Vivre w szkole i nie tylko
(STANDARD IV)
Samorząd Uczniowski rozpoczął serię przedstawień z udziałem klasy 6a. Są to perypetie bliźniaków Buby i Kuby, którzy w przystępny sposób zapoznają dzieci z zasadami dobrego zachowania w różnych sytuacjach. Po każdym przedstawieniu uczniowie napiszą krótki test wiedzy o dobrym zachowaniu. Klasa, która uzyska najwyższy wynik zdobędzie nagrodę na koniec roku szkolnego.
********
?Wolność bez nałogów?
(STANDARD III)
Pedagog szkolny zaprasza wszystkich chętnych uczniów klas 1-6 do udziału w konkursie plastycznym ?Wolność bez nałogów?, organizowanym przez MDK w Kaliszu.
Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną.
Prace należy dostarczyć do 2 listopada 2015r.
Bliższe informacje można uzyskać u pedagoga szkolnego oraz na stronie internetowej www.mdk.kalisz.pl.
*******
?ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU?
W październiku 2015 odbyło się wzorem lat poprzednich ?Święto pieczonego ziemniaka?.
Warzywo to jest bardzo zdrowe o ile nie jest smażone na tłuszczu jak np. frytki. Nasi uczniowie, co roku poznają lub przypominają sobie jego wartości odżywcze i przepisy kulinarne na zdrowe jego wykorzystanie w posiłkach.
Przy ognisku na świeżym powietrzu spotkali się rodzice, nauczyciele i uczniowie. Po konkursach i zawodach pieczone ziemniaki smakowały znakomicie. Mamy nadzieje, że ten ciekawy sposób spędzania czasu wolnego z dziećmi będzie wzorem dla rodziców i ich opiekunów.
**********
Wkręceni na dobr(o)e
(STANDARD IV)
Od października 2015r. wszyscy uczniowie we współpracy z Samorządem Uczniowskim biorą udział w akcji zbierania nakrętek pod hasłem ?Daj się wkręcić?. Dzięki tej inicjatywie realizujemy dwa podstawowe cele: przyczyniamy się do ochrony przyrody poprzez wyrabianie wśród uczniów i ich rodzin nawyku segregacji śmieci oraz pomagamy w zdobyciu wózka inwalidzkiego niepełnosprawnej dziewczynce.
***********
Przypomnieli zasady bezpieczeństwa
(STANDARD V)
29 września 2015r. uczniowie klasy 2c zaprosili swoich kolegów i koleżanki z klas I-III na krótkie przedstawienie ?Bądź bezpieczny na drodze?. Podczas apelu dzieci przypomniały swoim rówieśnikom jak należy poprawnie zachowywać się będąc uczestnikiem ruchu drogowego.
Na zakończenie Samorząd Uczniowski zapewnił wszystkie dzieci, że rok szkolny 2015/2016 będzie pełen niespodzianek.
********
ZGODNIE Z HASŁEM ?RUCH TO ZDROWIE?
(STANDARD III)
W dniu 27.09.2015r. wzięliśmy udział w IX Biegu Kościuszki. Celem biegu była popularyzacja zdrowego stylu życia, popularyzacja aktywności ruchowej.
Uczniowie kl. I-III biegli na odcinku 300 m a kl. IV-VI na dystansie 1000m. Gratulujemy wszystkim, którzy w niedzielny poranek nie zostali w łóżkach tylko biegali. Oto lista najszybszych reprezentantów naszej szkoły.
Klasy I-III dziewczęta ok. 300m
NIKOLA OCHOCKA ? IV m
WERONIKA MATUSZAK ? V m
ZUZANNA MATUSZAK ? XII m
Klasy I-III chłopcy ok. 300 m
KACPER ZBOŻNIK ? V m
Klasy IV-VI dziewczęta ok. 1000 m
NATALIA WESZKA ? IV m
Klasy IV-VI chłopcy ok. 1000 m
KACPER BIAŁAS ? VII m
********
DZIAŁANIA REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
Zdrowa bitwa śniegowa
W ramach programu ?Szkoła promująca zdrowie? styczniu i lutym odbyła się akcja ?Zdrowe i bezpieczne zabawy zimowe?. W czasie lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas IV-VI razem z p. Małgorzatą Kamińską uczyli się bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Mimo małych opadów śniegu udało zorganizować się:
? konkursy w lepieniu bałwanów,
? bezpieczne bitwy na śnieżki,
? rzuty śnieżkami do celu.
Było przy tym wiele radości i śmiechu, co dokumentują zdjęcia.
******
Styczeń 2015
miesiącem zdrowego soku jabłkowego
W styczniu na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie w przerwach między rozgrywkami sportowymi popijali własnoręcznie zrobiony sok jabłkowy. Szkołę ozdobiły: wiersze, powiedzenia, przysłowia wyszukane przez dzieci na temat właściwości zdrowotnych jabłek.
******
BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH MŁODSZYCH
22 stycznia 2015r. w pięknie udekorowanej balonami sali gimnastycznej naszej szkoły uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych bawili się na balu karnawałowym.
Wszystkie dzieci, przebrane w postaci bajkowe, sportowców, kowbojów i innych, przywitała pani wicedyrektor Jadwiga Haraś.
Uczestnikom zabawy przygrywał do tańca zespół muzyczny, który organizował także liczne konkursy dla dzieci. Podczas balu wybrano króla i królową imprezy, których zdjęcia zamieszczamy poniżej.
Dzieci bawiły się tak dobrze, że z niechęcią opuszczały miejsce potańcówki, kiedy ta dobiegła końca. Cieszymy się, że bal podobał się jego uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy ich na zabawę? za rok!
********
WYCIECZKA KLAS III DO LASU
15 października 2014r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Bogną Foluszną i p. Ewą Pisulą udali się do lasu winiarskiego. Po przeprowadzeniu w szkole cyklu zajęć dotyczących lasu i zagadnień z nim związanych uczniowie postanowili sprawdzić swoje wiadomości
i umiejętności w terenie. Uczniowie w czasie zajęć praktycznych w lesie rozpoznawali i nazywali gatunki drzew i krzewów oraz roślin zielnych. Prowadzili obserwację warstw lasu, zapoznawali się z informacjami zamieszczonymi na tablicach znajdujących się na ścieżce przyrodniczej a dotyczących mieszkańców lasu. Uczniowie mieli również okazję do przeprowadzenia działań praktycznych. Na specjalnie przygotowanych kartach pracy sporządzali notatki i zapisywali wyniki obserwacji wybranych przez siebie drzew. Tak przeprowadzone zajęcia bardzo spodobały się uczniom.
**********
LISTOPAD MIESIĄCEM ŚLIWKI
W tym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych kontynuujemy akcję ?Warzywa i owoce to samo zdrowie?. Systematycznie będziemy przypominać całej społeczności szkolnej o potrzebie codziennego spożywania warzyw i owoców. Listopad 2014 upłynął w szkole pod znakiem śliwki. Uczniowie poznawali właściwości zdrowotne tych owoców, układali wierszyki, wykonywali plakaty, wyszukiwali przysłowia, oraz zajadali się nimi. Prace uczniów ozdobiły hol szkoły.
Jedzcie śliwki!
Prawdopodobnie najlepsze witaminy jesieni!
W śliwkach znajdziecie witaminę A,E, witaminy z grupy B, a także potas, żelazo,
magnez, wapń i fosfor?
Śliwki ? słodki skarb jesieni
Śliwki to jedne z najpopularniejszych
polskich owoców. Właśnie trwa ich sezon,
warto je jeść, bo są bardzo zdrowe.
*******
CIEKAWA LEKCJA W 2B
25 listopada 2014 klasa 2b uczestniczyła w zajęciach z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. Lekcja dotyczyła tematu zdrowego odżywiania. Wykorzystując prezentację multimedialną, dzieci zapoznały się z piętrową budową PIRAMIDY ZDROWIA.
O tym, że za pomocą cytryny da się wytworzyć prąd elektryczny, uczniowie przekonali się, obserwując doświadczenie Cytryna wytwarza? prąd, w którym do powstałego z czterech cytryn obwodu podłączony został woltomierz.
********
NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
Od 7 do 16 października 2014r. uczniowie klas 1 ? 3 odwiedzili interaktywne centrum nauki ?Focus pobudza neurony ? Było sobie życie? w Galerii Kalisz przy ul. Poznańskiej 121-131 w Kaliszu.
Pierwszym punktem lekcji był pokaz ponadczasowego serialu ?Było sobie życie?. To zabawna i pouczająca opowieść o tym jak funkcjonuje ludzki organizm, czyli wędrówka w głąb ludzkiego ciała.
Potem uczniowie zostali zaproszeni do parku edukacyjno ? rozrywkowego, w którym były prezentowane duże, interaktywne modele części ludzkiego ciała: mózg, serce, tułów z wewnętrznymi organami, układ krwionośny itp. Za pomocą mniejszych w pełni rozbieralnych fantomów animatorzy w ciekawy i przystępny dla każdego przedstawili budowę i działanie ludzkich narządów.
Następną atrakcją był model szkieletu ludzkiego w naturalnych rozmiarach. Uczniowie dowiedzieli się ile kości ma człowiek i jak są one zbudowane oraz co sprawia, że możemy chodzić i zginać palce.
Kolejnym etapem zdobywania wiedzy było odwiedzenie laboratorium. Za pomocą mikroskopów optycznych dzieci mogły samodzielnie obserwować preparaty ludzkich tkanek.
Ostatnim etapem były warsztaty pierwszej pomocy ? instruktor na manekinie przeprowadził ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Uczniowie mieli okazję do utrwalenia wiedzy jak dbać o bezpieczeństwo, jak skutecznie wezwać pomoc, jak postąpić z człowiekiem, który nie oddycha.
********
BĄDŹ OSTROŻNY NA DRODZE?
26 września 2014r dla uczniów klas 0-3 w naszej szkole odbył się apel pod hasłem: ?Bądź ostrożny na drodze?, którego celem było propagowanie zasad i przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klasy 3C pod kierunkiem p. Elżbiety Pasik pięknie zaśpiewali piosenkę, przedstawili małą scenkę o ruchu drogowym i recytowali wiersze. Ubrani w odblaskowe kamizelki i inne elementy zachęcali do ich noszenia, aby być widocznym dla kierowców. Młodzi artyści w bardzo przystępny sposób przekazali uczniom klas młodszych wiele ważnych informacji i przestróg dotyczących poruszania się po drogach pieszo, rowerem i samochodem.
Podczas apelu przedstawiono także nowy skład Samorządu Uczniowskiego dla klas 0-3.
***************
DZIAŁANIA REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
Smaczna i zdrowa rywalizacja międzyklasowa
29 maja 2014 r tj. czwartek odbył się Dzień Sportu połączony z Tygodniem Europejczyka. Uczniowie klas 1-3 brali aktywny udział w zmaganiach sportowych, a konkretnie w zabawach i grach ruchowych charakterystycznych dla poszczególnych krajów z Unii Europejskiej: Portugalia ?Połowy ryb?, Holandia ?Sadzenie tulipanów?, Dania ?Przenoszenie klocków i budowanie wieży?, Włochy ? Rejs gondolą?, Niemcy ?Wyścig taczek?, Hiszpania ?Przeciąganie liny?, Irlandia ?Stonoga?, Czechy ?Kret-czołganie w tunelu?. Po ćwiczeniach wszystkie dzieci w swoich klasach pod kierunkiem wychowawców robiły owocowe przysmaki: szaszłyki , sałatki, koktajle, soki, które wspólnie degustowały po ciężkich fizycznych wysiłkach.
**********
Satysfakcja z nauki i zabawa
(STANDARD IV)
27.05.2014 r tj. wtorek dzieci z klasy 2C i 02 z wychowawczyniami p. Elżbietą Pasik i p. Ewą Szymczak odbyły wycieczkę do ogrodu zoologicznego Zoo Safari w Borysewie. To wyjątkowe miejsce w centralnej Polsce, gdzie dzieci podziwiały najgroźniejsze drapieżniki z całego świata. Zwiedzając pieszo pod okiem przewodnika uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i najważniejszych informacji nt zwierząt tam będących. W Mini Zoo dzieci mogły w sposób naturalny, poprzez bliskość mieć możliwość zabawy z łagodnymi zwierzątkami np. kózkami, owieczkami, alpakami, osiołkami i królikami. Ponadto mogły przejechać się na kucykach oraz karmić zwierzątka. Kolejną atrakcją szczególnie upodobaną przez najmłodszych była Figlarnia znajdująca się w Kompleksie Namiotów Sferycznych. Dzieci mogły skakać na trampolinie, zmierzyć się z kosmicznym torem przeszkód czy dmuchaną dziewięciometrową zjeżdżalnią, a także zanurkować w basenie z piłeczkami, przejść przez dmuchaną gąsienicę. W Zoo Safari dzieci skorzystały także z zajęć edukacyjnych, gdzie największe wrażenie wywołały jednak żywe zwierzęta towarzyszące na zajęciach. Oto kilka zdjęć ze wspólnych i niezapomnianych wrażeń z tego pobytu:
**************
SUPER WIEWIÓRKA
(STANDARD III)
Klasa 2a w bieżącym roku szkolnym realizowała program ?Super Wiewiórka? w ramach ?Klubu Wiewiórka PCK?. Uczniowie od października 2013r. do maja 2014r. uczestniczyli w zajęciach dotyczących higieny jamy ustnej. Poznali budowę i funkcje zęba, dowiedzieli się o jeść, żeby mieć zdrowe zęby a także, dlaczego nie należy bać się dentysty i jak ważne jest dbanie o zęby. W trakcie realizacji programu uczniowie pracowali z książkami, które otrzymaliśmy od PCK. Każdy dzień, w którym realizowaliśmy założenia programu, był w naszej klasie Dniem Zdrowego Odżywiania, czyli w tym dniu uczniowie nie spożywali słodyczy a zajęcia kończyliśmy wspólnym myciem zębów. Poprzez uczestnictwo w programie uczniowie klasy 2a opanowali wzorowo zagadnienia związane z profilaktyką zdrowych zębów a zdobyte w szkole wiadomości i umiejętności przekazali swoim bliskim.
**************
KWIECIEŃ MIESIĄCEM PROMOCJI NATURALNYCH SOKÓW
(STANDARD III)
W kwietniu prowadziliśmy akcję ?Nie ma jak domowy soczek?.
W ciągu dwóch dni uczniowie pod opieką, p. Kamińskiej przetworzyli na sok 75 kg jabłek. Dzieci nauczyły się otrzymywać sok z owoców, który okazał się smaczniejszy od kolorowych napojów. Było przy tym dużo pracy i jednocześnie zabawy, a po sok ustawiały się kolejki, o czym świadczą zdjęcia. Po akcji zakończonej sukcesem wielu uczniów postanowiło namówić rodziców na kupno sokowirówek.
********
Poznali nieznane dotąd oblicze swojego miasta
Uczniowie naszej szkoły od kilku lat uczestniczą w innowacyjnym projekcie GWIEŹDZISTYM SZLAKIEM KALISKICH LEGEND. W ramach projektu dzieci poznają swoje rodzinne miasto w różnorodny sposób, biorąc udział w konkursach, quizach czy rajdach.
19 marca 2014 r. wszyscy uczniowie klas 1-6 wzięli udział w bardzo ciekawej wycieczce. Dzieci były podzielone na dwie grupy. Najpierw do ratusza wyruszyli uczniowie klas 4-6, a następnie ? klas 1-3. Uczestnicy wycieczki byli oprowadzani przez profesjonalnych przewodników z kaliskiego oddziału PTTK. Na początku obejrzeliśmy ratusz i weszliśmy na wieżę, skąd podziwialiśmy panoramę grodu nad Prosną.
Następnie mieliśmy wizytę u Prezydenta Miasta Kalisza w najpiękniejszej auli naszego ratusza ? Sali Recepcyjnej. Dzieci wysłuchały ciekawego opisu trudnej pracy naszego włodarza, a potem zadawały bardzo liczne pytania. Pan Prezydent Janusz Pęcherz był niezmiernie zadowolony z tak aktywnego udziału dzieci w tym spotkaniu.
Na koniec przeszliśmy do kościoła oo. franciszkanów przy ul. Kazimierzowskiej, gdzie o. Andrzej i przewodnik oprowadzili nas po najstarszej części kościoła, prezbiterium i fragmencie podziemi.
Wycieczka przyniosła dzieciom nie tylko wiele radości, ale przede wszystkim ukazała im historię naszego miasta, jego inne oblicze.
*********
Ogórki kiszone zdominowały kubki smakowe
(STANDARD III)
Marzec 2014 był to kolejny miesiąc, który upłynął w naszej szkole pod znakiem dobrego odżywiania. Tym razem warzywem ?wiodącym? był kiszony ogórek. Uczniowie poznawali właściwości zdrowotne tego warzywa oraz zajadali się nim.
Tradycyjnie w każdy piątek chętni uczniowie samodzielnie przygotowywali poczęstunek a następnie częstowali kolegów, pracowników szkoły, rodziców. Wszyscy chętnie zajadali się kiszonymi ogórkami. Szkołę ozdobiły: wiersze, powiedzenia, przysłowia, plakaty wyszukane , zrobione przez dzieci na temat właściwości zdrowotnych tych warzyw.
Mamy nadzieję, że kiszone ogórki będą zdrową przekąską dla naszych uczniów na stałe a może zastąpią chipsy?
***************
Styczeń miesiącem marchewki
(STANDARD III)
Styczeń 2014 upłynął w naszej szkole pod znakiem marchewki. Uczniowie poznawali właściwości zdrowotne tych warzyw oraz zajadali się nimi.
W każdy piątek stycznia chętni uczniowie samodzielnie czyścili, kroili a następnie częstowali marchewkami kolegów, pracowników szkoły, rodziców. Szkołę ozdobiły: wiersze, powiedzenia, przysłowia wyszukane przez dzieci na temat właściwości zdrowotnych tych warzyw.
Mamy nadzieję, że dobre nawyki żywieniowe uczniowie będą stosować każdego dnia.
*****
W krainie prądu elektrycznego
(STANDARD IV)
28 listopada 2013r. uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń wybrali się do Centrum Handlowego ?TĘCZA? na zajęcia pt: ?W krainie prądu elektrycznego?. Będąc w ?krainie elektryczności? dowiedzieli się jak, gdzie i z czego produkuje się prąd elektryczny, dlaczego i jak oszczędzać prąd oraz co to są odnawialne źródła energii.
Na koniec spotkanie uczniowie obdarowani zostali drobnymi upominkami.
**************
LISTOPAD MIESIĄCEM JABŁKA
(STANDARD III)
Listopad 2013 r. upłynął w naszej szkole pod znakiem jabłka. Uczniowie poznawali właściwości zdrowotne tych owoców oraz zajadali się nimi. Szkołę ozdobiły: wiersze, powiedzenia, przysłowia wyszukane przez dzieci na temat właściwości zdrowotnych jabłek. Owocami byli częstowani zarówno uczniowie jak i pracownicy szkoły. Mamy nadzieję, że dobre nawyki żywieniowe uczniowie będą stosować każdego dnia. Akcji towarzyszyło hasło ?Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie?.
**************
DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA
(STANDARD III)
Pod tym hasłem uczniowie klas 0?3 w dniu 31 października 2013r. wykazali się umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowali kanapki, surówki i sałatki warzywne.
Na koniec z pozostałych warzyw dzieci wykonały ?Warzywne potworki?. Dzięki tej akcji uczniowie mogli w sposób kulturalny, przy wspólnym stole spożyć przygotowane przez siebie potrawy.
Dzień ten, po raz pierwszy odbywający się w naszej szkole, wniósł wiele cennych wartości w integrację społeczności szkolnej.
?Wspólna nauka ? wspólna zabawa?
Dzieci z własnej inicjatywy zaprosiły na poczęstunek pracowników naszej szkoły: Dyrekcję Szkoły, pracowników obsługi, panie bibliotekarki, sekretarkę szkolną i innych nauczycieli. Wszyscy byli zachwyceni przygotowaną przez dzieci ucztą, która cieszyła nie tylko smakiem, ale i estetycznym sposobem podania.
Oto co powiedziała, po degustacji, pani Dorota Kasprzycka, bibliotekarka:
?Przepyszne, kolorowe, zachęcające do naśladowania kompozycje warzyw ? gratuluję pomysłu i zachęcam do wzbogacenia oferty w następnych latach?.
*****************
BYLIŚMY Z WIELKĄ ORKIESTRĄ
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
16 października 2013 r. 106 uczniów naszej szkoły z klas 2 i 3 pod kierunkiem wychowawców biło rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą ilość osób. Nieprzerwalnie przez 30 minut uczniowie na 5 fantomach przeprowadzali resuscytację. Poprzez te działania włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, ogłoszonego przez Europejską Radę Resuscytacji. Akcję tą w Polsce koordynowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły z edukacji wczesnoszkolnej aktywnie biorą udział w programie WOŚP ?Ratujemy i uczymy ratować?, dzięki czemu mogli nabyć umiejętność potrzebną do ustanowienia rekordu.
*******************