Klasy 0-III
„Zabawa z poezją”
W sobotnie popołudnie (14.11.2015r.) 45 recytatorów stanęło do walki o nominację do wielkiego finału konkursu recytatorskiego „Zabawa z poezją”. Jury powołane przez organizatorów: Młodzieżowy Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu z uwagą wysłuchało wszystkich recytacji. Werdykt był niezwykle trudny, bo poziom przygotowania uczniów był wysoki i wyrównany. Ostatecznie w skład finalistów weszła reprezentantka naszej szkoły – Julia Kubacka z klasy IIc, która wyrecytowała wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”.
Serdecznie gratulujemy Julce nagrody i trzymamy za nią kciuki w wielkim finale!
******
Skąd się biorą chmury?
Taki temat miała lekcja otwarta przygotowana 5.11.2015 r. przez Annę Jarmuszczak, wychowawczynię kl. II d. Bogate w doświadczenia i różnorodne formy pracy zajęcia obserwowały panie dyrektor, nauczyciele oraz grupa studentów.
Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali doświadczeń dot. parowania wody, uważnie słuchali przekazywanych wiadomości, by następnie rozwiązać przygotowane przez nauczycielkę zadania.
Podczas zajęć uczniowie kl. II d dowiedzieli się, jak powstają chmury, jakie rodzaje chmur rozróżniamy, ale także utworzyli rodzinę wyrazów do słowa chmura i utrwalili działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
Przyjęci do grona uczniów
22 października 2015 r. uroczyście wprowadzono następne pokolenie pierwszaków do grona uczniów naszej szkoły. Na uroczystości gościliśmy: prezydenta Miasta Kalisza ? pana Grzegorza Sapińskiego, naczelnika Wydziału Edukacji ? pana Mariusza Witczaka, dyrekcję naszej szkoły panią Małgorzatę Gałczyńską i panią Jadwigę Haraś oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Różę Krawczyk-Wendland. Przybyli również rodzice i oczywiście pierwszoklasiści ze swoimi wychowawczyniami – paniami Bogną Foluszną, Ewą Pisulą i Eweliną Smug.
Klasy 1a, 1b, 1c prezentując montaż słowno-muzyczny przeniosły nas w czasy Bolesława Pobożnego. Opowiedziały skąd wzięła się nazwa miasta Kalisza, opisały wygląd herbu miasta i flagi państwowej, wyrecytowały wiersz Bełzy pt. ?Kto ty jesteś??.
Drugiej części uroczystości towarzyszył bardziej podniosły nastrój. Uczniowie odśpiewali hymn państwowy, a potem ślubowali na sztandar szkoły. Pan prezydent przy pomocy symbolicznego miecza pasował pierwszoklasistów na uczniów. Pani dyrektor Małgorzata Gałczyńska oraz goście życzyli dzieciom sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy. Każde dziecko otrzymało od prezydenta Miasta Kalisza pamiątkowy dyplom i książeczki o naszym mieście.
Rada Rodziców ufundowała dyplomy pasowania na ucznia oraz piłki dla każdej klasy. Rodzice pierwszaków wręczyli im słodkie upominki.
Pierwszoklasiści podziękowali wszystkim za przyjęcie do grona uczniów i złożyli uroczyste zobowiązanie, że od tej chwili będą wzorowymi uczniami i godnie będą reprezentować naszą szkołę.
Ta niezwykła uroczystość zakończyła się jeszcze jednym miłym akcentem ? spotkaniem w klasach i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
przyg. Bogna Foluszna
*******
Sukces Filipa
4 października w Kaliszu odbył się 35. Międzynarodowy Bieg Uliczny Ptolemeusza. Bieg podzielony był na kategorie wiekowe. Najmłodsi uczestnicy wyścigu startowali w tzw. mini biegu i właśnie w tej kategorii II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Filip Lipke (kl. 2b).
Serdecznie gratulujemy!
Przypomnieli zasady bezpieczeństwa
29 września 2015r. uczniowie klasy 2c zaprosili swoich kolegów i koleżanki z klas I-III na krótkie przedstawienie „Bądź bezpieczny na drodze”. Podczas apelu dzieci przypomniały swoim rówieśnikom jak należy poprawnie zachowywać się będąc uczestnikiem ruchu drogowego.
Na zakończenie Samorząd Uczniowski zapewnił wszystkie dzieci, że rok szkolny 2015/2016 będzie pełen niespodzianek.
Bajkowe święto
Uczniowie klasy 1d obdarowani zostali pojemniczkami do robienia i puszczania baniek mydlanych, a na deser wybrali się do McDonad’s.
Natomiast dzieci z klasy 2b w nagrodę za zwycięstwo w plebiscycie „Oczytana klasa” otrzymała od biblioteki i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 12 w Kaliszu bilety do kina na film animowany „Rechotek”. Przed seansem uczniowie bawili się w miasteczku zabaw, malowali twarze, bawili się z animatorami kultury. Czas upłynął im miło i z uśmiechami na buziach wracali do szkoły. Oby towarzyszył im każdego dnia, a nie tylko od święta!
Zapachniało wiedzą
Lekcja bogata była w różnorodne metody dydaktyczne i środki przekazywania wiedzy. Nauczyciel zaprezentował pokaz slajdów przedstawiający budowę i różnorodność kwiatów, a następnie pozwolił uczniom podzielić się swoimi obserwacjami po obejrzeniu kwiatków przyniesionych przez wychowawcę.
Kwiaty to najczęstszy prezent wręczany mamom z okazji ich święta. Lekcja odbyła się dzień przed świętem mam, dlatego w dalszej części zajęć dzieci skupiły się na życzeniach dla swoich ukochanych mam. Trudność ćwiczeń w układaniu życzeń nauczycielka dostosowała do możliwości uczniów.
Zajęcia bardzo podobały się uczniom i zaproszonym gościom. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach poprzez różnorodność przygotowanych atrakcji, a nauczyciele na pewno wzbogacili swój warsztat pracy o nowe doświadczenia.
*****
Coraz bliżsi zwycięstwa
Oto lista finalistów kl. I-III:
kl. 1a
Mateusz Milwicz 16p., Antoni Jopek 16p.
kl. 1b
Julia Kiełtyka 20p., Mikołaj Krzykacz 20p., Jakub Różański 19p., Agnieszka Woźniak 18p., Adrian Gryczke 18p., Marta Błażejczyk 18p., Lena Chudziak 16p., Natalia Raszkowska 16p., Bartosz Pasternak 16p.
kl. 1c
Mikołaj Matczak 17p.
kl. 1d
Kacper Sobczak 17p., Zoja Młynek 16p., Fabian Zydorek 16p.
kl. 2b
Nikodem Balczerzak 20p., Paulina Michalak 20p., Oliwia Kwaśniewska 20p., Anastazja Trykowska 19p., Andrzej Misiak 19p., Wiktoria Krysztofowicz 19p., Szymon Salwa 17p., Antonina Tomczyk 17p., Kacper Pajer 17p.
kl. 3a
Aleksandra Janicka 20p., Wiktoria Kasprzak 17p., Weronika Paceś 17p., Oliwia Ugorna 16p.
kl. 3b
Julia Gałach 19p., Wiktoria Zbożnik 17p., Karolina Stasiak 17p., Amelia Stasiak 16p.
kl. 3c
Adrian Marucha 17p.,Piotr Kubiak 16p., Oliwia Matuszak 16p.
****
Uczniowie zaprezentowali szkołę
17 marca 2015r. odbyła się promocja Szkoły Podstawowej nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego (Drzwi Otwarte). Pani dyrektor mgr Małgorzata Gałczyńska i uczniowie szkoły przybyłych gości zaprosili na wirtualną wycieczkę po szkole w celu ukazania wszystkich walorów szkoły, dla których warto podjąć naukę właśnie w jej murach.
Aby potwierdzić wszystko to o czym była mowa w prezentacji, zaproszeni mali goście mieli okazję obejrzeć krótką część artystyczną przygotowaną przez koleżanki i kolegów naszej szkoły pod bacznym okiem nauczycieli.
Na koniec mili goście otrzymali słodkie upominki i zostali zaproszeni do klas na pierwszym piętrze na krótkie ciekawe zajęcia (plastyczne, komputerowe, gry i zabawy dydaktyczne, ortograficzne i ekologiczne).
relację przygotowała p. mgr Ewa Pisula
*****
Odwiedziny przedszkolaków
2 lutego 2015 r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 13 w Kaliszu. Nasi mali goście mieli okazję poznać szkołę, jej wnętrze oraz klasopracownie. Dzieci przyglądały się lekcji w-fu w sali gimnastycznej. Brały również aktywny udział w zabawach z rówieśnikami grupy z 01 oraz w zajęciach z uczniami klasy 1d.
Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wycieczki i chciałyby jeszcze tu wrócić.
relację przygotowała p. Ewa Pisula
*****
BAL KARNAWAŁOWY W KLASACH MŁODSZYCH
22 stycznia 2015r. w pięknie udekorowanej balonami sali gimnastycznej naszej szkoły uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych bawili się na balu karnawałowym.
Wszystkie dzieci, przebrane w postaci bajkowe, sportowców, kowbojów i innych, przywitała pani wicedyrektor Jadwiga Haraś.
Uczestnikom zabawy przygrywał do tańca zespół muzyczny, który organizował także liczne konkursy dla dzieci. Podczas balu wybrano króla i królową imprezy, których zdjęcia zamieszczamy poniżej.
Dzieci bawiły się tak dobrze, że z niechęcią opuszczały miejsce potańcówki, kiedy ta dobiegła końca. Cieszymy się, że bal podobał się jego uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy ich na zabawę… za rok!
*****
CIEKAWA LEKCJA W 2B
25 listopada 2014 klasa 2b uczestniczyła w zajęciach
z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. Lekcja dotyczyła tematu zdrowego odżywiania. Wykorzystując prezentację multimedialną, dzieci zapoznały się z piętrową budową PIRAMIDY ZDROWIA.
O tym, że za pomocą cytryny da się wytworzyć prąd elektryczny, uczniowie przekonali się, obserwując doświadczenie Cytryna wytwarza… prąd, w którym do powstałego z czterech cytryn obwodu podłączony został woltomierz.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
28 PAŹDZIERNIKA 2014
28 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Było to bardzo radosne święto dla pierwszaków z „Dwunastki”. Specjalnie dla nich przybyli bardzo ważni goście: prezydent Miasta Kalisza,
p. Janusz Pęcherz, wiceprezydent miasta, p. Dariusz Grodziński, naczelnik Wydziału Edukacji, p. Mariusz Witczak, proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. prałat Adam Modliński, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kalisza, p. Adela Przybył, członek kapituły Stypendium Miasta Kalisza im. Jana Pawła II, p. Regina Małecka oraz dyrekcja naszej placówki – p. dyrektor Małgorzata Gałczyńska i p. wicedyrektor Jadwiga Haraś.
Przybyła również książęca para: książę Bolesław Pobożny wraz z małżonką, księżną Jolantą.
Najmłodsi mieli znaczną tremę, ale pięknie wystąpili przed gośćmi: śpiewali, tańczyli, udzielali odpowiedzi na pytania, wykazali się też wiedzą na temat początków naszego miasta.
Po części artystycznej pan prezydent osobiście pasował każdego kandydata na ucznia.Na spotkaniu panowała miła atmosfera, a dzieci chętnie rozmawiały z zaproszonymi gośćmi. Chwile te z pewnością na długo zostaną w pamięci dzieci, zwłaszcza, że zostały obdarowane dyplomami, książkami o Kaliszu, sprzętem sportowym. Całość została przygotowana przez wychowawczynie klas pierwszych –
p. Aleksandrę Golatowską, p. Renatę Ossowską, p. Annę Jarmuszczak i p. Zofię Kobylińską. Rodzice również włączyli się w organizację tego święta i przygotowali dzieciom
w klasach słodki poczęstunek.
Tekst przygotowała: mgr Anna Jarmuszczak
NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
Od 7 do 16 października 2014r. uczniowie klas 1 ? 3 odwiedzili interaktywne centrum nauki ?Focus pobudza neurony ? Było sobie życie? w Galerii Kalisz przy ul. Poznańskiej 121-131 w Kaliszu.
Pierwszym punktem lekcji był pokaz ponadczasowego serialu ?Było sobie życie?. To zabawna i pouczająca opowieść o tym jak funkcjonuje ludzki organizm, czyli wędrówka w głąb ludzkiego ciała.
Potem uczniowie zostali zaproszeni do parku edukacyjno ? rozrywkowego, w którym były prezentowane duże, interaktywne modele części ludzkiego ciała: mózg, serce, tułów z wewnętrznymi organami, układ krwionośny itp. Za pomocą mniejszych w pełni rozbieralnych fantomów animatorzy w ciekawy i przystępny dla każdego przedstawili budowę i działanie ludzkich narządów.
Następną atrakcją był model szkieletu ludzkiego w naturalnych rozmiarach. Uczniowie dowiedzieli się ile kości ma człowiek i jak są one zbudowane oraz co sprawia, że możemy chodzić i zginać palce.
Kolejnym etapem zdobywania wiedzy było odwiedzenie laboratorium. Za pomocą mikroskopów optycznych dzieci mogły samodzielnie obserwować preparaty ludzkich tkanek.
Ostatnim etapem były warsztaty pierwszej pomocy ? instruktor na manekinie przeprowadził ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Uczniowie mieli okazję do utrwalenia wiedzy jak dbać o bezpieczeństwo, jak skutecznie wezwać pomoc, jak postąpić z człowiekiem, który nie oddycha.
WYCIECZKA KLAS III DO LASU
15 października 2014r. uczniowie klasy 3a i 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Bogną Foluszną i p. Ewą Pisulą udali się do lasu winiarskiego. Po przeprowadzeniu w szkole cyklu zajęć dotyczących lasu i zagadnień z nim związanych uczniowie postanowili sprawdzić swoje wiadomości
i umiejętności w terenie. Uczniowie w czasie zajęć praktycznych w lesie rozpoznawali i nazywali gatunki drzew i krzewów oraz roślin zielnych. Prowadzili obserwację warstw lasu, zapoznawali się z informacjami zamieszczonymi na tablicach znajdujących się na ścieżce przyrodniczej a dotyczących mieszkańców lasu. Uczniowie mieli również okazję do przeprowadzenia działań praktycznych. Na specjalnie przygotowanych kartach pracy sporządzali notatki i zapisywali wyniki obserwacji wybranych przez siebie drzew. Tak przeprowadzone zajęcia bardzo spodobały się uczniom.
Przygotowała: mgr Ewa Pisula
KARTOFLE W KILKU ODSŁONACH
16 października 2014 roku odbyła się impreza pod hasłem ?Kartofle w kilku odsłonach?. Jesienna pogoda, dobre humory, ciekawe gry i konkursy gwarantowały udaną zabawę. Zaczęliśmy tradycyjnie: krótką opowieścią poświęconą ziemniakowi, bohaterowi naszego spotkania. Uczniowie klas 0-3 wykazali się wiedzą, zwłaszcza kulinarną,
i przytomnością umysłu – nie dali zwieść się bajkom, jakoby ziemniaki miały rosnąć na drzewach i opowieściom o grze zespołowej w kopanie ziemniaka. Dzieci chętnie wzięły udział w konkurencjach sportowych: sadzenie ziemniaków, rzut ziemniakiem do kosza, do ruchomego celu, bieg z ziemniakiem na drewnianej łyżce i inne rozbawiły wszystkich.
Nie zabrakło również warsztatów plastycznych. Przygotowaliśmy stemple z ziemniaków, którymi ozdobiliśmy szary papier, jak jesienny dywan. Drugoklasiści wspólnie zabrali się do tworzenia ziemniaków-cudaków. A najmłodsi wykonali przepiękne portrety Króla i Królowej Ziemniaka.
Wreszcie zasiedliśmy przy ognisku – ziemniaczanej uczcie, żeby zjeść, odpocząć i pogadać.
Przygotowała: mgr Ewa Pisula
BĄDŹ OSTROŻNY NA DRODZE?
26 września 2014r dla uczniów klas 0-3 w naszej szkole odbył się apel pod hasłem:?Bądź ostrożny na drodze?, którego celem było propagowanie zasad
i przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klasy 3C pod kierunkiem p. Elżbiety Pasik pięknie zaśpiewali piosenkę, przedstawili małą scenkę o ruchu drogowym i recytowali wiersze. Ubrani w odblaskowe kamizelki i inne elementy zachęcali do ich noszenia, aby być widocznym dla kierowców. Młodzi artyści w bardzo przystępny sposób przekazali uczniom klas młodszych wiele ważnych informacji i przestróg dotyczących poruszania się po drogach pieszo, rowerem i samochodem.
Podczas apelu przedstawiono także nowy skład Samorządu Uczniowskiego dla klas 0-3.
red. E. Pasik
Wyniki konkursu ?Flagi i symbole krajów anglojęzycznych?
W marcu 2014r. uczniowie klas trzecich mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat symboli i flag krajów anglojęzycznych.
I miejsce ? Filip Ochocki 3a
II miejsce ? Wanessa Józefowska i Natalia Weszka 3b
III miejsce ? Aleksy Wdowczyk, Kacper Kramarz oraz Jan Rosiewicz 3a
Uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!!!
red. Ł. Strzelczyk
DZIEŃ OTWARTY W „DWUNASTCE”
Dnia 18 marca 2014r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola ?Szczęśliwa 13?. Celem tego spotkania była integracja dzieci i wspólna nauka poprzez zabawę. Na początku przedszkolaki zwiedziły szkołę,
a potem uczniowie z klasy 2a i 2c ze swoimi wychowawcami zaprosili gości do udziału w zajęciach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą
i umiejętnościami. Mali goście chętnie, z wielkim zaangażowaniem, zgodnie i wesoło bawili się. Na pamiątkę pobytu w naszej szkole zaproszone dzieci otrzymały słodkie upominki. Mamy nadzieję,
że spotkanie to przełamało ?strach? przedszkolaków przed pójściem we wrześniu do szkoły i podjęciem nauki w klasie pierwszej.
W tym dniu odbyła się promocja Szkoły Podstawowej Nr 12
im. Bolesława Pobożnego (Drzwi Otwarte). Pani dyrektor
mgr Małgorzata Gałczyńska i uczniowie szkoły zaprosili przybyłych gości na wirtualną wycieczkę po szkole w celu ukazania wszystkich walorów szkoły, dla których warto podjąć naukę właśnie w jej murach.
Aby potwierdzić wszystko to o czym była mowa w prezentacji, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć krótką część artystyczną przygotowaną przez koleżanki i kolegów naszej szkoły pod bacznym okiem nauczycieli.
Na koniec mili goście otrzymali słodkie upominki i zostali zaproszeni do klas na pierwszym piętrze na krótkie ciekawe zajęcia (plastyczne, komputerowe, gry i zabawy dydaktyczne, ortograficzne i ekologiczne).
red. E. Pisula
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ MARZANNĘ W SP 14
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w ramach obchodów pierwszego dnia wiosny wykonali na zajęciach piękną Marzannę, która wzięła udział w międzyszkolnym konkursie świetlicowym na ?Najładniejszą Marzannę? organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 14. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 20 marca 2014 roku.
Uczennice klasy Ia Oliwia Derdziak oraz Wiktoria Kościelak otrzymały pierwsze miejsce w owym konkursie.
Serdecznie gratulujemy!!!
Konkurs na temat treści lektury Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia” został rozstrzygnięty. Odbył się on w bibliotece,
a zorganizowała go p. Dorota Kasprzycka. Uczniowie świetnie przygotowali się do zabawy, dlatego zostało przyznanych równolegle po kilka miejsc pierwszych, drugich i trzecich(podajemy w kolejności alfabetycznej):
I miejsca: Marcelina Osetek, 3b
Amelia Stasiak, 2b
Wiktoria Zbożnik, 2b
II miejsca: Oliwia Gózdek, 2a,
Aleksandra Janicka, 2a,
Kornelia Kędzierska, 2b
Oliwia Woźniak, 2c
III miejsca: Klaudia Pabin, 3b
Jan Rosiewicz, 3a
GRATULUJEMY I ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH!!!
Dzień Krawata i Muszki
Już po raz drugi obchodziliśmy Dzień Krawata i Muszki.
W związku z tym, Samorządzik zaprosił społeczność uczniowską do wspólnej zabawy. W ubiegły piątek ? 7 marca sekcja porządkowa Samorządziku dokonała kontroli ?obowiązkowych? w tym dniu krawatów i muszek.
Z tej okazji dzieci pojawiły się w szkole w krawatach lub muszkach.
Ogłoszony wcześniej Dzień Krawata i Muszki był wydarzeniem, polegającym na tym, że każdy uczeń powinien pojawić się w szkole ubrany w krawat lub muszkę. Widok szkoły pełnej dzieci poubieranych w krawaty i muszki robiły niezapomniane wrażenie. Wielu uczniów szkoły przyłączyło się do wspólnej zabawy z klas młodszych. Na zdjęciach staraliśmy się utrwalić najciekawsze krawaty oraz pokazać, jak pięknie wyglądają uczniowie w takim ?odświętnym wydaniu?.
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim tym, którzy włączyli się do wspólnej zabawy!
KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH DLA KLAS III
4 marca 2014r. odbył się konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych dla uczniów klas trzecich. Uczestnicy mieli możliwość wykazania się wiedzą na temat tradycji, kultury
i zwyczajów w wybranych krajach anglojęzycznych.
I miejsce zajęli:
Kacper Kramarz 3a
Jan Rosiewicz 3a
II miejsce zajęły:
Klaudia Pabin 3b
Amelia Świderska 3b
III miejsce zajął:
Filip Ochocki 3a
Uczestnikom konkursu gratulujemy szerokiej wiedzy na temat krajów angielskiego obszaru językowego.
BAL KARNAWAŁOWY
Imprezę rozpoczęła pani wicedyrektor szkoły Jadwiga Haraś ?wszystkich serdecznie powitała i zaprosiła do wspólnej zabawy. Bal poprowadził zespół muzyczny.
Tego szczególnego dnia, w czwartek 27 lutego , zwykła sala gimnastyczna SP 12 zamieniła się w przepiękną salę balową dla młodszych dzieci. Pojawiły się w niej najrozmaitsze, kolorowe postaci znane wszystkim z książek
i telewizyjnych filmów animowanych. Były między bawiącymi się księżniczki, królewny, czarownice, Indianki i Indianie, kowboje, waleczni rycerze, sportowcy, piraci oraz jeszcze wielu innych przebierańców. Dzieci śpiewały i tańczyły
w rytm największych przebojów muzyki. Na balu odbyły się konkursy, zabawy, a wszyscy obecni bawili się wyśmienicie. Humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom.
Dzieci do zabawy zachęcać nie było potrzeby, a krótkie przerwy przydawały się przeważnie do gaszenia pragnienia. Tegoroczna zabawa należała do udanych. Do zobaczenia za rok!
Zobaczcie kilka zdjęć upamiętniających to wydarzenie.
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE – apel podsumowujący I okres
Zanim uczniowie wyruszyli na zimowy wypoczynek, klasa II c pod opieką wychowawczyni, p. Elżbiety Pasik oraz klasa I b pod opieką p. Katarzyny Kubiak przygotowały dla wszystkich uczniów klas młodszych apel
z przestrogami na ferie zimowe. Drugoklasiści przypomnieli, że ferie zimowe to dla uczniów czas wolny od nauki i dotychczasowych szkolnych obowiązków. Należy jednak pamiętać, aby ten wesoły okres spędzić bezpiecznie, z rozwagą i rozsądkiem. Uczniowie zachęcali do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. Przekazali też wskazówki dotyczące prawidłowego ubierania się w okresie zimowym, a także przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających
z zabaw w miejscach niedozwolonych.
Natomiast klasa pierwsza uczulała na zainteresowanie się dokarmianiem zwierząt podczas zimowej aury. Tematem wystąpienia dzieci były zagrożenia dla ptaków podczas zimy. Uczestnicy przedstawienia pokazali, jak dokarmiać ptaki , uzupełniać pokarm
i sprzątać karmniki. Na koniec
p .E. Pisula , p. K. Kubiak i p. E. Pasik rozdały dyplomy uczniom wyróżnionym z poszczególnych klas
za I okres. Występy obydwu klas bardzo się podobały
i zostały nagrodzone brawami!!!
KODEKS POSTĘPOWANIA W CZASIE FERII ZIMOWYCH KLASY II c
1. Gdy wychodzimy na dwór ubieramy się odpowiednio do pogody.
2. Nie siedzimy cały dzień przed telewizorem, bo ruch to zdrowie.
3. Idąc w pobliżu drogi zachowujemy szczególną ostrożność.
4. Nie ślizgamy się na chodnikach, to zagrożenie dla wszystkich.
5. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, stawach.
6. Nie wchodzimy na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki.
7. Na łyżwach jeździmy tylko na specjalnie przygotowanym lodowisku.
8. Rzucamy w kolegów tylko miękkimi śnieżkami.
9. Nie jeździmy na sankach przywiązanych do samochodów.
10. Nie ufamy osobom obcym.
11. Informujemy rodziców o tym, gdzie i z kim jesteśmy.
12. Wracamy do domu o ustalonej porze.
JASEŁKA W 3B
18 grudnia 2013 uczniowie klas 3b z wychowawczynią,
p. Aleksandrą Golatowską, przygotowali przedstawienie jasełkowe dla Rodziców i Dziadków. Pani dyrektor Małgorzata Gałczyńska zaszczyciła nas swoją obecnością, złożyła życzenia świąteczne dzieciom i ich Rodzinom. Jasełka wprowadziły wszystkich w niezwykły nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
Klub Wiewiórka PCK
W dniu 22 listopada 2013r. klasa 2a ze swojąwychowawczynią, p. Bogną Foluszną, rozpoczęła realizację programu ?Super Wiewiórka? w ramach ?Klubu Wiewiórka PCK?. Uczniowie w czasie zajęć, które będą odbywały się dwa razy w miesiącu, zapoznają się z tematyką dotyczącą higieny jamy ustnej. Poznają budowę i funkcje zęba, a także cztery kroki dbania o nie, aby zawsze były zdrowe. Dowiedzą się
co jeść, żeby mieć zdrowe zęby, a także odwiedzą gabinet dentystyczny. W trakcie realizacji programu uczniowie będą pracować z książkami, które otrzymaliśmy od PCK. Dzień,
w którym będziemy realizować założenia programu, będzie
w naszej klasie Dniem Zdrowego Odżywiania, czyli
w tym dniu uczniowie nie będą spożywali słodyczy, a zajęcia będziemy kończyć wspólnym myciem zębów. Pierwsze takie zajęcia już się odbyły. Wszyscy nie tylko zadbali o zdrowie,
ale również dobrze się bawili.
W krainie prądu elektrycznego
28 listopada 2013r. uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń wybrali się do Centrum Handlowego ?TĘCZA? na zajęcia pt: ?W krainie prądu elektrycznego?. Będąc w ?krainie elektryczności? dowiedzieli się jak, gdzie
i z czego produkuje się prąd elektryczny, dlaczego i jak oszczędzać prąd oraz co to są odnawialne źródła energii.
Na koniec spotkanie uczniowie obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Fabryka bombek w Koźminie Wielkopolskim
29 listopada2013 uczniowie klas pierwszych wybrali się na kilkugodzinną wycieczkę do fabryki bombek w Koźminie Wlkp. Z ogromną ciekawością dzieci poznawały cykl produkcyjny bombek choinkowych.
Zwiedzanie fabryki rozpoczęło się w pomieszczeniu,
w którym pracujące tam panie nadawały bombkom różne kształty. Następnie razem z przewodnikiem dzieci udały się
do sali, w której zobaczyły srebrzenie ozdób choinkowych.
Przechodząc dalej uczniowie mogli podziwiać jak pięknie bombki zostają przyozdobione (ręcznie malowane).Wszystkie te ozdoby, to wytwory ręcznej pracy pań zatrudnionych
w tym zakładzie.
DZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Pod tym hasłem uczniowie klas 0?3 w dniu 31 października 2013r. wykazali się umiejętnościami kulinarnymi. Przygotowali kanapki, surówki i sałatki warzywne.
Na koniec z pozostałych warzyw dzieci wykonały ?Warzywne potworki?. Dzięki tej akcji uczniowie mogli
w sposób kulturalny, przy wspólnym stole spożyć przygotowane przez siebie potrawy.
Dzień ten, po raz pierwszy odbywający się w naszej szkole, wniósł wiele cennych wartości w integrację społeczności szkolnej.
?Wspólna nauka ? wspólna zabawa?
Dzieci z własnej inicjatywy zaprosiły na poczęstunek pracowników naszej szkoły: Dyrekcję Szkoły, pracowników obsługi, panie bibliotekarki, sekretarkę szkolną i innych nauczycieli. Wszyscy byli zachwyceni przygotowaną przez dzieci ucztą, która cieszyła nie tylko smakiem, ale
i estetycznym sposobem podania.
Oto co powiedziała, po degustacji, pani Dorota Kasprzycka, bibliotekarka:
?Przepyszne, kolorowe, zachęcające do naśladowania kompozycje warzyw ? gratuluję pomysłu i zachęcam do wzbogacenia oferty w następnych latach?.
BYLIŚMY Z WIELKĄ ORKIESTRĄ
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
16 października 2013 r. 106 uczniów naszej szkoły z klas 2 i 3 pod kierunkiem wychowawców biło rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą ilość osób. Nieprzerwalnie przez 30 minut uczniowie na 5 fantomach przeprowadzali resuscytację. Poprzez te działania włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, ogłoszonego przez Europejską Radę Resuscytacji. Akcję tą w Polsce koordynowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły z edukacji wczesnoszkolnej aktywnie biorą udział w programie WOŚP ?Ratujemy i uczymy ratować?, dzięki czemu mogli nabyć umiejętność potrzebną do ustanowienia rekordu.
ŚLUBOWANIE
10 października 2013r. w naszej szkole miało miejsce ślubowanie klas pierwszych, w którym wzięło udział 53 dzieci ze swoimi wychowawczyniami ? p. Joanną Przygodzką
i p. Katarzyną Kubiak. Na wstępie uroczystości pani dyrektor powitała zaproszonych gości ? Prezydenta Miasta Kalisza Pana Janusza Pęcherza, vice Prezydenta Pana Dariusza Grodzińskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Grzegorza Sapińskiego, vice Przewodniczącego Rady Miasta Pana Andrzeja Plichtę, Księdza Prałata Adama Modlińskiego, Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Panią Adelę Przybył, Naczelnika Wydziału Edukacji Pana Mariusza Witczaka oraz przedstawiciela Rady Osiedla Piskorzewie Panią Marię Bigosińską.
W części artystycznej uczniowie wykazali się wiedzą na temat znajomości barw ojczystych, herbu Kalisza, patrona szkoły i najstarszej historii naszego miasta. Brawurowo zatańczyli także taniec ludowy ? krakowiaka.
Po złożeniu ślubowania każdy pierwszak został pasowany przez Prezydenta Miasta Kalisza Pana Janusza Pęcherza na ucznia i otrzymał pamiątkowy dyplom.
Na zakończenie uczniowie otrzymali wiele prezentów. Władze miasta ufundowały kredki, ołówki i kolorowanki związane tematycznie
z naszym miastem, które wpisują się doskonale
w szkolny projekt Gwieździstym Szlakiem Kaliskich Legend. Rada Osiedla Piskorzewie podarowała dzieciom piłki do gry oraz piłkę do zabaw ruchowych. Rada Rodziców przygotowała dla każdej klasy słodki poczęstunek ? tradycyjne już w naszej szkole ?rożki obfitości?. O naszych najmłodszych uczniach pamiętali także ajenci szkolnego sklepiku, od których dzieci dostały zestaw materiałów do zajęć plastycznych.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Z wizytą w Orlim Stawie
28 września 2013r. klasy trzecie odwiedziły Orli Staw. Uczniowie poznali zakład utylizacji odpadów, przeprowadzali różne doświadczenia, rozwiązywali rebusy i zagadki o tematyce ekologicznaj. Uczestniczyli w segregacji odpadów i elektrośmieci. Brali też udział w grach i zadaniach przygotowanych przez gospodarzy.
Pierwszaki u Prezydenta
Uczniowie kl. 1c wraz z wychowawcą ? p. Elżbietą Pasik wybrali się na wycieczkę ulicami Kalisza. „Poznajemy swoje miasto i jego zabytki” – takie hasło przyświecało lokalnym patriotom podczas wędrówki.
Główny celem wyprawy był… Kaliski Ratusz. Do tej pory siedziba Prezydenta Miasta Kalisza była znana dzieciom tylko z zewnątrz. Niezwykła wyprawa pozwoliła im zdobyć dodatkową wiedzę na temat tego jakże ważnego dla miasta budynku oraz cieszyć się urokami Kalisza widzianego z wieży ratuszowej. Dodatkową niespodzianką dla maluchów było spotkanie z Prezydentem Miasta Kalisza – p. Januszem Pęcherzem, który zamienił z dziećmi kilka zdań. Buzie ich były uśmiechnięte, a dzieci szczęśliwe!
To nie wszystkie atrakcje tej wyprawy. Wędrując pod opieką przewodnika uczniowie poznawali ciekawe historie kaliskich zabytków m.in. Pomnika Książki, ruin kaliskiego zamku, czy Baszty Dorotki.
Ta niezwykła lekcja historii i wrażenia z nią związane na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.
*******
Zdrowo żyć
4 czerwca 2013r. odbył się Dzień Sportu dla uczniów klas 1-3.
Motto tego dnia to zdanie opisujące olimpiadę: ?Najważniejszą rzeczą w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwyciężać, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się?.
Po uroczystym otwarciu Igrzysk uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie pt. ?Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć?. Przedstawienie przygotowały studentki III roku UAM w Kaliszu razem z uczniami z klasy 1b. Celem tej inscenizacji było uświadomienie potrzeby uprawiania sportu dla zachowania zdrowia.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rywalizacji zespołowej ? między klasami w różnych konkurencjach sportowych.
Na zakończenie mali sportowcy otrzymali dyplomy i nagrody jako formę uznania za zabawę według uczciwych i honorowych zasad.
**********
TYDZIEŃ EUROPEJSKI
W dniach 13.05.-17.05.2013r. klasy 0-3 obchodziły Tydzień Europejski. Każda klasa miała do przygotowania mapę pamięci o wylosowanym wcześniej państwie Unii Europejskiej. I tak klasa 1a przygotowała mapę o Wielkiej Brytanii, kl. 1b – o Holandii, kl. 1c – o Polsce, kl. 2a – o Hiszpanii, kl. 2b – o Słowacji, kl. 3a – o Francji, a kl. 3b – o Irlandii.
Kolejnym zadaniem wszystkich klas było przyozdobienie Syriusza (maskotki Unii Europejskiej) barwami wylosowanego państwa. Wykonując to zadanie uczniowie wykazali się dużą pomysłowością.
Podsumowując zdobytą wiedzę i wykazując się znajomością zagadnień dotyczących danego państwa, uczniowie rozwiązywali krzyżówki tematyczne.
Wszystkie prace klas przyozdobiły korytarz szkolny, co umożliwiło uczniom bliższe zapoznanie się z państwami należącymi do Unii Europejskiej.
***********
Mali Europejczycy
10 maja 2013 roku reprezentacja naszego Kółka Małego Europejczyka wzięła udział w VII Turnieju Klubów Europejskich. Szkołę naszą reprezentowali uczniowie klasy 1a: Oliwia Gózdek, Oliwia Ugorna, Kamil Kalinowski i Wiktor Wendland.
Uczniowie musieli wykazać się znajomością wybranych państw Unii Europejskiej. W trakcie turnieju zmagali się z konkurencjami plastycznymi, krzyżówkami, testami oraz zagadkami multimedialnymi. Drużyna nasza otrzymała wyróżnienie w konkurencji plastycznej za przyozdobienie talerza elementami charakterystycznymi dla Włoch.
***********
Trzecioklasiści w Archiwum Państwowym
29 kwietnia 2013 klasy trzecie wraz z opiekunami ? p. Renatą Ossowska i p. Katarzyną Kubiak uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w Archiwum Państwowym.
Uczniowie poznali istotę funkcjonowania archiwum, zasady przechowywania dokumentów, sposoby ich zabezpieczania przed zniszczeniem, metody czyszczenia i konserwacji.
Po zajęciach pani przewodnik przeprowadziła konkurs sprawdzający zdobytą przez naszych uczniów wiedzę. Dzieci były bardzo aktywne.
Na zakończenie trzecioklasiści dostali pamiątkowy dyplom i cukierki dla wszystkich.
***************